Fotografi: ŠYMON KLIMAN


V sobotu večer mal svoju premiéru na STV2 dokumentárny film z cyklu „Fotografi“, ktorého zámer je prezentovať osobnosti slovenskej fotografie formou desiatich 26-minútových dokumentárnych profilov. Premietaný bude tiež v špeciálnej sekcii v rámci Medzinárodného Filmového Festivalu Bratislava. K našej radosti je jedným z „pánov na holenie“ aj náš dlhoročný kamarát a kolega Šymon Kliman, s ktorým momentálne zdieľame jeden spoločný ateliér.

Šymon Kliman (1980) je umelecké meno mladého slovenského fotografa. Pochádza z veľkého výtvarníckeho klanu Trizuljakovcov. V roku 2008 absolvoval štúdium fotografie v ateliéri Filipa Vanča na Vysokej Škole Výtvarných Umení v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako fotograf vo voľnom povolaní. Zúčastňuje sa kolektívnych výstav na Slovensku i v Čechách a vystavuje na fotografických festivaloch v Európe.

Vo svojej tvorbe sa programovo venuje rozvoju otvorenej spoločnosti prostredníctvom špecificky zameranej umeleckej tvorby, jeho motívom sú portréty ľudí z rôznorodých sociálnych a kultúrnych prostredí. Dokument sa zameriava na Šymona ako mladého človeka s angažovanými názormi a záujmami o spoločnosti, rôzne sociálne a etnické skupiny. Chronologicky mapuje tri ťažiskové a úspešné projekty z portfólia tohto mladého autora – Móda v akcii, Cigáni na pekno a Partizáni.

Réžia: Martina Slováková
Dramaturgia: Alexandra Ševčíková
Kamera: Denisa Buranová, Martina Slováková
Zvuk: Martin Králik
Hudba: Foolk
Strih: Martina Slováková
© Rozhlas a televízia Slovenska a sentimentalfilm s.r.o., 2011

Slávnostné odovzdávanie Ceny európskeho občana 2012

Dňa 21. septembra 2012 sa v priestoroch Európskeho informačného centra uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Ceny európskeho občana za rok 2012. Ocenenie získal slovenský fotograf Šymon Kliman za svoju výstavu „Beautiful people“, ktorá pozostáva z portrétov Rómov nafotených v rokoch 2008 až 2011 v osadách v okolí Kežmarku.

Pozvanie prijal nielen slovenský poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan a poslankyňa Katarína Neveďalová, ale aj ich kolegyňa, švédska europoslankyňa Anna Ibrisagic, ktorá bola iniciátorkou slovenskej nominácie. Európsky parlament odovzdáva Cenu európskeho občana od roku 2008. Vzdáva ňou hold výnimočným výsledkom jednotlivcov, skupín, združení alebo organizácií. Každoročne má každý europoslanec právo nominovať jedného kandidáta.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.