DNA


Dena bol pri zrode Názvu stavby a podieľal sa na nosičoch LúzaDrviváMenšina a Reč naša. Po týchto dvoch zásadných albumoch vydala jeho skupina Drvivá menšina ďalšie dva úspešné albumy. Teraz prišiel s kožou na trh ako sólo interprét s albumom LOVE peňáze / láska

Nedávno si vydal svoj sólový album. Predtým, ako sa začneme baviť o ňom, by som sa chcel spýtať na jednu maličkosť, ktorá ma zaujíma. Kam sa podelo ‚e‘ z tvojho mena a teda prečo DNA a nie Dena?

‚E‘ som vyhodil. DNA mi príde vyspelejšie a významovo zaujímavejšie. DNA má skrátka každý človek v sebe a tak by som chcel, aby to bolo aj s mojou hudbou.

A teraz, pár mesiacov po vydaní albumu, máš pocit, že sa ľuďom dostal pod kožu? S akými ohlasmi sa zatiaľ stretávaš?

Myslím, že v tých ľuďoch, ku ktorým sa dostal, určite niečo zo mňa zanechal. Ohlasy sú dobré. Hlavne od ľudí, o ktorých si myslím, že sú náročnejší poslucháči. To si cením asi najviac. Recenzie sú tiež dobré, takže ja som spokojný.

Čo ľudia na koncertoch? Chytajú sa na texty, kričia s tebou refrény?

Zatiaľ som mal sólový koncert iba jeden a to krst albumu. Bolo vidieť, že ľudia texty už poznajú. Pripravuje sa ale tour k albumu.

Ktorý význam slova Love ti je bližší – peňáze, alebo láska?

V tomto svete sú dôležité obidva tieto významy, preto som ich zhrnul do jedného výrazu. Stálo ma veľa rozmýšľania, kým som si vypočítal tento vzorec.

Chválim – vyborný nápad táto slovná hračka.

Dík 🙂

Ako dlho v tebe dozrievala myšlienka spraviť niečo sólovo?

Od začiatku môjho pôsobenia v hudbe som mal sólové ambície a už za čias Drvivej menšiny som mal pár solových pesničiek. Pôsobenie v skupine bolo ok, ale vždy som chcel ukázať, čo je vo mne samotnom. Niesť všetku tú zodpovednosť na sebe – v dobrom aj v zlom. Takisto ma baví vymýšľať nové témy, ktoré niekedy nemusia sadnúť tým ostatným.

Vidno, že ti sloboda v tvorbe prospieva. Znamená to, že už o tebe budeme naďalej počuť ako o sólovom interprétovi, alebo budeš opäť tvoriť aj niečo so skupinou?

Momentálne mám iba sólové ambície a do budúcnosti viem, že ako ďalší budem určite nahrávať svoj druhý sólový album.

Ako si si vyberal producentov na ten aktuálny? Volil si skôr ľudí, s ktorými sa ti dobre spolupracuje, alebo ľudí, ktorí ťa hudobne oslovili?

Z každého niečo. Volil som ľudí, ktorí ma hudobne oslovujú a zároveň ich rešpektujem ako ľudí. Veľa mi tiež záleží na tom, aký zvuk vedia zo svojich produkcií vytlačiť.

Viem, že sa ťa to už určite pýtali iní, ale spýtam sa i ja. Čo Hajtkovič? Nechcel si na album aj nejakú produkciu od neho?

Hajtkoviča som samozrejme oslovil tiež, ale asi nemá zrovna tvorivé obdobie. Je mi ľúto, že nemám od neho ani jednu produkciu, ale bolo to na ňom.

Možno to vyjde nabudúce. Myslím ale, že Gebod ho viac než dobre zastúpil.

Určite áno. Gebod je u mňa na najlepšej ceste stať sa top producentom, čo dokázal aj na mojom albume. Dobre sa mi s ním spolupracuje a pozná môj hudobný vkus a veci, ktoré počúvam. Taktiež investuje nemalé prostriedky do svojho rozrastajúceho sa štúdia, čím hudba samozrejme dostáva aj poriadny zvuk.

Je to cítiť, že vy dvaja spolu ladíte. Ty sám si neskúšal aj niečo v oblasti produkcie hudby?

Na obidvoch albumoch Drvivej menšiny boli aj moje hudobné produkcie, ale keďže sa venujem a chcem venovať hlavne textom, nestíham a ani nechcem držať krok s producentmi, ktorí sa tomu venujú naplno. Myslím, že dve veci sa nedajú robiť naraz tak, aby sa to neodzrkadlilo na kvalite. Na hudbách od Geboda nejaký podiel síce mám, ale samotnému produkovaniu sa už nevenujem vôbec

Bacilovi, tvojmu kolegovi z Drvivej menšiny hosťujú na albume viacerí „mladí“ interpreti, ako napr. Supa, či Otecko. Nezvažoval si aj ty prizvať niekoho z mladšej generácie raperov?

Ľudí, s ktorých tvorbou sa stotožňujem, na albume mám. S ostatnými som nevidel dôvod spolupracovať.

A zas naopak, neoslovujú teba mladí raperi so žiadosťami o spoluprácu?

Zopár ľudí ma už oslovilo, ale zatiaľ žiadnu takúto spoluprácu nechystám.

Bolo medzi tými ponukami aj niečo čo ťa pobavilo? Napríklad, že by ťa oslovila úplne začínajúca kapela?

Bolo ich zopár aj takých.

Kedysi, na albume Menej je niekedy viac, si vystúpil striktne proti napaľovaniu so skladbou Chceš ma napáliť. S napaľovaním má súvislosť i formát mp3? Čo si myslíš o tomto formáte a o šírení hudby na internete?

No myslím, že proti kopírovaniu a sťahovaniu hudby z internetu sa už neoplatí bojovať a predaj cd ide rapídne dolu, zatiaľ čo šírenie cez internet stále stúpa. Problém je, že keď sa do hudby nevkladajú peniaze, kvalita sa nikam neposúva. Peniaze sa potom nemôžu investovať naspäť, čím trpí hudba a to nielen v hip hope. Je to celosvetový problém a skôr by asi pomohlo, keby sa nejakým spôsobom spoplatňovalo sťahovanie hudby z internetu a existovali by zákony na ochranu umelcov. Keď sa tak nestane, s hudbou to pôjde dole vodou. Naše cd sa ale napríklad predávajú za 200 až 300 korún, čo si myslím neni až taký veľký peniaz za to, že si môžeš kúpiť originál cd, ktoré má zberateľskú hodnotu, originálny zvuk a booklet, z ktorého sa môžeš dozvedieť viac.

To máš teda pravdu. Nejaké prvotné, čisto internetové, platené releasy už sú aj u nás, ale zatiaľ je to len hudba budúcnosti. Čo teda predaj tvojho albumu? Máš pocit, že ho počúva oveľa viac ľudí, ako si ho reálne legálne kúpilo?

To som presvedčený, že určite áno. Reálne som zatiaľ predal okolo 2000 kusov. Koľko ľudí ale album má doma sa nedá nijak zistiť, ale určite je to minimálne raz toľko a viac.

Čo ti v posledných dňoch hráva v aute?

Tunisiano a Soprano – obaja z Francúzska.

Celkovo to vyzerá, že máš francúzsky rap dosť v obľube.

Určite. Aj keď mu vôbec nerozumiem, je mi najbližší zo všetkých štátov a vždy som ho mal najradšej. Dosť ma ovplyvnil aj v mojej tvorbe. Mám rád citlivú sociálnu hudbu a z tohto repu to cítim aj keď nerozumiem jazyku. Myslím, že francúzska hudba je na vysokej úrovni a po Amerike určite druhá najvyššia úroveň. Francúzi hudbou žijú a stačí im ich domáca tvorba. Majú napr. zákon, že rádiá musia hrať minimálne 80 percent domácej hudby, čo určite dosť pomáha domácim interprétom. Takisto sa tam mieša veľa kultúr a rás, čo jej tiež pomáha.

Na záver sa ešte raz vrátim k druhému sólo albumu, ktorý si spomenul ako plán do budúcnosti. Máš už nejaký koncept? Bude to opäť album čisto so silnými témami, v ktorých cítiť tvoje vnútro, alebo si tam dáš aj nejaké uletenejšie a odľahčenejšie témy?

To zatiaľ neviem povedať. Určite to ale budem ja. Chcem sa tiež z časti držať trendu, takže sa uvidí.

Fajn, ďakujem ti za rozhovor a nech sa ti darí.

Ok dík aj ja.

www.myspace.com/velkydena

www.drvivamensina.sk

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *