Reset & Krek – Minuta ticha


Sú raperi, ktorí môžu písať texty dookola na tie isté témy a aj tak v každej skladbe dokonale pobavia svojou originalitou. Do skupinky takýchto raperov by som s čistým svedomím zaradil aj Sedlákov. O to viac poteší, že sa na tie rapové klišé témy nespoliehajú a snažia sa stále o inovácie. A tak sedlák Reset vymyslel nielen originálne témy, ale dokonca celý originálny koncept. Všetko to začína jednou vetou: “Počúvneš a skapeš tady a fčil aj to sa stáva len tak zničehonic nastáva zástava telo zhorí do tla nedá sa svícit už neni cesty ven čas prší di na výlet pri zatmení všade panuje minuta ticha (bodka).” Dobre, asi to nie je veta, ktorú by ste bežne hovorili ráno vodičovi v autobuse (teda dúfam). Keď si ale človek uvedomí, že táto veta je vytvorená spojením názvov jednotlivých skladieb, tak to už znie ako myšlienka. A (našťastie) Reset neostáva len pri tom. Jednotlivé skladby albumu na seba pozvoľna nadväzujú a tým vytvárajú ucelený príbeh, ktorý sa dá počúvať od začiatku do konca. Ak máte vo zvyku púšťať si skladby v náhodnom poradí, tak tu to radšej nerobte. Skladby sú dobré aj samostatne a porozumenie jednej nie je závislé na znalosti predošlých, ale prišli by ste tak o polovicu zážitku.

A o čom to teda je? Dalo by sa zjednodušene povedať, že o smrti. Nie je to tak úplne pravda. Točí sa to síce celé tak nejako okolo umierania, ale do jednotlivých skladieb sú umne vsúvané aj myšlienky pojednávajúce o sociálnych či iných problémoch (bezdomovci, podpaľačstvo, drogy, eutanázia …). Rozhodne by som nehovoril o nejakej prvoplánovosti.

Kto hľadá nájde, takže hľadajte. Čoho som sa obával najviac bolo, či ma Resetov prejav dokáže baviť celých tých 15 trackov. Reset je totiž veľmi špecifický raper. Ako správny sedlák je v rape nepravidelný a veľmi rýchly. K tomu ale pridáva svoje typické doťahovačky v štýle metalového či punkového spevu. Neviem to presne popísať, ale keď si vypočujete jednu jeho pieseň, tak pochopíte. Bál som sa, či práve toto špecifikum nezačne po čase otravovať a brániť v chuti do ďalšieho počúvania. Našťastie ani toto sa nevyplnilo a naopak k témam, ktoré tento album prezentuje je Resetov prejav to najlepšie a to najvhodnejšie, čo si dokážem predstaviť. Skúste si napríklad vypočuť Aj to sa stáva a predstaviť si, že túto tému dáva H16, alebo Čistychov… Na druhej strane toto ma dostáva k téme hostí na albume. Nie je ich veľmi veľa, ale aj tak mám pocit, že to celé tak nejako nabúravajú a celý koncept rozkladajú. Voči Luzerovi nemám vôbec žiadne námietky a aj poňatie témy v štýle “pohľady z oboch strán na tú istú vec” je super. Taký Lyrik a Torula mi sem ale vôbec nesedia a nie je to vôbec o kvalitách raperov, ktorí kvalitní sú, ale proste do takto šialenej témy im to nesadlo. Feat s Benem je zas taký feat s Benem. Je o niečom inom a Bene tu vlastne ide svoje klasické, skoro až modrohorské sólo. Ako track výborné, ako track zapadajúci do silne koncepčného albumu vyčnieva a nezapadá. K rapu asi toľko.

Teraz poďme ešte k muzike. Autormi albumu sú Reset a Krek, takže asi správne očakávate, že výčet producentov začne aj skončí na čísle 1 a že tá jednička bude Krek. Zaujímavý zdredovaný týpek, ktorý podobne ako Reset je čo sa týka výzoru tak trochu v inej dimenzii, kde sa robí iný rap (žeby šli Na výlet?). Ale nech je to ako chce, robí sa tam dobrý rap a robia sa tam dobré beaty. Reset to pomenúva sám v piesni Tady a včil: “že na tomto LP neočuješ teplé sample ale temné melódie…”. Pochmúrne nálady, jednoduché ale výrazné zvuky hrané na klávesoch – tak znie a logicky aj musí znieť zvukový podklad tohto albumu.

Na prvý posluch sa môže zdať, že hudba je až príliš jednoduchá, ale nie je to tak. Skúste si vypočuť inštrumentálne verzie trackov, ktoré vyšli na ajlavmjuzik a uvedomíte si, že je tam oveľa viac deja, ako sa zdalo. Čo sa mi páčilo, bolo, že aj v inštrumentáloch bolo cítiť prepojenosť medzi pesničkami, ktoré na seba bezprostredne nadväzovali.

Táto recenzia je už veľmi veľmi dlhá, možno najdlhšia, akú som kedy napísal. A to som si na začiatku myslel, že nebudem vedieť o čom písať. Dúfam, že ste si nejaký obraz o CD spravili a že mu dáte šancu a vypočujete si ho. Sľubujem, že sa to oplatí z viacerých dôvodov. Pre mňa je to zatiaľ jeden z najlepších albumov, čo tento rok vyšli. A určite najoriginálnejší. A originalitu ja cením.

Aktuálnu ponuku TM rekorc sledujte na artattackshop.sk

Tracklist albumu Minuta ticha (Tvoja Matka Rekorc 2011)

01. Počúvneš a skapeš
02. tady a fčil
03. aj to sa stáva
04. len tak zničehonic
05. nastáva zástava
06. telo zhorí do tla
07. nedá sa svícit
08. už neni cesty ven
09. čas prší
10. di
11. na výlet
12. pri zatmení
13. všade panuje
14. minuta ticha
15. bodka.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.