Pio squad – Interview


Pio squad nový album CD Interview

Pio Squad sú pre mňa zvláštnym zjavom, u ktorého si nikdy nie som istý, či sú v niektorých veciach takí lajdácki, alebo je to ich svojský štýl. Väčšina ľudí to nazývala ležérnosťou a vyzdvihovala Pio na piédestál českého rapu. Ja som sa im mierne vyhýbal. Nie, že by som nikdy nič od nich nepočul, ale Punk is dead som nekúpil a tak som poznal len tých pár pesničiek, ktoré sa dostali von inou cestou. Priznávam, že zlé to nebolo, ale neveril som, že by si udržali moju pozornosť počas celého albumu.

Čas však pokročil a Pio vyšli s ďalším albumom. Povedal som si teda, že im dám šancu a skúsim prísť na príčinu ich obľúbenosti. Kúpil som, počúval som a mám odpovede. Prvá vec, ktorú som si musel všimnúť a oceniť bol obal CD. Väčšinou obalom nevenujem príliš veľkú pozornosť, no z tohto srší nápad a vtip. Nadizajnovať obal ako časopis je nápad dobrý, ale hláška SUPER DÁREK CD UVNITŘ ma skutočne dostala. A to našťastie nie je jediná vec na tomto albume, z ktorej cítiť dobré nápady.

Výborne pôsobí koncept celého tracklistu, ktorý je popretkávaný vstupmi Jeřdna Kečárija, moderátora fiktívneho rádia Míč, ktorého úlohou je prinášať počas celého týždňa zaujímavosti zo života Pio. V žiadnom prípade však nejde o obyčajné skity bez súvisu. Ich účelom je vždy vytvoriť situáciu tak, že nasledujúca pesnička je reakciou na ňu.

Z producentov má drvivú väčšinu produkcií a aranžov na svojom konte Dtonate. U toho musím pochváliť najmä produkciu skladby Pro mý lidi s kvílivou falošnou hymnou v úvode. Tým ako by dal najavo postoj celého albumu – netreba nás prehnane oslavovať, stačí nás počúvať. Som ale rád, že sa tu objavili aj iné mená dodávajúce albumu hudobnú pestrosť. Samozrejme nesmie tu chýbať jedna povinná Wichovka, kde si zahosťovali klasici Smif N Wessun. Aranž tejto skladby mi v určitých smeroch pripomínal Eminemov Toy soldiers, kde tiež v refréne znie detský spev.

Pio si prizvali k mikrofónu dosť veľký počet hostí, ale našťastie v pomere k počtu trackov to nie je až tak veľa a album sa nezvrháva na zbierku hosťovačiek. Všetci hostia podali kvalitné výkony, špeciálne by som chcel pochváliť Dannie, ktorá svojím spevom dodala piesni Hra jemný sexi nádych a v texte zaujala adekvátnu protistranu k pohľadom chalanov z Pio a Mojej reči. Konečne pohľad na rozdiely mužov a žien z tej ženskej mysle. Zaujímavé sú posledné dve skladby albumu pôsobiace dojmom mystiky, meditácie či hypnózy. Najmä keď sa skombinujú s EuroDelovým ťahavým prejavom. Apropo EuroDel. Pôvodne mi na prejave Pio vadil najviac práve on. Teraz ho pokladám za jedného z najlepších českých raperov. Na albume dokázal, že vie dať bez problémov striktný rap, ale aj uvoľnenú uletenú vec. Spolu s Efkom sú na albume veľmi výrazní, veď mnoho trackov tu majú práve oni dvaja sami bez De Putu Madre.

Album ako celok je tématicky vyvážený. Je tu pár pozdravov, pár uletených skladieb, kde Pio pustili von svoju fantáziu a zvyšok tvoria skladby s vážnejšími témami života. Pozitívne na nich je, že Pio si v textoch dokážu vystreliť zo seba i z fanúšikov, ktorí večne nevedia zabudnúť na Jižní pioníři. Nie je to ani také vystrelenie si, že „vysmievam sa ti“, ale skôr v štýle „na tom sa už iba smejem“.

Všetkymi spomenutými kladmi ma tento album príjemne prekvapil a takpovediac si ma získal. Neviem či som Pio squadu v minulosti krivdil, keď som nemal chuť počúvať ich predošlý album, ale viem, že tento nový ma baví a prajem mu veľmi veľa úspechov.

www.myspace.com/piosquad

Tracklist k CD Interview (Blind Deaf – 2008)

1. De puta madre intro
2. Pro mý lidi
3. Život feat. Vec
4. Rádio míč – neděle
5. Co si zasel feat. Smif n Wessun
6. Rodina
7. Přítel feat. La4
8. Studio – pondělí
9. Hra feat. Dannie, Moja reč
10. Šmírák – úterý
11. Zejtra feat. zverina
12. Šampion
13. Fanda franta – středa
14. Fanda rapu
15. Party u koneva – čtvrtek
16. Pamatuju
17. Koupelna – pátek
18. Já
19. Dávno už to znám feat. Čistychov & Slipo
20. Koncert – sobota
21. Chtěl bych
22. Patřím
23. Království

Video Pio Squad – Chtel Bych

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *