Partizáni sú národní hrdinovia


Radi by sme vám predstavili projekt Hrdinovia nášho dlhoročného kamaráta, fotografa Šymona Klimana. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa nechal inšpirovať “svojim francúzkym vzorom”, na verejnosti známym pod umeleckou skratkou JR. Forma je podobná, ale téma je lokálna, naša. Snaží sa totiž obnoviť pamiatku na hrdinov našej vlasti. Na ľudí, ktorí bojovali za dobrú vec, za náš štát, za našu budúcnosť.

Partizáni obnovujú našu historickú pamäť prostredníctvom „ľudského“ projektu, v ktorom nám umožňujú dostať sa bližšie k pamätníkom významných dejinných udalostí, často v súčasnosti potláčaných, či prijímaných s cynizmom. Autor vytvára fotografické portréty starnúcich účastníkov Slovenského Národného Povstania (1944), ktoré v kombinácii s príbehmi a zvukovými nahrávkami tvoria sugestívne intermediálne diela.

Svoje portréty hrdinov prezentuje rôznymi cestami – streetartovou formou výlepu na ulici, ako sociálne angažované výstavy vo verejnom priestore i vo forme profesionálnej galerijnej prezentácie v múzeách a na prehliadkach fotografie. Okrem vytvorenia audio-vizuálnych diel a ich prezentácie sú súčasťou projektu prednášky z novodobej histórie a vydanie textovo-obrazovej publikácie.

Autor chce osloviť rôzne generácie a spoločenské skupiny, s cieľom prepájať často oddelené svety minulosti a súčasnosti. Volí si na to atraktívnu formu kombinácie portrétu a storytellingu – rozprávania silného príbehu, ktorý sa spája s každou ľudskou tvárou.

Raz mi moja babička povedala krásnu vec: „Paradoxom staroby je, že máte odpovede na všetky otázky, ale nikto vás už nepočúva“ . Partizáni su podľa mňa „slovenskí narodní hrdinovia“ – iba vďaka nim sme neprehrali druhú svetovú vojnu, v ktorej sme sa pridali na stranu fašistického Nemecka. Ja ich pokladám za hrdinov, o ktorých by mal vedieť celý národ, hoci sú to obyčajní ľudia. Nahrávam s nimi rozhovory a snažím sa znova priniesť ich príbeh a dostať ho bližšie k ľuďom. Aby sme na nich nezabudli a aby ich potomkovia mali byť na čo hrdí.“ Šymon Kliman

Odporúčame pozrieť si:
partizani.sk
symonphoto.com
videá z lepenia

DOHOLA!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.