BAŽANT POHODA 2004


Nové miesto Bažant Pohody 2004 sa stretlo s úspechom.

Na trenčianskom letisku sa v nedeľu ráno skončil ôsmy ročník hudobného festivalu Bažant Pohoda 2004. Nové miesto konania sa osvedčilo, prekonalo všetky očakávania festivalového štábu a podľa reakcií i očakávania návštevníkov. Na hlavnom pódiu bolo najväčšou hviezdou britské Moloko, ktorého speváčka rozvášnila dav. Posledná tanečná festivalová scéna dohrala dopoludnia.

Tento rok Bažant Pohoda privítala opäť viac ako dvadsaťtisíc ľudí denne. Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre typicky „festivalové“ ubytovanie priamo na mieste. Z tohto dôvodu museli v piatok popoludní usporiadatelia rozšíriť priestor vyhradený na stanový tábor o cca 15 000 m2. na celkových 45 000 metrov2. Konkrétne čísla ešte nie sú známe, avšak podľa usporiadateľov padol s najväčšou pravdepodobnosťou festivalový rekord.

Na ohradenie a členenie areálu sa použili 4 km dvojmetrového plotu, 2 km jednometrového plotu, 11 km mlieko pásky. Ochranu pred slnkom zabezpečovali veľkokapacitné stany jednotlivých scén a občerstvovacích zón s kapacitou viac ako 10 000 ľudí a 3 240 m2 ochranných maskovacích prekrytí.

„Ak sa niekto chce stať optimistom v otázke budúcnosti, náš festival je výbornou príležitosťou. Atmosféra, ktorú vytvoria ľudia na koncertoch, ale aj mimo nich medzi sebou, je úžasná – úsmevy, nadšenie, tolerancia,“ vyznáva sa Michal Kaščák, riaditeľ festivalu.

Z perličiek spomenieme, že skupina Chumbawamba sa po svojom koncerte vydala na let balónom, členovia skupiny Värttinä si zalietali na lietadle a jamajskí The Wailers oslávili 28. výročie vzniku v deň vystúpenia na Bažant Pohode.

Počas dvoch festivalových dní sa organizátori nestretli so žiadnymi výraznými problémami ani výtržnosťami, neboli zaznamenané žiadne vážne zdravotné ujmy okrem bežných poranení, vyplývajúcich z charakteru podujatia (odreniny, úpal, vyvrtnutia a p.). „Z pohľadu zdravotníckej starostlivosti prebehol festival na jednotku. Ani na dočasne zriadenú záchytku nebol prevezený ani jeden klient z festivalového areálu, čo svedčí o kultivovanosti návštevníkov,“ hovorí Kamil Kučerka, riaditeľ Zdravotnej dopravy s.r.o.. Vzhľadom na horúce slnečné počasie boli návštevníci pravidelne polievaní vodou. Celý areál je bezbariérový, pre vozíčkárov boli pripravené vyvýšené plošiny.

Všetci účinkujúci vystúpili bez organizačných alebo technických problémov. K presunom došlo iba pri skupinách Másfél a Asian Dub Foundation sound system – v oboch prípadoch dopravným zdržaním. Skvelou vizitkou je aj to, že z konečného počtu viac ako 150 interpretov nedorazili na festival iba štyria: Sui Vesan, Maurice Fulton, Vidiek a Ed Rush. Okrem Sui Vesan bola neúčasť spôsobená zdravotnými problémami, set Eda Rusha bol nahradený jeho kolegom – britským DJom Fiercom.

K vrcholom podujatia patrilo vystúpenie výnimočne koncertujúcej divy Cesarie Evory, jamajskej legendy The Wailers, fínskej skupiny Värttinä, či mimoriadne energický koncert hviezdneho Moloka. S úspechom sa stretli aj „menšinové“ podujatia – predstavenia Divadla Sklep, Radošincov či stan Ligy za duševné zdravie.

Festival opäť sprevádzala fantastická atmosféra, návštevníci boli nadšení z nového miesta. „Cítim sa ako na Glastonbury – rovnaká atmosféra, rovnaká kvalita,“ týmto prirovnaním k legendárnemu britskému festivalu potešil organizátorov manažér The Wailers.

Fotky: Sajmon


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *