Luzer – Utrpení Ježiš Krista Druhého


Je škoda, že v hiphope nemáme výročné ceny. Rád by som si pozrel nominácie i víťazov, ktorých by každý rok vyplavilo bahno všetkého, čo tu považujeme za rap. Jeden z mojich osobných favoritov by však bol jasný. Práve naň čítate recenziu.

Predstavte si situáciu, že nejaký váš priateľ, trebárs heavymetalista, sa rozhodne dať šancu rapu. Aký album by ste mu pustili? Vybrali by ste typického reprezentanta starého hiphopu, trebárs debut a jediný album Trosiek? Alebo by ste mu do ruky strčili prehrávač s Gramo Rokkaz či Peťom Tázokom? Ja by som asi zvolil nejaký kompromis, medzimiesto medzi starým a novým, akýsi koktail obsahu a formy.

Zrejme by som siahol po druhom albume Luzra. Už len pre ten výraz človeka, ktorý si pod označením hiphop predstaví Kontrafakt alebo Eminema a zrazu je konfrontovaný so záhoráckym slangom a nezvyčajným obsahom.

To vlastne celkom dobre popisuje Utrpení Ježiša Krista Druhého (UJKD). Luzer bol už v minulosti originálny rapper. Nehovorím, že ľahko prístupný alebo široko obľúbený, to ani náhodou, ale bol svojský, rovnako ako väčšina jeho tvorby. A pod „svojský“ nemyslím obľúbené novinárske označenie, keď niekto nemá dosť odvahy napísať „mizerný“.

Myslím to inak. Sedláci vždy boli taká rodina v rodine. Spoločnosť v komunite, svorka v tlupe chlapcov, čo sa rozhodli robiť veci trochu inak. Mohli sa prispôsobiť a výsledkom mohol byť úspech, no daňou by bola autentickosť. Alebo tvrdohlavosť, keď sa na to pozriete z trochu iného pohľadu. Občas to označujú ako takzvaný undergound, ale úprimne – čo už je dnes underground? Navyše, v hudbe obzvlášť nemám toto hlúpe označenie rád.

K Luzrovmu debutu Nepochopeny som napísal, že „ak má byť hip-hop zrkadlom života, v ktorom sa s väčšou, menšou a dúfam najmä so žiadnou nadsádzkou rozprávajú emócie, potom Nepochopeny toto všetko spĺňa“. To platí aj dnes. Navyše, UJKD je hudobne oveľa počúvateľnejší album.

Je pritom jedno, či sa tu rapuje o rape, alebo rapuje o rape o rape, prípadne o ženách, snoch či spoločnosti. Album totiž naznačuje, že Luzer začína byť jedným z najzaujímavejších domácich textárov a MCs. Dokáže nahrať skladbu nielen o horore, ale aj z banálneho námetu stvoriť zaujímavý text: keď z obyčajnej nezhody hudobného vkusu urobí príbeh. Ktorý vlastne ani nie je o hudbe, ale o vzťahoch ako takých.

Je len málo domácich rapperov (vlastne spočítať ich môžete na prstoch jednej ruky), ktorých texty majú aj druhý či nebodaj tretí plán. V preklade: ktorých texty má zmysel počúvať. Luzer je jedným z nich.

Nie každému môže vyhovovať spôsob, akým rapuje – mne, fanúšikovi grime, vyhovuje. Nie každému je pochuti hiphop určený na premýšľanie. Nie každý očakáva myšlienky, posolstvá, predrozprávané príbehy, ktorých sa môže stať súčasťou. Nie každý hľadá v rape zrkadlo. Ale my ostatní budeme mať UJKD radi. Pre nás bude jedným z kandidátov na album roka (áno, až takto).

Tomuto albumu sa vlastne dajú vytknúť iba dve (ak vôbec) vážnejšie veci. Bene v skladbe Sen do istej miery pochoval atmosféru, ktorú svojim deklamatívnym prejavom vytvoril Lyrik (a Side samplovaním Requiem for a Dream).

Druhý problém možno nejestvuje. Chcem totiž veriť, že  skladba Recept na Apokalypsu je iróniou a sarkastickou fackou vyznávačom konšpirácií. Ak by to však nebola irónia a výsmech zo všetkých New World Order fanúšikov, mrzelo by ma, že aj Luzer sa dal na konšpiračné nezmysly.

Inak, asi ste si už všimli, že na tomto albume sa vrátili Modré Hory.

01. Ježiš Kristus Druhý
text: Luzer
produkcia: Keyza Soze

02. Emsis
text: Luzer
produkcia: Fatte

03. Raw Talent
text: Luzer, Block McCloud, ReSeT
produkcia: LKama

04. Stebu sa to nedá
text: Luzer, Jaro Závodský
produkcia: Oakmaster Oak

05. Chceš vedet?
text: Luzer
produkcia: Krek

06. Sen
text: Luzer, Lyrik, Bene
produkcia: Side9000

07. Pocit
text: Luzer
produkcia: Krek

08. 3 ses3 cuts DJ Spinhandz
text: Luzer
produkcia: Karaoke Tundra

09. Recept na Apokalypsu
text: Luzer, Andoid, Gulos
produkcia: Fatte

10. Neznášam
text: Luzer, Osemskij, Ataker
produkcia: Grazzel

11. Jak Donutit MCho na Spoluprácu
text: Idea, Luzer, Zverina
produkcia: Fatte

12. 801029 cuts DJ Spank
text: Luzer
produkcia: Spank

13. Evil Dead II
text: Luzer
produkcia: Krek

14. Cez Koncept po Koncert
text: Luzer, ReSeT, T-peg
produkcia: Fatte

15. Bez Teba
text: Luzer, vocals: Monika Načeva, cuts DJ Five
produkcia: Krek

16. Luzer cuts DJ 3ck
text: Luzer
produkcia: Grazzel

HIDDEN TRACK
MaloMeststké Mindráky
text: Luzer, Jaro Zavodsky
produkcia: Smart

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.