Sprejer Notes: Podporujem ľudí, čo majú chuť makať na svojich snoch

Sprejer Notes: Podporujem ľudí, čo majú chuť makať na svojich snoch


Ivo Notes (NotesArt) je slovenský graffiti umelec, pôvodom zo Svitu, toho času žijúceho v Košiciach. Notes používa viacero techník maľby, od sprejov pri sprejových maľbách na stenu, cez štetecpo ceruzky a fixky pri plátnach a obrazoch. ArtAttack.sk oslovil Notesa, aby nám povedal niečo viac o sebe a tým sa predstavil širšej verejnosti. Ivo Notes nie je na webe ArtAttacku nováčik, môžete prezrieť jeho staršie články: Podtatranec NOTES (2011), Notes / POK (2012)Štýlový Notes (2014).

Ako si sa dostal ku graffiti?

Okolo roku 2000, keď som bol v 7. triede na základnej škole. Vtedy som sa dostal k prvým časákom. Graffiti som však registroval už predtým. Môj terajší krúmen (parťák) a vtedajší spolužiak Mišo, bol človek, ktorý vo mne vzbudil záujem o graffiti. Pravidelne nosil fotky a dokonca z nich robil homemade časák. To bol pre moju inšpiráciu v tých rokoch najlepší zdroj.

Ako dlho sa venuješ sprejerskému umeniu?

Kresleniu sa venujem celkovo už 23 rokov. Môj otec mi ukázal už v rannom veku, ako môžem využiť voľný čas a niečo vytvoriť. Graffiti tvorím od základnej školy, aktívne od roku 2010. Vtedy sa Mišovi podarilo vybaviť legálnu stenu, ktorú sme pomaľovali.

U nás vo Svite je obrovská fabrika, ktorá je oplotená klasickým betónovým panelovým plotom. Veľa rokov tam boli rôzne nápisy a sem tam aj nejaký bombing. Ľudia teda zmenu prijali pozitívne, keďže je pri rieke s frekventovaným cyklochodníkom. Dnes sú nami vytvorené produkcie už zase pomaľované kosoštvorcami a pod., takže máme stále dosť voľnej plochy 😀

Študoval si nejaký umelecky smer?

Štúdium som ukončil strednou školou. Študoval som umelecké stolárstvo a výrobu rustikálneho nábytku.

Ovplyvnilo štúdium umeleckého stolárstva tvoje graffiti?

Určite áno, hlavne čo sa týka priestorovej predstavivosti a zručnosti. Keď som niečo navrhol a následne zhmotnil neostalo to teda len v teoretickej rovine. Mali sme veľa kreslenia, modelovania a praxe. Taktiež celé päťročné štúdium sme mali dejiny umenia aj tam som získal veľa poznatkov, mnohí ľudia sa k tomu dostanú až na vysokej škole.

Robíš aj graffiti na zákazku?

V dnešnej dobe (2016) sa maľovaniu na zákazky venujem už menej. Tieto zákazkové maľby sú málokedy graffiti ako si ich predstavujem ja. Skôr využívam techniku spreja na tieto maľby. Dalo mi to veľa skúseností v práci so sprejom, ale na druhej strane často krát zobralo veľký kus motivácie.

Prečo ti sprejerské zákazky berú veľký kus motivácie?

Je to všetko o práci s ľuďmi. Čo je pri niektorých povahách dosť ťažké. Na začiatku je vždy eufória. Ako plynie deň za dňom a komunikujem so zadávateľom, začínam mať pochybnosti o jeho predstavách. Vtedy sa pýtam sám seba, či mi to ozaj stojí za to. Často krát ľudia majú skreslenú predstavu, čo sa dá za danú cenu vytvoriť spolu so všetkými nákladmi.

Niektorým pošleš dvadsať návrhov a oni ti napíšu, že vlastne nevedia čo chcú. Niekedy zákazky odmietnem alebo sa nedohodneme zo zadávateľom na cene či návrhu. Keď je jeho predstava pre mňa príliš infantilná. Nájdu sa aj taký čo chcú obrovskú reklamu za minimum či zadarmo, prípadne taký čo ťa urazia a aj sa vyhrážajú. Keď sa nájde zámienka. Tieto veci častokrát pridávajú aj skúsenosti, no uberajú ma o čas a preto ta motivácia slabne.

Na druhej strane si cením svetlé výnimky mám aj stálych klientov s ktorými som veľmi spokojný. Sú to často krát skvelí ľudia s ktorými sa dobre komunikuje a pracuje na nových nápadoch.

Predávaš svoje umenie?

Maľujem obrazy na plátno, často krát je to portrét človeka, zvieraťa, alebo krajinka. Je to môj rukopis, ale stále sú tam akési hranice v tvorbe. Momentálne pracujem ako grafik a ilustrátor vo firme, ktorú sme založili s priateľkou. Obaja sme remeselníci, ale keďže ona je skvelá čo sa týka vlasov, tak sme v prvom rade investovali do salónu so skvelým nápadom.

Svojou úprimnosťou a profesionalitou si získava veľa klientov, ktorí sú často krát aj mojimi klientmi. Popritom sa venujem aj dizajnu oblečenia a sponzorovaniu mladých, čo majú chuť makať na svojich snoch.

Koľko stojí namaľovanie takého portrétu od teba?

Je veľa aspektov čo treba zohľadniť. Klient si môže vybrať plátno a jeho rozmery, výkres, kartón, stenu atď. Vybrať si techniku ceruzou, štetcom, sprejom, fixkou atď. Môže si vybrať či chce čiernobiely portrét, nejaký farebný filter, alebo reálny pigment.

Detailný portrét psa štetcom je taktiež náročný na čas.  Skrátka, aj oni majú svoje tváre. Toto všetko zaváži na cene. Takže ju neviem určiť bez komunikácie s klientom a konfrontácie s fotkou. Začal som pracovať aj na digitálnych portrétoch kreslených cez grafický tablet, ale tie používam skôr na reklamné účely.

Aké plány má Notes do budúcnosti?

Snažím sa dávať dokopy talentovaných ľudí a motivovať ich. V tomto by som rád pokračoval. Určite by som si rád namaľoval nejaký väčší mural (veľkú tematickú maľbu), pri ktorej by mi neurčovali veľa podmienok. Okrem toho je kopec ďalších vecí, čo sa ukáže časom 🙂

Ivo, ďakujeme za rozhovor a tvoj čas.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.