Peshi – The Work of Art, The Art of Work


Máte radi príjemné tóny hudby, ktoré ladne pokyvkávajú vašou hlavou? Máte radi pohodovú muziku, ktorá nerieši problémy sveta, ktorá sa ho nesnaží spasiť a ktorá sa na nič nehrá? Pri predstave chill-outu kdesi na pláži alebo niekde v tráve pod stromami sa vám zalesknú oči ťažko skrývanou nostalgiou? Tak v tom prípade si Peshi a jej album The Work of Art, The Art of Work zamilujete. Verte mi, nepreháňam.

Peshi pochádza zo Švédska. Neviem, či severská klíma tejto krajiny a dlhé nordické noci mali na túto sympatickú rapperku nejaký vplyv, no jedno je isté, počúva sa naozaj výborne. Typicky ženské a kľudné frázovanie, miestami viac inokedy menej koketujúce so spevom – úsmev na tvári zaručený. A na duši dojem, že nie každý dobrý rapper musí byť ťažkotonážny Pán Drsný.

Peshi sa pohybuje na švédskej hip-hopovej scéne bezmála desať rokov, od 99teho to začala brať vážne, vydala rôzne vinylové platne, mixtejpy a CD nosiče. Od tej doby už stihla vystupovať s kde kým, za zmienku hádam stoja Atmosphere, Looptroop či Brother Ali.

„Tento album vydávam na svojom vlastnom labeli, pretože verím v silu nezávislosti. Robím hudbu už príliš dlho na to, aby som sa nechala manipulovať rôznymi major vydavateľstvami,“ napísala mi sama Peshi na margo faktu, že tento album vyšiel na neznámej značke Impersial Sounds. Peshine perzské korene možno rozpoznať v každej skladbe, najmä v neobvyklej rytmike jej prejavu. Ťažko to možno nejako zaškatuľkovať, pretože chvíľu máte pocit, že spieva, zrazu je to viac rap, aby sa to napokon zase vrátilo do soulovej polohy, ktorá je typická pre väčšinu jej refrénov.

Po hudobnej stránke je tento album ako plavba loďou za absolútneho bezvetria. Mierne to kolísa a naozaj dobre sa pri tom zaspáva. Väčšina skladieb sa vyznačuje (aspoň teda dúfam) živou basou, podporenou akustickou gitarou, kryštálovými tónmi klavíra alebo husľovými atmosférami.

Musíme ale priznať, že jej skladby by som si niekde na parkete predstaviť nevedel. Skutočnosť je totiž taká, že The Work of… do hip-hopových klubov (no dobre, tak teda na hip-hopové akcie v rôznych nie hip-hopových kluboch) veľmi nepatrí. Doma sa to počúva naozaj dobre, lenže na jej skladby potrebujete pokoj, rozvaliť sa niekde v kresle, pustiť CD a nechať sa unášať. Ak hľadáte prvoplánové párty pecky – potom Peshi nie. Existuje možno ešte jedna výhrada k tomuto CD, skladby sa mi s výnimkou Honey Coating dosť zlievajú jedna do druhej. Chýba im istá dávka variability. Samozrejme, je scestné, aby som chcel, aby v jednej skladbe Peshi znela ako Aretha Franklin a v druhej ako Dizee Rascal, no Peshi nastolí jednu náladu a potom ju drží od začiatku do konca. Je to fajn ako kulisa k inej činnosti, ani si neuvedomíte, že nejaká skladba končí a iná začína, no keď si tento album pustíte so zámerom, že teraz idem „počúvať“ (je vôbec niekto taký?), po takom piatom vypočutí vás už môže nudiť. Toto je ale jediné negatívum, ktoré som dokázal nájsť.

Pravdupovediac, Peshin album považujem za výborný. Nie preto, že Artattack k nej má relatívne blízko, nie preto, že je to celkom sympatická mladá dáma so slušnou dávkou osobnej charizmy – jednoducho v záplave všetkých tých hip-hopových nosičov je tento album iný. Nie iný tým, že chce silou mocou experimentovať, práve naopak. Peshi sa vrátila naspäť k melódiám, ku kľudnej nálade. A tá sa z hip-hopu v poslednom čase vytráca.

Ak máte radi soul, r’n’b starej školy a romantický hip-hop (ak taký vôbec je), ak môžete pôvodný Fugees a album The Misseducation of Lauryn Hill od Lauryn, ak hľadáte niečo medzi Yarah Bravo z One Self a Miss Dynamite a prvý album Alicie Keys Songs in A minor poznáte už naspamäť, nie je o čom premýšľať. Pretože Peshi a jej The Work of Art, The Art of Work bude pre vás presne to pravé.

A za to som ochotný sa zaručiť. Alebo viete čo? Vypočujte si Peshiine skladby z našej audio databázy. Získate akú takú predstavu. Ja len doplním – album je ešte o dosť lepší.

www.peshi.com

Tracklist k albumu The Work of Art, The Art of Work (Impersial Sounds – 2005)

1. Intro
2. Piece of a Smaller thing
3. Jasper Flute
4. Moments Treasured
5. Plucks Music On It’s String
6. Nothing It’s Not
7. Hush Hush
8. Honey Croating
9. The Royal Hunter
10. Pensativa
11. The Traveller
12. Outro

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *