NIEČO TU SMRDÍ ALEBO NA KTOREJ STRANE SI ?


Originálny názov: The Departed
Žáner : krimi /thriller /dráma
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2006
Oficiálna stránka: http://thedeparted.warnerbros.com
Réžia: Martin Scorsese
Scénar: William Monahan
Hrajú: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Martin Sheen, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga, Ray Winstone, Anthony Anderson…

Do kín dorazil film The Departed (Na druhej strane). Režisérsky sa ho ujal sám veľký Martin Scorsese tvorca mnohých kultových filmov (Taxikár, Zúriaci býk, Casino, Mafiáni, Letec, Gangy New Yorku). Filmoví krtici ho istý čas mierne odsudzovali za to, že podľahol tzv. „komerčnému štýlu“ (no toto slovo je snáď strašiakom pre každého umelca) a akosi pozabudol ako sa s filmom a divákom správne vyhrať, aby nebol schopný vstať zo sedadla v kine. Sám Scorsese vyhlásil, že sa opäť vracia k svojmu starému štýlu a prepadať nátlaku filmových spoločností bola hlúposť. Pohráva sa aj s myšlienkou ukončenia svojej práce, ostáva nám iba veriť, že si to pán Scorsese rozmyslí. Pre mnohých filmových nadšencov je jeho meno zárukou úspechu. I v tomto prípade je tomu tak.

Jednoznačne veľkým lákadlom pre diváka je herecké obsadenie, ktoré sa slávnymi menami len tak hemží. Leonardo Dicaprio už dávno nie je len Jack z Titanicu, ktorý dokáže poblázniť každú ženu a nenechá ani jedno oko suché. Vyrástol a stal sa z neho kvalitný herec, ktorému by ste zožrali aj to, že sa nevie bicyklovať. Nestarnúci štramák Jack Nicholson ohuruje kade chodí (a kade hrá). Ako šéfa mafiánskej skupiny som si ho nevedela predstaviť, ale presvedčil ma dokonale. Mark Wahlberg, ktorý sa vo vedľajšej úlohe predstavil ako nekompromisný a rázny šéf polície naopak dáva najavo, že už dávno presedlal z pozície Marky Marka, v akej si ho určite každý pamätáte. Takto by som mohla pokračovať ďalej, pretože herci svoje úlohy zvládli bravúrne.

A teraz k obsahu. Dvaja mladí muži stojaci zoči voči dvom svetom. Spravodlivosť – moc a peniaze. Policajt v utajení Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) je poverený úlohou dostať sa do zločineckej organizácie, získať si dôveru jej bossa Costella (Jack Nicholson) a podávať polícii informácie. Na druhej strane tu máme policajta Colina Sullivana (Matt Damon), ktorý naopak donáša informácie Costellovi. A tak sa nám vytvorí zaujímavý kolotoč situácií, ktoré pripomínajú hon na myš. Postupne však každej strane dochádza, že niečo nie je v poriadku. Ale odhaliť krysu nie je vôbec jednoduché, zvlášť ak sa obe strany boja o svoju hlavu.

Klasikou Scorseseho filmov je ich dĺžka, zvrat deja, keď to najmenej očakávate a miestami bezpredmetné a zbytočné scény. V tomto filme som však neprišla ani na jednu chybičku, ktorú by som mu mohla vytknúť. Dokonca pre mňa nie moc obľúbený Matt Damon ma presvedčil, že hrať vie veľmi dobre a do svojej úlohy podlého a vypočítavého grázla sa vžil ohromujúco.

Ak máte radi kriminálne príbehy z mafiánskeho a policajného prostredia, vystreľovanie mozgov, čierny humor, určite si ho nenechajte ujsť. Citlivým osobám sa môže dvíhať žalúdok a hrozí vyvrátenie toho super popcornu, ktorý si k nemu určite každý zakúpi. Príbeh je síce založený na korupcii „pravého“ policajta a odvahe utajeného policajta, podáva však krásny obraz známej situácie, v ktorej nikto neostane nikomu nič dlžný. Ak čakáte sladké a americké prevrátenie zlého na dobré, bohužiaľ v tomto filme nie.

Napísať ako na mňa výsledný produkt zapôsobil je zložité. Samozrejme, ako som napísala, herecké výkony ma presvedčili na jednotku, scény, prostredie, hudba všetko bolo dobre zvládnuté. Až na jednu výnimku. Scenár bol akosi „vykopčený“ z iného filmu. A priznajme si, to pokazí dojem a náladu snáď každému, kto vie oceniť kvalitný film. Reč je o filme Volavka, ktorého obsah je na chlp rovnaký, rozdiel je iba v prostredí, v ktorom sa odohráva. Kým Na druhej strane je situovaný do amerického Bostonu, Volavka je z exotického ázijského prostredia. Dočítate sa síce, že je to iba remake a nesnaží sa vykopírovať celý obsah, názor si však musí urobiť každý sám. Film je to veľmi slušný, no u mňa zlyháva práve na tejto skutočnosti. Každý si cení originalitu, nie ?

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.