Artattack selekcia na Uprising 2015


Uprising reggae festival 2015 prebehne v dňoch 21.-22. augusta 2015. Tak ako každý rok sa v tomto termíne koná aj Hip Hop Kemp v Hradci Králové, najväčší hiphopový festival v strednej a východnej Európe. Pre toho, kto by sa radšej videl tam, môže byť práve časová zhoda týchto dvoch festivalov veľkou výhodou. Napríklad sa niektoré hiphopové hviezdy v rámci jednej trasy stavia na oboch festivaloch. Organizátori Uprisingu však nechcú aby ostal niekto smutný a pre návštevníkov si pripravili ozaj slušnú dávku hiphopu.

Onyx prinesú na Uprising dávku poctivého boombap hiphopu. Hudbu robia už viac ako 25 rokov, no na rozdiel od mnohých veteránov, sú stále aktívni. Minulý rok priniesli úspešný album #Wakedafucup a tento rok ich tiež čaká vydanie EP. V Bratislave už hrali sólo, uvidíme ako nekompromisne zadelia hip hop na reggae festivale Uprising.

 

Aj európsky hip hop ukáže svoju tvrdšiu podobu. Holandskí Dope D.O.D. svoj hardcore sound pritvrdzujú elektronikou a hneď po debute v roku 2011 vyskočili hore a ešte v ten istý rok boli predskokanmi na tour Korn. Hneď na druhom albume im hosťovali Redman, Onyx či Sean Price.

 

Zahraničnú dávku rapu do tretice doplní kanaďan Snak The Ripper. Jeho kariéra je naplnený americký sen. V mladosti bolo jeho vášňou graffiti, život prežíval na ulici obklopený kriminálnikmi a drogovými dealermi. Doslova o 5 minút 12 chytil svoju šancu v hudbe a v priebehu 3 rokov ho sociálne siete vynášali do nebies. Jeho rap je úprimný a jeho vystúpenia silné, pretože ľudia v konečnom dôsledku vždy ocenia životný príbeh viac než akúkoľvek pózu.

 

Human beatbox v jeho maximálne experimentálnej polohe predvedie britský talent Beardyman. Na tvorenie hudby používa jediný nástroj – vlastný hlas. Je majstrom v loopingu a zo živého nahrávania samplov dokáže spraviť improvizovanú one-man show.

 

Ak ste niekedy počuli pojem „židovské reggae“ tak pravdepodobne v spojení s američanom Matisyahu. Vo svojej hudbe mieša reggae, beatbox, rap, jazz či rock so spevavým prednesom židovských modlitieb (hazzan). Za najznámejší album Youth bol nominovaný na Grammy ocenenie. Odvtedy však vydal niekoľko nemenej úspešných albumov, ktoré celosvetovo obsadzovali prvé miesta. Najnovší Akeda je zároveň jeho najosobnejší a veríme, že také bude aj jeho vystúpenie na Zlatých pieskoch.

 

Dancehall a reggae music v prevedení energickej show prinesie Baby Cham s kapelou Mad People Gang. Má za sebou spolupráce s interprétmi ako Alicia Keys, Rihanna či Damian Marley. Cham aktuálne vydáva nový album, čiže aj jeho vystúpenie na Uprisingu sa bude určite niesť v znamení novej hudby.

 

A hurá na domácu scénu. Hrdí odchovanci freestyle battlov Boy Wonder a Strapo, sú v súčasnosti asi najbuzerovanejší raperi v hre. Prečo? Lebo šeci chcú ich nový album. Tak kedy už. Jak sa hovorí, „vyčkaj času, Boh ťa skúša“. Obaja vystrelili so svojimi TOP albumami v roku 2012 a odvtedy sú pod tlakom. Boy Wonder sa ventiluje v projekte Boyband pod hlavičkou českého labelu TyNikdy. Zdá sa že Strapo je k finišu bližšie, vysiela von single a známy je už aj názov albumu – Versus. Oba tieto mladé rapové talenty vystúpia na Uprisingu a tešíme sa jak zapchajú huby všetkým hejterom slovenského rapu, ktorí štandardne túto scénu nesledujú.

 

Supa je aktuálne už po svojom sóle Čierne dni, ktoré je koncepčne, lyricky aj hudobne jednoducho vymakaný album. Je počuť že dospel (má chraplavejší hlas), rieši už iné problémy ako niekdajší seplák z kapely Moja reč. Zároveň vzdáva hold rodnému mestu Handlová. Od vydania už ubehlo toľko koncertných víkendov, že texty zaňho kľudne odrapuje publikum. Uvidíme ako to bude na Uprisingu.

 

AMO má jeden dôležitý prídavok – & Band. Posledný album Analog architekt vydali v digitálnej forme. Ide vlastne o EP, pretože je to 6 skladieb, avšak plnohodnotných. Znejú jazzovo, čo môže byť trocha šok pre ich hiphopových fanúšikov, v ich živej kapele hrá napríklad aj Marián Jaslovský. AMO na Uprisingu určite nesklamú a dajú aj ich oldschoolové hity, ktoré sú dnes už tak trochu hymnami. Všakže, Bra-tis-la-va…

 

Z domácej scény tiež vystúpi vychytený grime a dnb Mc Gleb, ktorý bez problémov rapuje do rýchlejších beatov. Vydal 2 mixtapy Stanica ZOO, avšak momentálne sa črtá jeho prvý oficiálny počin pod krídlami I Love Party Production.
Producent, Dj a priekopník slovenského trapu Komander Ground pôsobí u nás už od roku 2000 a vyprodukoval 3 mixtapy, niekoľko mixov a EP. Je známy svojimi setmi elektronickej tanečnej hudby, ale spojenie s domácim rapom oceňujeme viac. „Daj si slap! keď neuvidiš Komanderov set“

 

Dobre, ak už po ostrieľaných menách chcete počuť aj nejakých nováčikov, máte ich mať. Bratislavskí Dornkappel majú vonku čerstvý nový prvý, … dvoj-album Introvert/Extrovert a na ich vystúpení na Uprisingu pravdepodobne odznie jeho podstatná časť. Projekt Dornkappel je niekdajší názov Trnávky a tvoria ho bratia Prorok a Mr.Matt a Dj Re5. Hip hop v ich poňatí rozhodne nezostáva v rámci svojho žánru. Uvedomelé, ba až filozofické (alebo psychologické?) texty plné argumentov, temnejšiu introvertnú náladu strieda extrovertnejšia, rapovejšia. Za prečítanie stojí vlastne celá recenzia na Bbarák.cz, po ktorej si vystúpenie Dornkappel na Zlatých pieskoch pravdepodobne vyčekujete tiež.

 

Takže vidíme sa na Uprising reggae festivale 2015? Sledujte web Uprising.sk alebo FB event Uprising, kde nájdete program aj ostatné nevyhnutné info. Je nejaký interpret, ktorého sme opomenuli a chcete nám jeho vystúpenie odporučiť? Napíšte nám do komentu pod článkom, budeme radi!

 

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.