DMS – Čo sa stalo


Z dielne Gramo Rokkaz sa urodil ďalší nový kúsok. Ide konkrétne o album od chlapcov z DMS, ktorí vedia, že technika neznamená dávať všade nasilu detský doubletime… Ale nebudeme prilievať olej do ohňa ani rozoberať, čo určité udalosti pre koho znamenali. Na to tu už boli iní a mnohí, takže ak chcete, hľadajte kľudne aj na našom webe, aspoň sa niečo naučíte (minimálne klikať na odkazy). My tu teraz máme album a ten album by vyšiel aj keby sa dané udalosti neudejú a nepochybujem o tom, že by znel vpodstate rovnako ako znie. Bolo treba nejako preklenúť priestor od nadpisu až sem, to sme zvládli myslím celkom rýchlo a slušne, takže teraz nám už nič nebráni začať sa hrabať v tej kotúčovitej veci, ktorá mi tu leží na stole.

Priznám sa, že o DMS viem možno menej ako niektorí z vás. EP Teraz už naozaj mi nejako uniklo a tak som ich začal zaznamenávať len na základe nejakých tých singlov, videoklipov a sampleru Manifest:2010. Ak niekomu z vás vadí, že aj tak si dovolím o nich písať, tak si dovolím ich odkázať na výborný článok o tom, kto je to hudobný kritik, od kolegu Smoeta (hľadajte, klikajte). Komu to nevadí, tak čítajte ďalej (o: .

Vychádzajúc z toho, čo som vedel o DMS dovtedy, ma album po vypočutí prekvapil. Prekvapil ma väčšou pestrosťou, akú som pôvodne čakal. Okrem vopred očakávaného true school rapu so silnými myšlienkami do mocných beatov, tu nájdeme aj oveľa pohodovejšie ladené oddychové pesničky, ale aj dávku moderného doubletimového rapovania. Čo sa ale dá skonštatovať je, že tá pôvodná – mnou očakávaná poloha, im sedí najlepšie a v nej sú najviac doma. Čo sa dá ďalej skonštatovať je, že vpodstate platí, že čo DMS + Smart na beate, to hit. Tak dobré tracky sa vidia málokedy a aby sa ich stretlo tak veľa na jednom CD je tiež ojedinelé. Každý z nich by mohol byť singlom a dokázal by človeka stiahnuť, aby si ten album vypočul.

Keď sa na to pozrieme obsahovo, pomerne často hrá v skladbách rolu téma falošnosti v hudbe, falošnosti v rape, kalkulu, hudby za peniaze, zapredania sa a podobne. Je to taký ústredný motív, ktorý sa v určitých variáciách opakovane vracia. Okrem toho tu máme sociálne ladené témy, osobne ladené témy, chlastaciu tému, nejaký ten reprezent, nejaký ten chill a podobne. Čo ma potešilo bol spôsob riešenia niekoľkých hosťovačiek. Je jasné, že spoločná skladba celého GR bola povinnosťou a bude hádam na každom release, ktorý od nejakého člena tejto rodiny obdržíme (mimochodm Danosť opäť úžasná sloha). Od mien ako Čistychov a DNA chce človek tiež mať celú plnohodnotnú slohu (a že obaja dali poriadne). Dobrá ale bola voľba použiť kolegov Tona S. a Danosťa na refrény. Takto sa aj vlk nažral aj koza zostala celá, čiže aj majú na hosťovaní interpretov, ktorých si vážia a ktorí skladby ozvláštnili, aj si ponechali dostatok priestoru, aby album nebol len kompilácia hosťujúcich slôh.

Keď už spomíname slohy, tak zaujímavé a netradičné je aj rozkladanie slôh v jednotlivých pesničkách. Nie je to len stále dookola klasický stereotyp: sloha refrén, sloha refrén, koniec. Je to oveľa variabilnejšie a často sa raperi viackrát prestriedajú, či naopak, niekedy dá dve slohy Separ a potom dve slohy Dame a podobne. Z pohľadu kvality raperov by som povedal, že mierne vyčnieva Separ (možno je to tou výškou), ale rozdiel nie je nijako výrazný. Dôležitejšie je, že v trackoch funguje silná chémia a vzájomná zladenosť (najmä v spojení so spomínaným Smartom na beate). Spomenúť musím ešte skreče, ktoré robí najmä sám DJ Metys – jeho label, jeho bordel, jeho skreče. Ale tieto skreče znejú dobre a sú spravené poctivo, nie len z povinnosti.

Aby som to zhodnotil – netvrdím, že tento album je bezychybný. Tiež sú tam nudné pasáže, tiež by tých pesničiek stačilo menej a tiež sa mi niektoré hudby vôbec nepáčili. Keď si ale vezmeme do úvahy, akí mladí chalani z DMS sú a že od nich ešte prídu ďalšie a ďalšie veci, tak tento album je úspech. Ak má takto znieť budúcnosť slovenského true school rapu, tak sa nie je čoho obávať. Zakončíme to obligátnym GRRRRRRRRRRRRRRRRR pre Gramo Rokkaz za ďalší dobrý release. A ďakujem Damemu za track Poslanie – hovorí mi úplne z duše.

Aktuálnu ponuku Gramo Rokkaz sledujte na ArtAttackShop.sk

Tracklist albumu Čo sa stalo (Gramo Rokkaz 2011)

01. Cítim vás (rap: Separ, Dame / produkcia: Analytik / skreče: DJ Metys)
02. Máme čo povedať (rap: Dame, Decko, Tono S, Separ, Danosť, Rebel / produkcia: Smart / skreče: DJ Miko)
03. Vec zvyku (rap: Separ, Danosť, Dame / produkcia: Smart)
04. Kým máš čas (rap: Dame, Separ / produkcia: Deryck)
05. Milión (rap: Dame, DNA, Separ / produkcia: Smart / skreče: DJ Metys)
06. Odkaz (rap: Separ, Dame, Tono S / produkcia: Smart)
07. Treba sa zliať (rap: Separ, Dame / produkcia: Analytik)
08. Šetko jak má byť (rap: Dame, Separ / spev: Mona / produkcia: Smart)
09. Chrbtom (rap: Separ, Čistychov, Dame / produkcia: Smart, Palio / skreče: DJ Metys)
10. Ružové brýle (rap: Separ, Dame / produkcia: Deryck)
11. Žijem svoj sen (rap: Termanology, Separ, Dame / produkcia: Smart / skreče: DJ Metys)
12. Pretvárka (rap: Dame, Momo, Separ / produkcia: Dame)
13. Z rodiny (rap: Separ, Dame / produkcia: DJ Metys)
14. Poslanie (rap: Dame / spev: Monika Zázrivcová / produkcia: Smart)
15. Vata (rap: Separ / spev: Beri / produkcia: DJ Metys)
16. Čo sa stalo?! (rap: Separ, Dame / produkcia: Smart, Palio)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.