O Pohode 2008


„Je to krásny festival,“ povedala Joan Baezová. „Je to spíčenej, supr festival,“ zamumlal Ivan Magor Jirous a odpil si zo svojho piva. Je to Pohoda.

Každý rok v čomsi rovnaká, každý rok v čomsi iná, aj tentoraz, dvanástykrát. Hudba a cigánska, divadlo a bungee, politika a umenie. Najväčší, najprestížnejší a najznámejší slovenský festival. Fenomén.

„Beháme, beháme, beháme. Nestíhame. Nedá sa mať všetko,“ napísal som pred rokom. Platí to znova, presuny a škrty v programe, prvé obete plánov. Nestíham Lady Saw ani Gossip. Müller a Fatboy Slim sú trapas, prvý objektívne pre celkom nepríjemné pozadie, druhý, pretože hudba a dídžejing sú dávno niekde inde.

Lenže poskakujúci Skinner a spartakiáda na britský urban, rap’n’roll a garage spôsob je hore a dolu. „Fucking sklonte sa!“ bude heslom najbližšieho pol roka. Podobne ako pásky, ktoré si niektorí neskladajú po celý rok. Aby bolo vidieť, aby bolo vedieť. Lebo toto je p(P)ohoda. Politická aj nepolitická.

Má rôzne tváre. A Tváre. Keď príde Baezová do press stanu na tlačovku, je to milá stará pani s nesmelým úsmevom. Keď sa jej nepáči biely uterák a trvá na modrom, je to hviezda. Aj s maniermi. Ale keď Norman Cook pošle ďakovný email, je to obyčajné potešenie. Aj keby jeho vystúpenie stokrát potešením nebolo.

Mám jednoducho rád tu atmosféru v ktorej ste permanentne v napätí. Kde sa čo šuchne, kde bude čo zaujímavé. Trochu ste pritom v strese, trochu premýšľate, ako bude vyzerať váš tlačový výstup z troch poskakujúcich dní na betónovo-trávnatej ploche trenčianskeho letiska. Premýšľate, ako to ten Korda robí, že zase dostal vlastnú kanceláriu a vy neviete postaviť ani ten prekliaty stan.

A potom si to aj tak prehrávate ako spomalený film, keď sa domov vraciate v jednom aute s vašou najväčšou konkurenciou. Pohoda je totiž predovšetkým o ľuďoch a ich prežívaní. Ako každý dobrý festival. Len tento je náš: jeden z dvoch, ktoré majú na Slovensku skutočný význam. Tak vďaka Mišo. Ako si nám povedal, „tie zážitky a pocity prichádzajú tak postupne. Na človeka to príde až pár dní po skončení.“

Príde.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *