Haf & Beyuz – V živote


Asi to tiež poznáte. Taký ten výraz na tvári, ako keď vás susedka prichytí, že si pochutnávate na jej čerešniach, ktoré rastú na strome tesne pri plote. Čosi medzi pobavením a hanbou. Čosi medzi smiechom a ospravedlnením. Nejako podobne sa dá opísať album V živote Hafnera a Beyuza.

Len máloktorý hudobný nosič dnes ešte dokáže pobaviť. V čase, keď sa predovšetkým slovenský rap berie tak náramne vážne, sú výbuchy smiechu príjemnou spŕškou studenej vody. Že niekto sa nemusí brať zákonite a nezmyslene „ríl“ a napriek tomu sa to dá počúvať.

Že medzi všetkými tými úžasnými a neprehliadnuteľnými egotripmi je ešte miesto na praobyčajnú zábavu. Že to nemusí byť hneď umenie, hlavne, že vás to baví. Presne takto treba rozprávať o tomto „albume“. Všetko ostatné je už iba vravením navyše.

Kým robiť serióznu analýzu hudobných albumov sa mi väčšinou nechce, napokon, aj tak o CD nič nepovie a je nuda ju čítať, v prípade Haf & Beyuza ju ani robiť nemožno. Lebo: možno by ste tak dospeli k tomu, že Beyuzove hudby často nie sú ani tak crate diggin, to skôr mashupy, ktoré dnes už dokonca aj na Slovensku dokážu niektorí dídžeju vyrobiť/zahrať naživo. Že Hafnerov rap ani tak nie je rap, ale čosi medzi falošným spevom, Anderom z Košíc, recitálom a náhodnými výkrikmi po opiátoch.

A že celý tento album je skôr spomienkovým suvenírom pre všetkých H & B „houmís“. Počnúc Dúbravkou, cez voľnomyšlienkárskych fanúšikov domácej zelenej a končiac snowboardovou scénou.

Ale napriek všetkému povedanému, tento nosič ma baví. Aj keď má podstatne bližšie k PiJem a Matelkovi, než napríklad k H16. Ostáva už iba dodať, že vďakabohu. Ako Apo vraví: „všetci sa bavia skvelo, tak nedávaj Barrichello, kamarát vzchop sa alebo choď do psa.“

Keď budete mať zlý deň, keď budete mať pocit, že slovenský rap zomrel na pózy, keď vám vybuchol večerný záťah, frajerka neberie telefón, šéf prudí, nestíhate deadlines a celý život vlastne stoji akurát tak za čelný náraz v 150 km/h, vtedy si treba pustiť tento album. Naozaj to funguje. Aj keď to je niekedy detinské, naivné a prvoplánové. Alebo, možno práve preto!

A pseudozaručené obkecy sa prečítajte radšej niekde inde.

Tracklist k CD V živote (Brekeke Records – 2007)

1. Intro
2. This is…
3. V Živote i DiNero
4. Stríkanie Báb i Vec
5. Loď Lásky
6. Homotrek i Zverina i Hugo Toxxx
7. Welkom To Dubravka
8. Sestra Má Frajíra i Miško Turza
9. GRodinná Záležitosť i Zetuzeta
10. Ski Skit
11. Zobanie Zrniek
12. Dubravka i Marián Čekovský
13. Spoveď Pastiera
14. Outro


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *