Cherry Hill – For The Love of The Art


Postaviť klasickú živú kapelu, ktorá by hrala hip-hop, chce v našom kultúrnom priestore stále istú dávku odvahy. O to viac sa takáto odvaha ráta. Po kapele Bow Wave a živých vystúpeniach Kontrafaktu s ľuďmi okolo Mariána Čekovského tú máme nové CD partičky vraviacej si Cherry Hill. Tá zase až taká neznáma nie je, koniec koncov, na Hazardovej „mixtejp-výberovke“ sa predstavili skladbou s názvom Free

Do širšieho povedomia sa ale pre neznalých pomerov snažia dostať až aktuálnym nosičom s názvom For The Love of The Art. Ak máte niekedy pocit, že hudobne inteligentný hip-hop sa z éteru pomaly vytráca – zožeňte si práve tento album. V duchu akustickej tradície reprezentovanej najmä kultovými The Roots štvorica Ni, Loren, Omar a Jachu vyprodukovali nosič, ktorý môžeme bez zaváhania nazvať prelomovým produktom v českom a slovenskom hip-hope.

Živé hranie totiž dokáže divy. Album prekypuje atmosférou, ktorú dokážu mašinky vytvoriť iba ťažko. Úroveň jednotlivých muzikantov síce nie je svetová špička, no na druhej strane – nie sú to ani žiadni „otesánci“ (ako naši „bratia“ pekne vravia). Dominantné sú najmä Lorenove klávesy. Base by niekedy nezaškodila väčšia miera originality, no dokopy pôsobia skladby ako kompaktné celky. Po kompozičnej stránke – majú hlavu aj pätu, i po stránke aranžmánov či dobrého zvuku (okrem bonusovej skladby Encore).

Cherry Hill si v skladbách otvorene vypožičiavajú z funku, klasiky a starej blues a muzikálovej atmosféry. Najsilnejší je ale asi vplyv jazzu. Čo samo o sebe stojí za pochvalu.

Ťažko písať o jednotlivých skladbách. Vybrať tie najlepšie alebo tie najslabšie je problém. Album baví ako celok a ako celok vytvára výborný pocit. Či už to je skladba Regenerate alebo Terrorist shit. Silným prvkom sú texty, v ktorých mcs nerozprávajú preto, že musia, ale preto, že niečo chcú aj povedať. Cením si to.

Album nie je práve ľahkým počúvaním. Ak teda čakáte niečo na spôsob práve populárneho a bezduchého „párty bounce“. Toto je album na domáce vypočutie, na pokojný a pozitívny (napriek, paradoxne, silne angažovaným textom) chillout. Cherry Hill nepatria na diskotékové parkety ani nebudú vypredávať bratislavskú Inchebu. Hudba, akú nám predstavili na tomto albume, patrí do jazzového klubu. Ďalšia vec, ktorú cením.

Vo všeobecnosti, na českej scéne sa začínajú objavovať fenomény, ktoré posúvajú hip-hop a spriaznené žánre na československej hudobnej scény (rozprávať o samostatnej slovenskej a samostatnej českej hudbe je vzhľadom na ich absolútnu previazanosť trochu smiešne) o poriadny krok dopredu. Nech je to nedávny R&B počin Gipsyho, zaujímavá a dúfam i nádejná zostava United Flavour, AMO a ich hudobne trochu neklasický (i keď sa čakala ešte väčšia odvaha experimentovať) album Original alebo práve album For The Love of The Art kapely Cherry Hill.

Táto štvorica dokázala, že hip-hop sa dá robiť na úrovni, pred ktorou si nemôžu zakrývať oči ani najzarytejší kritici tohto stále populárnejšieho žánru. A že sa dá urobiť album plný myšlienok a nápadov, ktorý keby vznikol hocikde inde (a možno pred pár rokmi) – stane sa kultovým.

Album ako je For The Love of The Art na scéne dlho chýbal. Preto som nesmierne rád, že toto prázdne miesto konečne niekto zaplnil. A zaplnil ho na úrovni.

Tracklist k albumu For The Love of The Art (BBRekordy 2005)

1. Who is Cherry Hill
2. Freestyle
3. Clear it out
4. Gangsta
5. Regenerate (ft. Lord Nelson)
6. Streets (ft. Regime)
7. Roll that
8. Feelings
9. Perserverance
10. Terrorist Shit
11. When I’m gone / Encore
12. No surender
13. X-Girlfriend related
14. Soldier songs
15. Freak like this

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *