KTO JE NEZNÁMY ?!


Zaujali nás/vás jeho posledné skeče. A tak sme ho vyspovedali. Prosím zoznámte sa, Radim Neznámy.

Ľudia ťa môžu zatiaľ poznať iba z tvojich prác na našom webe. Myslíme, že je čas, aby si čo to o sebe povedal. Tak sa nám predstav.
Radim, Radim, Radim o sebe? Uff… pochádzam z Dolného Kubína, v ktorom žijem už 18ty rok, maľovanie mám v chuti od malička. A verím, že to pôjde takto von i naďalej.

Dolný Kubín si ľudia poväčšine spájajú s Hviezdoslavom, Kukučínom, prírodou… niekto si ho asi nespája ani s ničím … Ako vnímaš svoje mesto, prírodu a vlastne celú Oravu ty?
Eeej, Kubín je najlepšie mestečko, ktorému (skoro) nič nechýba. Všetko tu je poblíž. Jeden veľký CHILL a jedna veľká nátura v jednom meste na Orave. ^_^ I keď mi toto mesto dáva priestor a inšpiráciu, tak nie som z tých, ktorí v ňom vydržia žiť monotónne ako sochy. Rád si ulietavam niekde, kde je ticho a môžem vypadnúť z toľkého hluku a stresu. A keď sa vrátim k samotnému mestu, náš život tu je jedna veľká komédia … Mám to tu rád.

Z akej časti má vplyv na tvoju tvorbu?
Tak na toto ti odpovedať neviem. Možno z celej a možno len kúsok, ale podiel na tom určite má. Zistíme neskôr …

Alkohol, UIIID alebo čistá hlava?
Vždy je to čistá hlava, po ťažkom večeri … kde sa občas motá.

Taká klasická otázka. Ako si sa dostal ku svojej súčasnej tvorbe? Si samouk?
Asi cez tie facky a potrhané zošity učiteľkami zo základnej kvôli “svojskému štúdiu“. To ma vytiahlo aj na ulicu, kde som mal strašnú chuť nejako spestriť vtedy šedé mestečko. Takže som asi viac menej samouk, no dosť mi dala i škola, čo sa týka maľby.

Čo momentálne robíš? Pracuješ, alebo študuješ?
Práve som študentom ŠÚV v Ružomberku a tiež častým návštevníkom „intráckej“ lúčky.

Najčastejšie maľuješ tváre. Robíš to z nejakého konkrétneho dôvodu, alebo si si skôr chcel urobiť očko pred kamarátkou ?
Heee. Nie, nie … odzrkadluje to skôr môj postoj k človeku ako takému. Mám rád niečo zaujímavé, niečo čo nemá dané hranice ako to má vyzerať a vie človeka dostať „na kolená“. Maľovanie beriem skôr ako čas, kedy rozjímam sám nad sebou, rozoberám taký malý svet v mojej hlave. Jeden výrok , ktorý povedal H. Matisse ma celkom zaujal: „Nemaľujem ženu ale obraz“ , i keď…

Aký máš vzťah ku graffiti – konkrétne ku klasickej forme písma. Snažíš sa narábať aj s typografiou, alebo sa držíš striktne maľovania tvárí?
Milujem hrubý autlájn s chrómom a keď čiary robia oblúk i rovné čiary. Bombing má svoje čaro. Ale už dlhší čas som si nezapísal. Teraz sa zameriavam skôr na kaligrafiu … Paradox je, že po mne niečo prečítať, robí problém i samému doktorovi, hehe.

Keby sme sa mohli prebehnúť do budúcnosti. Kde by si chcel, aby bolo tvoje miesto? Volil by si stále maľovanie stien po meste a na periférií, alebo by si radšej vystavoval raz napríklad aj v Oravskej galérií?
Neviem, budúcnosť neriešim, ale vieš čo? Mám chuť spojiť tie dve veci dokopy. Niečo, čo tu ešte nebolo.

Keď som spomenul moju obľúbenú Oravskú galériu, nedovolí mi nespýtať sa ťa na tvoj vzťah k umeniu ako takému? Kedy si naposledy bol v galérií?
Neexistuje umenie, ktoré by som nemal rád. Popravde, pred pár týždňami som bol nazrieť aj dnu. Tie obrazy sú niečo ako okno do duše autora. Rád si ho prečítam!

Záverom Dujulávmjuzik? Si hudobný fanúšik? Kto ťa v poslednej dobe zaujalo?
Jasné, že ajlávmjuzik. Raz mi jeden človek povedal, že škatuľkovať nie je ten najlepší spôsob vychutnávania si muziky. Pravdu mal, no nestíham domácu rapovú scénu moc sledovať. V poslednom čase ma zaujalo Poľsko: Grubson, Miuosh, no hlavne zoskupenie Donatan RÓWNONOC. Zo slovenskej scény som začul album Tónčiho S, to je jeden veľký šmak. Bavia ma aj chlapci z Kruscifixu, Gleb a nemôžem zabudnúť na Dice-ho. Samé lahodné veci v uchu.

Ďakujeme ti za rozhovor kamarát. Na záver ti radi necháme voľný priestor, ktorý môžeš použiť ako uznáš za vhodné.
Nemáš mi prosím ťa požičať ceruzku? Tento priestor vyzerá fajne. Ďakujem …

Text by Direkt

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.