BUSY BEE V BUDAPEŠTI


Busy Bee je jedným z najstarších MC´s vôbec v histórii hip hop-u, a členom legendárnej partie Fantastic 5 Emcees. Jeho easy štýl, ktorým si ľahko získal obdivovateľov ho veľmi rýchlo posunuli ku sláve. Účinkoval ako tzv. „disko mc“, t.j. prízvuk dával hlavne na rozhýbanie davov, nie na význam svojho textu, a týmto v podstate položil základy v dnešnej dobe už zaužívaných a prijatých fráz party MC´s . Vymyslel také hlášky, ktoré sa s veľkou obľubou používajú dodnes (napr.:“ What´s your zodiac sign?“ – tento starý Busy Bee-ho slogan, pokrykuje Fat Man Scoop aj dnes).

Najviac sa zviditeľnil v dokumentárnom filme o graffiti a hip hop-e v roku 1982 s názvom Wild Style, ktorý nakopol celý hiphopový národ a kde môžeme nakuknúť na jednu z jeho dnes už legendárnych parties. Jeho stálym parťákom bol COOL DJ AJ, ktorý sa stal neskôr dj-om Kurtisa Blow-a. V 80-tych rokoch vydal množstvo singlov, z ktorých sa v roku 1982 stal najznámejším „Making cash money“ vydaný pod hlavičkou Sugarhill Records. Prvé Busy Bee-ho EP sa objavilo v 88 s názvom „Running Thangs“ na ktorom odložil svoj pohodový a vtipne ladený štýl a vystúpil s trvrdšou lyrikou a naďalej si budoval rešpekt medzi svojimi. Po Running Thangs sa v 92 ohlásil s albumom „Thank god for Busy Bee“, ktorý síce nemal až tak veľký ohlas, a neskôr v roku 98 s „Look in da sky who do ya see“ obsahujúci jeho staršie dovtedy nevydané skladby. Po miernom „ padnutí do zabudnutia“ sa objavil na albume De La Soul – Art Official Inteligence (2000) v jednom tracku a teraz sa rozhodol vyraziť do Európy.

Busy Bee, ktorý si svojimi výkonmi vybudoval pred svoje meno označenie Chief Rocker, rapoval už v dobe, keď mnohí z nás ešte ani neboli na svete. Jasné, že nie každému je po chuti old school, s tým ani nie je problém, avšak nie je moc hudobných štýlov v ktorých sa môže človek stretnúť s predstaviteľom pôsobiacim po 20-30 rokoch a súčasne jedným zo zakladateľov celého štýlu. Žúrka sa uskutočnila 19.11. v centre voľného času na Almásy Tér v Budapešti.

Fotky: Dany, Riči

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *