BAŽANT POHODA 2006


Takže, máme to úspešne za sebou. Pýtate sa čo? No predsa Pohodu. Ty otrlejší z nás si užili tri dni stanov, tepla a zimy, pretrpeného nepohodlia, trochu špiny a nejakých tých menších úpalov. Ale za tu hudbu to tento rok jednoznačne stálo. No a ty menej prístupní takýmto podmienkam, ako napríklad ja, si to zariadili po svojom. Každý podľa svojho gusta.

Tak či tak, Pohoda je stále najväčšou, najprestížnejšou a podľa všetkého aj najlepšou prehliadkou z domácich open air festivalov. Potvrdila to znova. A tento rok navyše aj oslavovala, pretože tých rôčkov má na konte už desať. A oslavovala, ako inak, hudbou. Aj keď bohužiaľ so smutnou dohrou.

Priznám sa, tento rok mi program až nekriticky sadol. Náhoda je asi blbec, nuž ale čo už. Takže som sa tešil. A keďže patrím k druhu ľudí lenivých – teda s plánom, že sa vždy budem vracať autom domov, osprchujem sa a vyspím vo vlastnej posteli – nebolo čo riešiť. Navyše, ak tam idete aj tak v podstate „pracovne“.

Nebudem tu priveľmi spomínať program, alebo nebodaj čo, kto, kedy, kde a ako zahral. To si prečítajte niekde inde, o tomto totiž Pohoda nie je. Tá je o pocite spolupatričnosti, o často alternatívnej hudbe, ktorá ľudí spája. O atmosfére. Čo sa napríklad o mnohých iných, inak celkom kvalitných, slovenských festivaloch povedať nedá. Panuje na nej akási zvláštna súdržnosť a dobrá nálada. Genius loci. Takže niet sa čo čudovať, že pod pódiami sa stretávajú punkáči s rockermi a hip-hopermi. Premiešaní krásnymi slečnami v bikinách.

Tento rok sľubovala Pohoda okrem iného aj silný hip-hopový lineup. Veď si to zrátajte: Dizzee Rascal, GZA z Wu Tangu, Afu Ra, PSH, Gipsy či hip-hopom šmrncnutá šou Coldcut. Slovenské zostavy ani nehovoriac. Nechýbal breakdance ani graffiti v podaní Nomada a THK z Trenčína. A poviem vám, bolo to fajn. Kto bol, vie, no a kto nebol, aj tak je zbytočné sa rozpisovať.

K mojím osobným vrcholom patrili rôzne žánre. Napríklad Tiso, ktorý festival otváral. Divadelné predstavenie, ktoré som ale bohužiaľ nestihol celé. Labuda je jednoducho Pán Herec. Či sa vám to páči alebo nie. Absolútny bol aj Dizzee. Aj keď som sa stretol aj s iným názorom, pre mňa bola jeho grime-rocková šou jednoducho úžasná. Ale je pravda, že v tomto prípade som nekritický fanúšik. Výborne zahral aj Gipsy. Prišiel s troma hudobníkmi, elektronické husle, kontrabas a akordeón. Jeho romano hip-hop, pri ktorom kombinoval rap, rómsku ľudovú hudbu a jazz, všetko v obrovskom nasadení, patril k vrcholom festivalu. Podobne ako napríklad strhujúci Coldcut, britské zoskupenie okolo Matta Blacka a Jonathana Morea, ktorí stoja za kultovým vydavateľstvom Ninja Tune.

GZA i Afu Ra predviedli naopak štandard, ale štandard, ktorý nikoho neurazí. Práve naopak. A povedzme si úprimne, GZA mohol hrať akokoľvek, ľudia by ho aj tak zožrali.

Pohoda ale nie je len o jednom štýle, a aj keď sme hip-hopový web, pri takomto festivale sa nemožno venovať len jednému štýlu. Alebo možno aj áno, ale ja nebudem. Vynikajúce vystúpenie a nadšené ovácie publika si vyslúžilo vystúpenie dua Tucan, ktoré tvoria dvaja chlapci vo veku dvanásť a trinásť rokov a hrajú na bicích a violončele. Silným vystúpením očarili publikum i indie rockoví The Frames, éterická Skye, či českí neo folkeri Bratři Orffové. Spomínať Bez ladu a skladu alebo Mariána Vargu hádam ani netreba.

Výnimočnou piatkovou bodkou bolo kabaretné predstavenie „o princeznách a princoch pre princezné a princov“ Eriky Stucky, ktorá mňa osobne zabavila viac, ako veľká väčšina headlinerov. Toto bolo najlepšie a najväčšie pozitívne prekvapenie tohtoročnej Pohody (geniálny Dizzee totiž pre mňa prekvapením nebol;)).

Takže, aké bola Bažant Pohoda 2006? Veľa výbornej hudby, silný sprievodný program ako divadlo, ktorý si do budúcnosti zaslúži ešte viac priestoru, fajn ľudia, výborná a profesionálna organizácia či už festivalu alebo v komunikácii s novinármi, spokojnosť so službami, výborné ražniči. Takže, kto nebol nech ľutuje. A ešte čosi, mňa práve takáto Pohoda bavila viac, než tá s veľkými hviezdami ako The Prodigy či Garbage.

PS: A ak sa vám zdal tento riport nejaký krátky, máte pravdu. Úmyselne. Radšej si totiž pozrite fotky. Povedia viac…

Fotky: Smoet, Dick,Text: Smoet

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *