Paragraf demo 2005


„Kopírovanie nemusí hudbu vždy zabíjať“

Hneď na začiatok musím priznať, že sa teším z každého nového CD nejakej doposiaľ nie veľmi známej kapely. Oživenia a nové impulzy totiž hip-hopová scéna stále potrebuje ako soľ. Cez moje ruky už prešlo niekoľko demo nosičov, niektorých lepších, iných horších – aj keď vo všeobecnosti platí, že domácu kvalitatívnu špičku teda ani náhodou nikdy netvorili. Ale to je vlastne logické.

Paragraf je zostava, podobne ako veľkí bratia Kontrafakt, z Piešťan. Tvoria ju dvaja chalani, mc Faktor a dídžej Premo. Vcelku chápem, že sa chcú scéne a potenciálnym poslucháčom predstaviť práve formou dema.

Čo ale nechápem je počin, keď niekto v podstate nevydá album, ale iba demo EP. Nejako mi uniká tá koncepcia. Ak má niekto iba tri skladby, prečo ich nezavesí niekde na net, veď vďačných stránok je na slovenskom hip-hopovom internete viac než dosť (možno viac, než je treba). No ale neprislúcha mi súdiť myšlienku vydať na CD tri skladby – ale keď už sa niekto rozhodne ísť touto cestou, privítal by som na takomto nosiči nejaké tie akapely, či inštrumenty. Dajme tomu aj ako bonus.

Toľko výhrady, ktoré so samotnými skladbami nesúvisia. Teraz sa ale pozrime na zúbok jednotlivým veciam. Prvý je track Stále ďalej, ktorý si môžete stiahnuť aj zo sekcie Audiovideo u nás na Artattacku. Pripomeniem ešte, že skladby produkčne „ošéfoval“ sám „veľký“ dídžej Jazzy, u koho asi robia fakt všetci. Či to je dobré alebo nie, nech si posúdi každý sám – možno nie je najlepšie, že väčšina CD má podobný zvuk, ale na výber asi na scéne veľmi nie je. Takže, Jazzy – produkcia, mix aj master. Prvá vec, čo hneď udrie do uší je, že Faktor má problém s výslovnosťou spoluhlásky „L“. Možno to je tak naschvál, možno nie – mňa osobne to ruší. A to dosť. Hneď druhá asociácia je kopírka Ega. Vzory sú na jednej strane fajn vec, ale v skutočnosti vo vývoji iba brzdia. A päťstý raz počuť obšľahnutý flow niekoho iného je smutné. Inštrument je založený na celkom nenáročnej posekanej slučke, bicie akurát – hudobne sa dá. Text reprezentačný – to vám ľudia stále nevadí to „háhá“ klišé? Asi nie. Na druhej strane sa to ale počúva celkom príjemne. Druhý Čistychov to síce nie je, ale vzhľadom na úroveň ostatných menej známych kapiel je to príjemná skladba.

Dvojka, Dneska je ten deň. Ako sa to volá? „Párty šajs?“ Proste tendenčný track určený na akcie, „ženy, víno a spev“. A havana v ruke. Prípadne dobré mojito. Nemá zmysel veľmi riešiť text (sú to drísty, ale kto pri takýchto skladbách počúva text? – nikto! ani ja) a podklad je postavený tak, aby fungoval. Teda trochu na istotu, ale nevadí. Nastrihaná dychová sekcia nie je nikdy na škodu.

Čo to stojí. Produkčne mi to trochu pripomína Wicha. Inak ale poklona, naozaj zaujímavá muzika, ktorá ťahá nahor aj rap. Znova čistý reprezent, myšlienok sa veľa nedočkáme, posolstiev už vôbec nie – Paragraf sa dá v tejto skladbe zaradiť do klasickej škatuľky „Kontrafakt v papuli“. Dozvieme sa ako všetci držia spolu, ako Premo diktuje gramofónu, ako sú obaja za vodou a ako si Faktor stojí za svojím, ako nemá strach, ako žije ďalej a ide si svoje (ach jaj). Tipujem ale, že ľudia to zhltnú aj s navijakom, takže toto je len taká moja súkromná výhrada.

Ak sa chcete baviť, nie veľmi riešiť texty, jednoducho beriete hip-hop taký, aký u nás je a máte radi „Píšťany, to je moe mesto, dilino chápeš?“, Kontrafakt a párty veci – asi sa vám bude Paragraf páčiť. Koniec koncov, prečo nie. Zvyknete si aj na divnú výslovnosť Faktora a piešťanský dialekt. Na scéne je množstvo podstatne horších vecí. Aj v rámci „renomovaných“ kapiel. A už teraz som zvedavý na celý album – dúfam, že ho decká dajú dokopy čo najskôr. Aaaaj!

Tracklist k demu Paragraf demo 2005 (Paragraf – 2005)

1. Stále dalej
2. Dneska je ten deň
3. Čo to stálo

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *