DOUBLE X


V letnom období si už ľudia zvykli na festivalové akcie, koncerty apodujatia. Je to určite dobré a snáď aj kvalitné spríjemnenie si letných dní. Ktakejto atmosfére prispel aj hudobný festival DOUBLE X. Organizátoripodujatiapripravili pre fanúšikov jednu veľkú zmenu, a to hip-hopové pódium vspolupráci schalanmi z OTROCI HUDBY, na ktorom sa predstavila domáca špička, v takmer kompletnomzastúpení…

Ness&Cité vznikli v roku 1995, ako raperi z francúzskeho mesta Le Havre ako zástupcovia rapu z Normandie. Predtým používali názov CIO POSS a vystupovali v zložení Sals´a, Proof, Razzia, Kenny DOG, Moodee, Global a ostatní

Niektorí z nich si založili skupinu Ness&Cité (presnejšie Sals´a, Kenny DOG a Proof). V roku 1998 sa člen skupiny Kenny DOG začal venovať svojej samostatnej kariére, to všetko sa ale odohralo po vydaní maxisingla „Par Tous Les Moyens“ (niečo ako Všetkými spôsobmi). Nový vietor priniesol do skupiny platňojazdec Yahya, to bolo taktiež v roku 1998. Začiatkom marca roku 1999 v spolupráci s chlapíkom Razzia sa skupina tešila vydaniu maxisingla „Mais qu´est-ce tu veux petit?“ (voľne preložené Ale čo chceš viac?), ktorá je súčasťou ich albumu „Ghetto Moudjahidin“. Razzia sa momentálne venuje sólovej kariére. V auguste roku 2002 skupinu opustil dj Yahya z osobných dôvodov.

V roku 2002 Ness&Cité asistovali pri tvorbe albumu „Rappel“ skupine La Boussole. N&C pôsobí až do súčasnosti pod známou francúzskou značkou DIN Records, ktorá prešla pod štatút asociácie SARL, tá zabezpečuje práva umelcov tvoriacich nezávislú tvorbu. V súčasnosti sú Ness&Cité dvaja členovia, a to Sals´A a Proof, ale celkovo sa na vystúpeniach točia až ôsmi ľudia. Efektivita väčších koncertov a aj na scéne je podporená spojením sa s členmi so skupiny Bouches Doubles (Pat a Ibrah). Ness&Cité a Bouches Doubles pochádzajú z bandy La Boussole, spolu je to kolektív raperov z prístavného mesta Le Havre. Spoločne spolupracujú aj s ľuďmi ako Koto, Enarce alebo Médine.

V súčasnosti toto spojenie má obrovskú silu a dostáva do varu svojimi vystúpeniami celé Francúzsko, a to bolo pred časom aj ich prioritou. Ak niekto pozná ich cestu k úspechu, je mu jasné, že v úspech treba veriť, pretože chalani sú toho jasným príkladom. Z veľkých koncertov treba vyzdvihnúť ich vystúpenia na Printemps de Bourges (Bourgesská jar), festival XXL, Bobigny a niečo vyše 50 koncertov každoročne po celom Francúzsku už od roku 2000. Za tento čas vystupovali spoločne aj s menami ako: IV my poeple, Disiz La Peste, La Brigade, Saian Supa Crew, MBS, 113, MC Solaar, Expression Direkt, Ideál J, Orishas, prípadne K-Rhyme le roi.

V roku 2003 vydali Ness&Cité v spolupráci s americkou skupinou Infamous Mobb skladbu Concrete, tá sa stala vo Francúzsku okamžite hitom. Infamous Mobb pochádzajú z Queensu, čo je časť mesta New York. Skladba je súčasťou ich posledného albumu „Havre de Guaree“ (Le Havre vo vojne), ktorý bol vydaný v roku 2003.

Fotky: Ydea, GabrieladicK

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *