Apoka – Kodex Orthodox


Diaľnica D2. Niečo pod dve hodiny. Taká je asi vzdialenosť medzi Brnom a Bratislavou. Poznám rýchlejšiu cestu. Album Kodex Orthodox od chlapíka, ktorý si vraví Apoka a ktorého meno si prípadne môžete spájať s brnenskou partičkou Naše Věc.

Na prvý pohľad vás hneď prekvapí ružový obal. Neviem, čo majú dnes všetci s tými farbami, ale budiž. V prvom rade ide o hudbu a o tom sa nás snaží presvedčiť aj toto CD.

„Kodex je souhrn pravidel nebo norem a za orthodox se skrývá pravověrný příslušník řídící se zásadami,“ vysvetľuje názov albumu Apoka. Ďalej dodáva: „Dohromady to dává pravověrného příslušníka přednášejícího souhrn pravidel či norem. A to je v dnešní době v podstatě MC.“ Toľko sám autor. Ja ešte doplním, že Apoka je taký zvláštny mix. Má za sebou niektoré naozaj zaujímavé umiestnenia vo freestyle battloch a znie ako kombinácia Lafora, Hacka a punkového alkoholika v najlepších rokoch.

Celým albumom, na ktorom sa produkčne spolupodieľali Dup, Deckl, Many, W-kid, Binko a Opia, sa nesie miestami mierne, inokedy silne moralizujúci a sociálny podtext. Na čo odpoviem slovami – no konečne! Lenže niekedy sa stane a teraz sa nechcem dotknúť žiadnych (dajme tomu ľavicových) radikálov, že je to samé proti a inak a lepšie a bohvie ešte čo, len nijaké riešenie. To ako keby som počúval náš parlament. Človek sa výborne pobaví, niekedy sa zamyslí, niekedy nahnevane mávne rukou – ale našťastie do rána zabudne, o čom to všetko bolo. Som rád, keď niekto v hip-hope poukazuje na problémy (nech už to je čokoľvek), nielen reprezentačnými textami „živ je člověk“, ale občas je menej viac.

Na druhej strane, a opakujem sa, nesmierne ma teší, že sa niekto pozerá i za povrch súvislostí v našej (českej? slovenskej? a nie je to jedno akej?) spoločnosti. Ako a či zmysluplne, to tu fakt nebudem riešiť. A možno tam niekde je jedna zo slabín albumu. Hádam s výnimkou skladby Battle, ktorú naozaj nemusím, treba nad jednotlivými trackmi premýšľať. A kto dnes bude myslieť? To sa predsa nenosí…

Album začína celkom zaujímavým introm, nasekaný sampel vyvoláva slušnú porciu atmosféry, nasleduje druhá skladba Battle, zaujímavý podklad, ale tá téma a štýl rapovania? Klon Marpa alebo Hacka? Táto poloha Apokovi nesedí. Lepšie je na tom Po 30tich letech, tu už je doma. Napadnúť spoločnosť, svet okolo seba, zo škár vyniesť na svetlo jeho hnis. Promiňte mi chce dávku trpezlivosti, znova glosa sveta navôkol. Lenže hudobne – „k uzoufání“. O to lepší groove má Nedáš – dostaneš. Zmysluplný text (zase raz), pár naozaj silný prirovnaní a metafor. „chlapec by chcel mikrofónu hrnec / pitomec.“ Skity väčšina ľudí i tak preskipuje. Zkřížený meče, aha, to môžem. Ďalší silný text“ „blbců v českým ráji je dosti / místností kosočtverců / osobností bez kiloherzů / v českým krámu souvislostí / snu je málo.“ Alebo do mojich vlastných radov: “internet imunita – pomlít do jednoho loje / komunita z hnoje / máš komplex?“ Ako sa to vezme… Nasleduje silne atmosférická, teda takou by asi mala byť, Jako symboly. Spôsob, akým v nej Apoka rapuje sa nehodí. Škoda. Upír? Ako recesia fajn, inak nič. Ani muzika, ani rap. Možno text (skryté posolstvo? politika v rape? za to tlieskam). Napoly reprezent, napoly sociálna výpoveď je posledná regulárna skladba Současná mládež zkažená. Doba pro beat, strih, prelínačka na záver a dokumentárny film môže skončiť. Alebo Kodex Orthodox.

Zvukovo tento album samozrejme nie je čosi prevratné, na druhej strane, Sochůrek a Jižák sú pojmy, ktoré už čosi zaručujú. O master sa postaral kontroverzný Moimir Papalescu (ten, ktorý „vyfúkol“ Indymu a SuperCroo Anděla).

Mne osobne ale výrazne vadí, že na celom albume sa za mikrofónom predstaví výhradne Apoka. Len máloktorý MC dokáže sám utiahnuť v podstate deväť skladieb tak, aby nenudil a nestal sa únavným. Apoka takým MCim nie je. Chýba mi akákoľvek zmena, o ktorú by sa mohli postarať prípadní hostia. Takto si Apoka ide v jednej rovine od začiatku do konca, čo je už pri takej štvrtej skladbe skoro neznesiteľné. Monotónnosť dokáže zabiť hocijako dobrý text či podklad.

Kodex Orthodox je albumom na počúvanie. Niekde v kľude doma, keď je aj trochu času na rozmýšľanie, čo sa vlastne Apoka snaží, menej alebo viac úspešne, povedať. Som rád, že z času na čas vznikne aj takýto album. No treba ho dávkovať postupne. Neodporúčam si pustiť viac, ako dve tri skladby po sebe. Pretože vás unudia k smrti. Na druhej strane, môj strach, že dravý, invenčný, originálny a angažovaný (to najlepšie, čo si mohol vziať z punku) hip-hop sa stratí v beztvarej mase a frázach o „blablabla“, je trochu menší. Napokon, aj tak to záleží na konečných poslucháčoch. Pretože hip-hop, podobne ako všetko ostatné, bude takým, akým ho ľudia budú chcieť mať (viem, že to iste vyznelo ako prázdne moralizovanie).

Tracklist k albumu Apoka – Kodex Orthodox (X-Production / Zee Prime – 2005)

1. Intro
2. Battle
3. Po 30ti letech …
4. Promiňte mi
5. Nedáš – dostaneš
6. Skit 1
7. Zkřížené meče
8. Jako symboly
9. Skit 2
10. Upír
11. Současná mládež zkažená
12. Doba pro beat

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *