Slovenský umelec Grint a jeho plastické 3D maľby

Slovenský umelec Grint a jeho plastické 3D maľby


Grint je šikovný graffiti umelec z východného Slovenska, ktorý sa považuje za legálneho sprayera. Venuje sa hlavne plastickým grafitom a zákazkam.

Ahoj Grint, ako si sa prosím ťa dostal k maľovaniu graffiti?

Môj pseudonym je Grint a pochádzam z Košíc, kde aj hlavne pôsobím. Cestujem však aj po Slovensku. Ku graffiti som sa dostal v 3. ročníku ZŠ (1999), keď som prvýkrát videl maľby na stene od Cantwo-ho v časopise BRAVO. Veľmi ma to fascinovalo a začal som sketchovať. Až neskôr v 7. triede som sa odvážil niečo naspreyovať po ulici.

K maľovaniu po ulici som si však nenašiel vzťah. Je to hlavný dôvod, prečo som sa začal venovať výhradne legálnej graffiti tvorbe. Chcel som svoje hranice posúvať ďalej, pri ilegálnej tvorbe sa to nedalo.

Takže si sa dostal ku grafitom v pomerne mladom veku. Ako dlho sa už venuješ maľbe na stenu?

Maľbe sa venujem od roku 2005, keď som spravil svoj prvý legál. Aktívne od roku 2009. Vtedy som namaľoval svoj prvý plastik piece, s ktorým som bol aj spokojný. Bol aj v reklame a ľuďom sa tento piece veľmi páčil. To ma silno motivovalo a naštartovalo v ďalšom maľovaní. Dovtedy boli graffiti pre mňa len hobby. Sketchujem však veľmi zriedka, popravde za posledné 2 roky som urobil len 3 sketche, čo chcem naozaj zmeniť. V tomto čase som viac pripravoval námety na graffiti zákazky.

Čo ťa na graffiti fascinuje?

Graffiti vnímam ako umenie. Fascinujú ma pekne naspreyované steny. Študoval som umenie a v graffti som sa našiel. Venujem sa 3D štýlu, teda plastikom a najviac ma fascinuje dávať písmenám tvary v priestore. Samozrejme rešpektujem aj iné štýly. Urobiť fakt slušný plastik, ktorý po štýlovej a aj dizajnovej stránke má čaro. Dať maľbe objem a priestor, odstupňovať svetlo a tieň, nastriekať to na stenu tak, aby to vyzeralo reálne, je podľa môjho názoru o čosi náročnejšie ako klasické graffiti.

Ako vyrábaš návrh na 3D graffiti maľbu?

Keďže neovládam 3D programy a ani Photoshop, vytváram ich iba po veľmi amatérskej stránke. Všetky svoje plastiky kreslím ceruzkou. Štýl, tvary písmen a dynamiku vymýšľam sám. Niekedy mi to trvá aj 3 dni, kým pripravím fakt dobrý plastik, s ktorým som spokojný.

Snažím sa vôbec nekopírovať ostatných umelcov a naozaj všetky písmená GRINT si ja vymýšľam sám. Niekedy použijem aj 6 starých sketchov, ktoré obraciam, otáčam a tak vytváram a upgradeujem písmená na nový sketch.

Dnes je plný internet námetov a málokto má vlastný štýl čo sa týka graffiti. Pokiaľ ide o 3D maľbu, tam rozhoduje hlavne predstavivosť v priestore, perspektíva a nápad. Človek to musí dostať do oka. Pracovať s rohom steny, poprípade so zemou je naozaj náročné. Snažil som sa na to vymyslieť aj vzorec, ale zbytočne. Na to nie je žiaden učebnicový recept 😀

Koľko trvá namaľovať taká bežne veľká 3D maľba u teba?

Čo sa týka 3D maľby, mám ich za sebou zatiaľ len zopár. Ťažko povedať koľko to trvá. Niektoré veci jeden deň a niektoré aj sedem dní.

Bol si už maľovať aj niekde v zahraničí?

Najďalej som bol maľovať v Čechách v Chebe, kde som bol pozvaný na Graffiti Boom Festival spoločne s Derekom a Neznámym.

Aké máš plány do budúcnosti ohľadom graffiti?

Moje plány do budúcnosti sú: oveľa viac sketchovať, sketchovať a sketchovať, čo som za posledné 2 roky veľmi zanedbal. Každého sen je vytvoriť jedinečný originálny štýl, na ktorý keď sa niekto pozrie aj zo zahraničia, okamžite bude vedieť identifikovať, kto to namaľoval. Čo sa týka zakázok, tak jedine mať väčšiu trpezlivosť a snažiť sa zlepšovať.

Grint, ďakujem ti za rozhovor a prajem ti do budúcnosti veľa farieb 🙂

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.