Zdenka „Vyskúšala som si aj graffiti“


Tvoja historia? Škola + tattoo…
Ja som študovala v Bratislave na Škole úžitkového výtvarníctva, známej skôr pod názvom „šupka“. No keď chceš pracovať ako tater, nemusíš mať odborné vzdelanie typu zdravotná škola alebo umelecké vzdelanie. Ja osobne ale beriem to, že som vyštudovala šupku, ako obrovský prínos. Nielen pretože sa mi pohotovejšie kresebne a fantazijne reaguje na požiadavky zákazníkov, ale aj preto, že som ani za mak netušila, čo budem po škole robiť. Nič iné ako kresliť neviem:D Ešte počas strednej školy som sa chodila pozerať ako pracuje (vtedy ešte v Malackách) Peter Bobek, ktorý je dnes jeden z najlepších taterov vôbec a prišlo mi tetovanie ako zaujímavá činnosť, ktorú by som možno aj zvládla. No človek až prácou zistí, aký ohromný je rozdiel medzi kresbou a tetovaním. Zdokonaľujem sa stále. Ale väčšina taterov nemá žiadnu umeleckú školu a ich práca a kresba je dokonalá.

Zaujímaš sa aj o históriu samotného tattoo, berieš to ako „životný štýl“ so všetkým, čo k tomu patrí? Alebo si z toho už vyrástla a ideš si svoj biznis?
Veru, zaujímavá otázka 🙂 História tetovania ma, samozrejme, zaujíma. V podstate od praveku až po súčasnosť aj v rámci zaradenia do dejín umenia a jeho využitia v súčasných tendenciách. No nehovorila by som o mojom životnom štýle. Teda nie o takom, aký máš asi na mysli. Takom tom – pozrieš na mňa a mám to „na čele napísané“. Ja beriem tetovanie ako činnosť, ktorú milujem, na ktorej makám, a v ktorej sa chcem stále zdokonaľovať. Sledujem tetovanie, pokroky, prácu ostatných taterov. No sama mám len jedno tetovanie, ktoré som si urobila keď som mala takých 19 rokov a doteraz je v takom stave v akom je. Dnes je trend, aspoň u viacerých taterov, vyzerať tak ,aby bolo jasné. Nerada by som ale škatuľkovala, tetovanie ako životný štýl podporujem, páči sa mi, inak by som ho sama nerobila.

Prečo si sa rozhodla pre živnosť? Povedz mi viac o vašom štúdiu.
Živnosť je cesta ako robiť tetovanie legálne. Free art tattoo sme založili s Kubom, mojím kolegom v Čajke (podnik v Trnave) na terase pri kofole. Kubo vtedy ešte netetoval, ale poznala som jeho výtvarné práce a vedela som, že to je len otázka času. Je veľmi šikovný kresliar. No a mne začínala liezť situácia v bývalom štúdiu, kde som bola zamestnaná, dosť na nervy. Šéf, ktorý sám netetoval, sa mi miešal do práce, prehnane ma kontroloval a doslova mi dýchal na krk. Nepracovalo sa mi dobre a nakoniec sme sa radšej rozišli. Dohodli sme sa s Kubom a išli sme do toho. Názov sme vyberali dlho. Kubo chcel čisto slovenský, no mne sa nič nepáčilo. Napokon zvíťazilo Free art tattoo, ako pocta mojej oslobodenej práci, a taktiež preto, že máme s Kubom radi rôzne druhy umenia, ktorými sa inšpirujeme.

Tvoj názor a pohľad na domácu tattoo scénu?
Na Slovensku, resp. v Československu:) je množstvo štúdií. Človek si môže vyberať. Samozrejme sa dá selektovať kvalitnejšia práca od menej kvalitnej, a to najmä vďaka internetu. Ja osobne sa niektorými tetovačmi inšpirujem a beriem si ich rady k srdcu. Sú to ľudia, ktorí sa tetovaniu venujú omnoho dlhší čas ako ja a zaslúžia si obdiv. No sú aj štúdia, ktorých meno je umelo vyspevované najmä zo strany laikov. Nekreslia vlastné veci, kopírujú a tetujú ako na bežiacom páse bez duše, a preto ich prácu jednoducho ceniť nemôžem.

Dokážeš vniesť svoj štýl aj do obrázku, ktorý si zákazník prinesie, aby si mu ho urobila, lebo to je iba čisto obkreslovanie?
Ja pracujem len svojou kresbou. Povieš mi predstavu a ja ju kreslím. Nechávam sa inšpirovať fotografiami, maľbami, sochami, ale vždy je tam určité dotvorenie z mojej strany. Občas si zákazníci vyberú aj moje „flashe“, no tie už som ďalej ochotná tetovať len s výraznejšími zmenami, tak, aby bolo každé tetovanie originálne. Ak si prinesie zákazník kresbu, je to zvyčajne pre mňa zdržovaním sa. Vtedy musím celú vec upravovať: zlú anatómiu, nesprávne nahodenie svetla a tieňov, celkovú kompozíciu. Presviedčam, že by bolo dobré nechať celú kresbu na mňa. Iné je to so symbolmi, tam nič pomeniť nemôžem.

Kérovala si už aj nejaké selebrity? 😛 Viem minimálne o pár rapistoch z domova i zo sveta.
Tuto otázku zrušme 😀

Hehe oukej … aký máš názor na „klišé female kérky“ typu kvietok a čínske značky? Čo je momentálne najviac „trendy“?
Čínske znaky letia viac u mužov 😀 A kvety i motýle tetujem rada, vyzerá to na ženskom tele dobre. Čo je pre mňa klišé, a čudujem sa, ako dlho to v podvedomí ľudí pretrváva, je tetovanie tribalov. To je otras robota, nuda a zle to aj vyzerá. Obľúbené tetovania u zákazníkov? Písmo je najčastejší motív, ďalej kvety, anjeli, biomechanika… Mňa osobne bavia veci, pri ktorých sa môžem vyhrať s fantáziou, tieňovaním, kompozíciou, a pri ktorých o kúsok posúvam svoje hranice:)

Odmietla si už zákazku? Niekto prišiel aby si mu urobila na čelo „háčkový kríž“ alebo tak ?!
Odmietla som tetovať intímne partie a tetovanie na tvár a odmietla som tetovať zákazníka, ktorý nemal 18 rokov a nemal súhlas rodiča. Odhováram od tetovania klišé tribalov, skôr presviedčam na tieňované tribaly a odhováram tetovať mená frajeriek a frajerov. O tom, že odmietam tetovať symboly potláčajúce ľudské práva, sa ani nemusíme baviť.

Prezraď nejaký funny zážitok, typu miešačka na chrbát, alebo morská panna s kotvou 🙂
Morská panna a kotva sú dnes bežné old school vzory rovnako ako srdce v plameni, koráb alebo hrozno:) Mne sa nič bohužiaľ nepritúlalo, ale kamarát, jeden vynikajúci tater, si popracoval na srdci a kríži priamo na obe líca 😀

Ako je to s tattoo a ženami? Myslím tie, čo to robia. Platí podobné ako v hip hope, že ich je iba zopár v porovnaní s mužmi?
Je ich zopár, ale sú veľmi šikovné:)

Ktorý z tattoo umelcov ťa baví a inšpiruje?
David Klvač, Peter Hlavačka, Peter Bobek, Zhivko Baychev, Fishero, Ivana Beláková, Andrea Afferni, Lionel Fahy, Pavel Angel, Andy Engel, je ich veľa po celom svete:) Ale teraz si znovu fičím na sochách od Gianlorenza Berniniho.

Si pôvodom z Malaciek, bývaš v Trnave a štúdio máš v Pezinku – rada cestuješ?
Ako si vedel:) Je to inak úžasný pocit, vystúpiť v inom meste a ísť pracovať. Také motivačné. A keďže moji zákazníci sú aj z Bratislavy a z okolia všetkých miest, ktoré si spomenul, je to kompromis:) Pezinok samotný nie je ďaleko od Trnavy. Horšie to bolo cestovať z Trnavy do Bratislavy a späť. Pri práci, akú robím ja, prichádzaš domov zvyčajne o deviatej večer.

Tvoj vzťah ku graffiti a street artu?
Veľmi kladný. Dokonca aj v štúdiu máme graffiti. Maľoval nám Kaisy a dohodli sme sa s ním na niečom novom. Chceli by sme s Kubom spraviť priamo v štúdiu menší street art jam a nechať si pomaľovať nejaké steny a záchod:D

Ty a hip hop?
Vyrastala som na punku a hard core:) No od určitého času som sa stretávala so skupinou ľudí, ktorí sa pohybovali okolo hiphopu, či už v Malackách Rap Sektor alebo v Trnave. Vyskúšala som si aj graffiti:) Počúvam prevažne len slovenský a český rap, no i tu dosť selektujem. Už dlhšiu dobu mi v štúdiu hrá Pio squad so skvelým albumom Interview. Mám rada veci, v ktorých si človek nájde spoločné názory, hodnoty alebo pohľady na svet. Bez pózy a falošných a prázdnych slov.

Posledná otázka: Za koľko pokéruješ môjho fešného kamaráta?
Pre jeho pekné oči? 😉

Kajo čítaš to 🙂 Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Fotky: Zdenka, Kubo (Marilyn Monroe a fotka za), Sitič (fotky štúdia)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.