Jan Kaplický – vlastnou cestou


Jan Kaplický bol svojou filozofiou a založením predovšetkým architekt, jeho nezameniteľný kreatívny rukopis je však zreteľný i v mnohých ďalších umeleckých disciplínach. Inšpiráciou mu často boli prírodné tvary – pavúčie siete, motýlie krídla či rybie šupiny. Jan Kaplický dostal veľa ocenení, napr. najprestížnejšiu britskú cenu za architektúru Stirling Prize, udelenú za stavbu mediálneho centra na Lords‘ Cricket Ground v Londýne. Medzi jeho posledné návrhy patrí Koncertné a kongresové centrum v Českých Budějoviciach, či známy projekt Národnej knižnice v Prahe.

Keď pred niekoľkými rokmi prednášal v Prahe, vymenoval desať hlavných tém svojej tvorby. Sú to: sloboda, kreativita, ľudia, krása, elegancia, plastickosť, senzualita, farba, inovácia a inšpirácia. Preslávil sa najmä dvoma ikonickými stavbami: vyššie uvedeným mediálnym centrom na londýnskom kriketovom ihrisku a obchodným domom siete Selfridges v Birminghame.

Zámerom výstavy „Jan Kaplický – Vlastnou cestou“ je predstaviť jeho osobnosť a dielo v čo najširšom umeleckom kontexte, od architektonických modelov cez šperky až po módu. Dali sme výstavu tohto pána, ktorá nás „zase“ inšpirovala. Jeho diela je zbytočné opisovať. Ak vás zaujíma architektúra, alebo umenie vo všeobecnosti. Vrelo odporúčame túto výstavu, inšpirujte sa aj vy…

Výstava Jan Kaplický – His own way potrvá do 4.12. 2011 enjoy. Danubiana Meulensteen Art Museum

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.