Pio Squad – Punk is Dead


Časom sa všetci meníme. Niekto by povedal – rastieme. V každom prípade, dospievame. Aspoň väčšina z nás. Lenže, nie vždy je to zmena k lepšiemu. Už nie je rok 2003 a Jižní Pionýři už nie sú punk. Teda, v prvom rade, Jižní Pionýři už nie sú Jižní Pionýři. Dnes sú Pio Squad. A to neveští nič dobré.

Priznám sa k dvom veciam. Po prvé, starý album Pio sa mi neskutočne páčil. A páči sa mi dodnes. Aj keď sa nesie v duchu klasickej „oldschool“ produkcie, má čosi, čo ho robí zaujímavým. Má ducha. A snahu čosi povedať. Je to trochu paradox, keďže momentálne fandím skôr novému zvuku akým je londýnsky grime. Takže nový album od Pio by mi teoreticky mal sedieť.

A po druhé? Takýto „štýlový“ presun u Pio mi bol už od začiatku podozrivý. Je pravda, že Supercrooo patent na rozum ani produkciu nemajú, ale aj tak mi nové veci Pio, ktoré zazneli kde tu na výberovkách, nesadli. Nerozumiem tomu. Kapela, ktorá si vytvorí solídny a svojský štýl, zrazu hodí všetko za hlavu a ide si niečo úplne iné. Aj keby v tom naozaj nebola nejaká móda, kopírka alebo snaha zapáčiť sa. Aj keby to bolo skutočne úprimné.

Kebyže si chcem rýpnuť. Na minulom albume Three Stars zaznievajú slova ako: „když dobré v lidech upadá a vadne / když mezi nimi není cnosti žádné / nemohu dobře psát.“ Ale aj v starom Ríme vedeli, že chlieb a hry „ti zacpou hubu“. A nemusím chodiť ďaleko, stále iba citujem. A dnes? Punk Is Dead a skladby ako Sex, prachy, auta a rap. Takže punk je definitívne mŕtvy. Už žiadne cesty z mesta, žiadne hľadanie lásky. Žiadne „cukrdlátka“. Je rok 2006. Žiadne ďalšie „můj styl se zrodil na špinavém nároží / mezi chátrou, spodinou a rodinou / vím kam patřím / do oprýskaných baráků a hospod čtvrtý cenový.“ Už len sex, drogy a rap’n’roll.

Dobre, dosť bolo nostalgie. Teší ma, že aj tu niektorí ľudia pochopili, že robiť dookola „trueschool“ produkciu typu „rok ’94“ je cesta do nikam. Alebo do zabudnutia. Punk je ta tam. Aj keď neviem, či správna cesta je práve tá, že sa všetci vrhneme na crunk či minimalizmus. Alebo čo to vlastne noví Pio sú. Budiž, druhá vec je kopírovať flow – to je vec ktorá ma vonkoncom neteší. Len James Cole sa asi škerí v rohu izby.

Ale dobre, rap je korektný, celý síce „opajcovaný“, no prežijeme. Čo vás však rozčúli, je hudba. Ak teda nie ste úplne hluchí. Totižto, urobiť zaujímavý „newschool“ je podstatne ťažšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. To nie sú iba tri tóny a „nahajtkovaný“ beat. Alebo použiť čosi na spôsob „distorzný synťák“. A tam je ten rozdiel medzi ľuďmi ako Pharrell Williams, Scott Storch či Jermaine Dupri a produkciou u nás. Bohužiaľ to nefunguje tak, že si napočúvate pár skladieb a zrazu sa vám zdá, že toto predsa zvládnete tiež. Presne taký mám pocit z produkcie (ktorú ma na svedomí Eurodel , J Kid a Grandmajster Výroby) na tomto albume. Akoby si Pio vypočuli niekoľko skladieb a potom si povedali, že nejako takto chcú tiež znieť. A ostali len pri tom „chceme“. Ten obrovský rozdiel počuť v porovnaní so skladbou Bez tebe, ktorú produkoval Enemy. Tá je naopak vynikajúca. Túto skladbu považujem za jednu z najlepších, čo tu kedy vznikli. Seriózne. Takto má znieť súčasná produkcia. Novodobý bounce ako vyšitý. Klobúk dole.

Bohužiaľ, ostatné skladby jej nesiahajú ani po členky. Stretneme sa tu s ďalšími, viac alebo menej vydarenými pokusmi o crunk či reggeaton (raz dokonca koketujúc s grime – Pio mezi tím). Opakujem, som rád, že niekto sa vôbec snaží držať krok s „trendmi“, menej som rád, ako to celé dopadlo. Beat často nemastný neslaný a stále ma prenasleduje taký ten pocit „be like“. Alebo – „wannabe“.

Punk Is Dead nie je úplne zlý album. Je fajn, že sa Pio nebáli kopnúť do nových dverí. Menej fajn už je, že sa tie lietacie dvere vrátili a rozbili im nos. Tak možno nabudúce. Zatiaľ si radšej pustím starý dobrý Topičůf salóón.

Tracklist k albumu Punk is Dead (Avantgarda Music / Maximum Underground – 2006)

1. Pio 2100 feat. De Puta Madre
2. Bez tebe
3. Punk Is Dead
4. Loco Lingo feat. De Puta Madre
5. Sex, prachy, auta a rap
6. Muzika
7. Pravda vs. fikce
8. Grandmental
9. Chvátám
10. Rap o rapu
11. Sami sobě si
12. Pio mezi tím
13. Čistý stav I.
14. Čistý stav II.
15. Muzika rmx feat. Orion
16. Pio Planeta

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *