Busdriver – Fear Of A Black Tangent


Nie je tomu tak dávno, čo som v rukách držal album Cosmic Cleavage od človeka, ktorý si vraví Busdriver. Úprimne, veľmi sa mi nepáčil. Nesadlo mi jeho priveľmi uletené zvukové bláznovstvo. Zdal sa mi taký nekoncepčný. Nevedel som, kam som mal ten album zaradiť, tobôž, kam sa ten album chcel zaradiť sám. Preto som k najnovšiemu Busdriverovmu počinu Fear Of A Black Tangent (názov je myslený ako hold zostave Public Enemy) pristupoval veľmi opatrne a nie práve nadšene. A zrazu, aké to prekvapenie. Po prvom vypočutí som ostal iba nechápavo hľadieť do prázdna, po druhom sa na mojej tvári začal presadzovať úsmev a po treťom už nič nebránilo tomu, aby som si tento album zamiloval.

Busdriver vyrastal v Los Angeles, a tak sa ako mnohí nevyhol vplyvom, ktoré úzko súviseli s hip-hopom. Nakoniec z chlapčaťa vyrástol Raper. Ale… Niekedy sám pochybujem, či prejav, s akým na naše bubienky útočí táto osoba, ešte môžeme nazvať rapom.

Oficiálne hlasy škatuľkujú tento album ako „indie rap“. Naoko nespojiteľné slovné spojenie. Neviem, novinárska krabička indie rap, do ktorej sa snažia napchať tento album, je zvláštna. Čo ale v každom prípade viem – tento človek má v ústach dynamit. Dikcia a rýchlosť, s akou rapuje, sa tak často nepočuje. Napriek tomu, že Busdriver ide ako francúzsky rýchlovlak TGV, rozumieť je mu všetko. A verte mi, i po stránke textov je čo počúvať.

Album „trpí“ obrovskou dávkou humoru a vtipu, mnohokrát sa zasmejete, niekedy neveriacky pokrútite hlavou, no zaručujem vám, že ak budete sledovať tie texty – pobavíte sa. Ale pozor, za hladkým povrchom zábavy sa ukrývajú naozaj silné myšlienky. Treba trochu počúvať a (možno) rozmýšľať. „I am the first black astronaut, to walk the bare moon, from my airbaloon“ v skladbe Unemployed Black Astronaut napríklad.

Na druhej strane, tento album je rozhodne dosť bláznivý. V mnohých skladbách sú použité zvuky, ktoré navodzujú atmosféru kolotočov, cirkusu, ranného detstva a takmer zabudnutých rozprávok alebo fantastických príbehov (Lewis Carroll a jeho Alenka v krajine zázrakov), iné sa pohrávajú s prvkami country a folku. Niekedy prekvapia tvrdšie gitary (indie je odnož rocku) a výrazné basy.

Z albumu jednoducho cítiť, že Busdriver sa pri jeho nahrávaní bavil. Možno viac, než väčšina jeho poslucháčov. V tomto mi Fear Of A Black Tangent pripomína Maxa Tundru. Kto videl, čo tento blázon predvádzal na tohtoročnom Wilsonicu, vie, o čom tu hovorím. Ostatným – nezabudnuteľný zážitok s performátorom, ktorý sa hudbou predovšetkým zabával. A prenášal to i na svojich poslucháčov. Podobne ako Busdriver.

Spôsob, akým Busdriver rapuje, je skôr charakteristický pre Veľkú Britániu, silne cítiť ten klasický „ninja“ sound, preto sa mi najskôr nechcelo veriť, že tento týpek je Američan. Ale naozaj je. Vo svojom prejave strieda polohy pomalých melancholických výpovedí (Lefty’s Lament), dizzie-rascalovský vtip a spomínané vysokokadenčné šialenstvo. V každom prípade sa nebudete nudiť. V okamihu, keď začína nejaká skladba upadať do klasickej monotónnosti, môžete okamžite čakať nejakú zmenu. Niekedy nosnej melódie, inokedy bicích alebo rapového prejavu.

Hudobne sa album Fear Of A Black Tangent pohupuje od UK urban soundu, cez rôzne etno vplyvy, orchestrálne sláky a dychové nástroje, až po bounce a rock. Tieto výpožičky ale ani náhodou nenarúšajú jeho celkovú koncepciu.

Ak chcete jeden fakt netradičný a zaujímavý album, smelo môžete siahnuť po novom Busdriverovom počine. Na rozdiel od Cosmic Cleavage vás ani náhodou nebude nudiť. Len musíte očakávať trochu neobvyklý zážitok. Ktorý si ani náhodou netrúfam zaškatuľkovať ako hip-hop (prípadne rap). O tomto albume by sa dalo popísať ešte veľa strán, o protestsongu Sphinx’s Coonery, o analógovej Low Flying Winged Books, ale miesto som už tak nejako vyčerpal. A bolo by i tak zbytočné. Pretože toto CD je pre mňa fakt jednoznačná voľba. Mám totiž slabosť na podobné veci. Ale chápem, že sa asi každému páčiť nebude.

A mimochodom, Busdriver si na vás prichystal ešte tri výborné bonusové remixy skladieb. Ale nechajte sa prekvapiť.

Produkty labelu Ninja tune a Big Dada na Slovensku distribuuje spoločnosť Wegart

Tracklist k albumu Busdriver – Fear Of A Black Tangent (Big Dada / Ninja Tune – 2005)

1. Yawning Zetigeist intro (freestyle)
2. Reheated Pop
3. Unemployed Black Astronaut
4. Happiness (‘s unit of Measurement)
5. Avantcore
6. Wormholes
7. Map Your Psyche
8. Cool Band Buzz
9. Note Boom

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *