Konšpiračný rap


Máte niekedy pocit, že v slovenskom hiphope sa toho veľa nedeje? Že väčšinu času placho prekračuje na mieste, šúcha nohami a obzerá sa, do čoho by si ešte mohol kopnúť? Tento pocit je však správny len na prvý pohľad. Domáci rap totiž objavil celkom nový hudobný žáner. Nazvime ho konšpiračný rap.

Konšpiračný rap je rap, ktorý používa rovnako nezaujímavú a zlú (prípadne dobrú) hudbu ako akýkoľvek iný hip-hop. Rapujú ho dokonca rovnako mizerní (alebo dobrí) rapperi, ktorí zväčša rozprávajú aj o bežnejších témach. Od ostatného, povedzme normálneho, hiphopu sa však líši svojim obsahom.

Posadnutosť klubovými dievčatkami nahradil posadnutosťou dievčatkami (a politikmi) v klubovkách. Ťažký život na ulici nahradil ešte ťažším životom pod dohľadom CIA (Sorosa, KGB, FSB, iluminátov, majiteľov bicyklov či záhradkárov – doplň podľa chuti). A patenty na „real postoj“ nahradil patentom na ešte viac „real“ božský vhľad do pravidiel supersystému, ktorý manipuluje či ohlupuje svoje údajne retardované ovečky.

Istý známy český psychiater začiatkom deväťdesiatych rokov povedal, že aj v (vtedajšom) Československu si musíme zvyknúť, že polovica obyvateľstva je jednoducho podpriemerne inteligentná. Prirodzenou potrebou ľudí, ktorí sa strácajú v zložitosti každodenného života, je, že si svet okolo seba zjednodušia. V preklade, tam kde je v skutočnosti dúha, oni potrebujú čiernu a bielu.

Ďalším logickým krokom prameniacim zo strachu, že by si niekto všimol, že dotyční nie sú práve intelektuálni horolezci, je urobiť zo seba strážcov bielej (a „skutočnej“ pravdy) a všetkých ostatných temnými silami zla. A keďže toto údajne zlo je stále relatívne komplikované, azda až príliš nato, aby dotyční dokázali pochopiť systém, podľa ktorého funguje, za jeho tvorcu určia nejaké (najlepšie celosvetové) sprisahanie.

Čo na tom, že odborníkmi na globálne otepľovanie potom podľa takýchto ľudí bývajú časticoví fyzici (a nie klimatológovia) a na konštrukciu mrakodrapov dokumentaristi či rádobyfilozofi (a nie stavební inžinieri a statici). Hlavne že zo zložitého sveta je svet jednoduchý, kde sú len ovce a sprisahania a potom my, ktorí sme tieto sprisahania odhalili.

Potom počúvate slovenský rap a nestačíte sa čudovať, kde všetci tí niekedy v minulosti viac i menej talentovaní rapperi (trebárs z Petržalky) potratili súdnosť. Ale napokon, veď ja som iba skorumpovaný novinár a každé ráno mi George Soros osobne nechá na stole obálku s tým, o čom a ako mám písať. Takže čo ja tomu rozumiem, že.

Škoda len, že už na prelome 13. a 14. storočia žil istý anglický mysliteľ William Occam, ktorého metóda myslenia dnes tvorí totálny základ vedy. Zhruba tvrdil, že ak na niečo jestvuje viacero vysvetlení, najsprávnejšie (a pravdivé) je to banálne najjednoduchšie.

Bohužiaľ vysvetlenie, že CIA najala chlapíkov, ktorí sa tvária že sú teroristami, narazia lietadlami do budovy, tie sa následne zrútia, ale vďaka nejakým výbušninám, no vyzerať to má ako poškodená statika, následne komplot zahladia, prikážu mlčať všetkým investigatívcom sveta, aby prebrali svetovládu atď., jednoducho takým vysvetlením nie je.

V demokratickom štáte so slobodou slova by sme sa však mali tešiť, ak má niekto názor (ktorým neporušuje platné zákony). Avšak ako možno brať vážne blúznenie? Aj keď je trebárs obalené dobrým beatom?

ODPORÚČAME: November je mesiac fotografie. Vyberte sa na nejakú výstavu. Na vlastné oči môžete vidieť všetky tie „sprisahania“.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.