Ektor & Enemy – Airon meidan


Ektor & Enemy nový album CD Airon meidan

Fresh je slovíčko, ktorým sa dnes na rapovej scéne oháňa kadekto. Každý si pod ním niečo predstaví a máme o škatuľku viac, kam sa dá interpréta zaradiť. Ja mám na túto freshness (slovensky frešota) určité kritériá a tak sú moje škatuľky zatiaľ pomerne prázdne aj keď by som bol radšej, keby tomu tak nebolo. Na Slovensku je to ešte pomerne slušné – máme tu famóznu Moju reč, mladých dravých Dramatikz, ale i solídne ADK a pár trekmi mi tam spadne aj Strapo.

U susedov z Česka, to tak svieže zďaleka nie je. Scénu tu držia vpodstate tie isté staré mená, ktoré ju zakladali a stavali na nohy a za mladých a sviežich sa dá z toho top popredia pokladať akurát tak IdeaFatte. Mladí sa snažia, mladí to hrajú, mladí za veľa nestoja. Práve preto som rád, že do tejto atmosféry, kde sa ani lístok na strome nepohne bez reklamy, vošli Ektor s Enemym a rozvírili ju.

Prvé moje kritérium je technická vyspelosť. Po tejto stránke mladému Ektorovi nemám absolútne čo vytknúť. Myslím, že nielen Enemy, ale každý kto si CD vypočuje zistí, že je decentne popredu. Základom jeho prejavu je kvalitne vybudovaný text, ktorý po rytmickej stránke musí byť priam radosť rapovať. Ektor sa sebavedomo drží svojej nadštandardne dobrej línie flow, občas pridá nejaké doubletimy a žiadne pošmyknutie som u neho nezaznamenal.

Technická vyspelosť po stránke hudobnej to je Enemyho parketa. Enemy je skúsenejším z dvojice tvoriacej E2. Spolupracoval prakticky takmer s celou českou rapovou špičkou. Mám pocit, že sa potvrdilo, že spraviť pár trackov na producentsky pestrý album je jednoduchšie, ako utiahnuť celý album sám. Nevravím, že Enemyho beaty ma nejako nudia, tú potrebnú šťavu majú, ale pri niektorých trackoch sa mi stávalo, že som si vravel: „Veď takto znel aj ten track predtým.“ Myslím, že Enemy je skutočne špičkový producent a jediné, čo potrebuje je nájsť ten správny balans medzi svojským jednoznačným rukopisom a rôznorodosťou albumu.

Druhým nemenej dôležitým kritériom je takzvané „triafanie klinca po hlavičke“. Je mi vpodstate jedno o čom raper rád rapuje, či často dissuje, hovorí príbehy, alebo otvára svoje vnútro. Dôležité je, aby v textoch boli chvíle, keď mi spadne sánka nad tým, že niečo skutočne vystihol, že ma niečim rozosmial, že použil dokonalý slovný zvrat. Celé to musí mať nejaký vyšší prínos a zmysel, ako len spojenie dobrej hudby a dobrého rapu. Práve na tomto si mnoho interprétov vyláme zuby. Zo začiatku albumu som mal pocit, že toto chýba aj Ektorovi. Nejaké prvé štyri tracky skutočne zneli technicky výborne, udierali, ale netriafali. Potom ale prišli na rad ďalšie, Ektor začal viac používať rôzne prirovnania a mňa si získal hláškami ako „Chtěl sem to podat jako inteligentní chlapík, ale inteligence při tomhle jenom vadí“, „Nejsme první ani druhá ani třetí ani čtvrtá ale jiná liga“ a inými. Vrcholom po všetkých stránkach sú potom pre mňa skladby Nečekej a Konečná, ktoré majú všetko, čo by svieži dravý hit mať mal.

Verdikt je teda taký, že album Airon Meidan je vskutku kvalitný počin, ktorého klady vysoko prevyšujú tých niekoľko nedostatkov, ktoré som spomenul. Cením si aj, že si nenapozývali množstvo prominentných hostí, ale skutočne až na jeden ženský hlas v jednom tracku to ťahajú sami. Ich kvality takto majú možnosť správne vyniknúť a presvedčiť. Na hosťovačky bude čas neskôr. Pevne verím, že z E2 sa stane zoskupenie, ktoré bude pravidelne scénu obohacovať svojou tvorbou.

www.myspace.com/ektorenemy

Tracklist k CD Airon meidan (Mej Dej – 2008)

1. Intro
2. Hastala Vista
3. Vidím To Jako Včera
4. Sousedi
5. Nepřítel Peňez
6. Něco Mocnýho
7. Jiná Liga
8. Nečekej
9. Konečná
10. Jak Si To Vyložíš
11. Podnikáme
12. Udělejte Prostor
13. Díky Feat. Sixin

Video EKTOR & ENEMY – Vidim to jako včera

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *