Oko mix… e… o komikse


Potrebovali sme veľa alchýmie a nadprirodzených schopností, nemali sme žiadny recept a predsa sa to nakoniec podarilo. Povedal Peter Važan / autor projektu. Namiešali sme vám OKOMIX – slovenský komiksový degustát. Ochutnáte lahôdky z tvorby výtvarných umelcov – študentov i absolventov, profesionálov i talentovaných amatérov. Degustátorom sa stáva každý z vás. Ingrediencie ako komiksové stripy, seriály, mikro či makropríbehy a ilustrácie komiksového charakteru sme hľadali cez verejnú výzvu, prostredníctvom plagátov, internetu a sociálnych sietí i adresne za pomoci kamarátov.

Na naše prekvapenie ich počet neustále narastal. Zastúpené sú všetky chute. Originalitou príbehu, výtvarného spracovania či humoru sa slobodne vyjadrujú okrem iného aj k stavu súčasnej spoločnosti. A to nie je málo. Okomix tak lahodí oku aj duchu! V prípade, že vám naša ochutnávka nestačí, kompletné diela niektorých autorov nájdete aj v kníhkupectvách alebo prostredníctvom našej webstránky. Ďakujeme všetkým, ktorí poslali svoje práce, alebo inak dopomohli k vzniku tohto elixíru. Je mladý, nie však nezrelý, či neskúsený. Skôr naopak!

Viac informácií o jednotlivých autoroch sa dočítate na stránke okomix.sk

Oko na srdce – kto ho nemá rád?

O komikse sa dnes píšu akademické práce a svetové univerzity dávajú možnosť zapísať sa na komiksové štúdiá. Najvzdelanejšími sú, ako vždy, fanúšikovia a zberatelia, ktorí prehľadávajú zdroje klasických i nových komiksov v syzifovskej snahe dosiahnuť ultimátnu zbierku, či mať informácie o každej čerstvej novinke. No stále im to niekto kazí – našťastie, tak ako vydavatelia OKOMIX-u – a tvorí nové komiksy, vydáva antológie, či re-edície starších komiksov. Vy nemusíte byť akademici, fanúšikovia ani zberatelia, aby ste sa mohli poriadne zahĺbiť do tohto výberu komiksových experimentov slovenských autorov. Hlavne pri listovaní nezabudnite, že komiks je milované dieťa starého dvadsiateho storočia, ktoré už pred nami prijalo za hrdinov tie najrôznejšie bytosti, aké sa kedy vyskytli v tomto vesmíre. Veselé čítanie!

Mariša medzi Rigou a San Franciscom v novembri 2012

Čo je nové?

Pozývame vás na skromnú výstavu 5. decembra 2012 v galérii ENTER. Komiksový degustát OKOMIX s komentárom Márie Riškovej sa tlačí, takže sa môžete tešiť na 72 stranový zborník v náklade 600ks. ĎAKUJEME zúčastneným autorom, Jánovi Gregorovi, MK SR, Nadácii Intenda, Nadácii Tatra banky a Galérii ENTER!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.