DJ Škrupo mixuje – Rendezska.SK – Od jedného k druhému mixtape


Nech si každý vraví čo chce, ale ja pokladám debut tlupy z Rendezu, Čas vyložiť karty, za jeden z najlepších albumov, ktoré v tom období vyšli. Poctivé a prirodzené texty, poctivý a prirodzený rapový prejav ma bavili v tej dobe mnohonásobne viac ako Kvalitný materiál či Výpoveď o tom čom je tu vidieť. Odvtedy prešli nejaké dva roky a namiesto debutov začínajú všetci zásadní interpréti prichádzať s pokračovaniami. Výnimkou nie je ani Rendezska. Predtým ako si však budeme môcť vypočuť ich nový album, nám predostierajú warmup v podobe mixtapu s príznačným názvom Od jedného k druhému. Jeho úlohou je zmapovať poalbumovú tvorbu RSK a pozostáva zväčša z rôznych spoluprác s inými interprétmi.

Počuť tu môžeme notoricky známe tracky ako Shomiho a PanTauov Samorast, na Rozdiel od teba, kde Blažo zahosťoval Dramatikzu, či sólo s osobnou výpoveďou Zvliekanie z vlastnej kože od PanTaua. Našťastie, keď už siahli po týchto veciach, pokúsili sa ich aspoň oživiť rôznymi hudobnými, či textovými remixmi. Hodnotiť Stopercentovu úpravu slohy v Na rozdiel od teba radšej nebudem, ale ten bezdôvodný a do kontextu nezapadajúci dissík na konci si odpustiť mohol.

Našťastie okrem týchto známych vecí značnú časť mixtape tvoria veci nové a ako som už spomínal ide väčšinou o spolupráce s ľudmi, ktorí sú Rendezske blízki. Viackrát sa tu zopakujú mená ako Danosť, Decko, Rebel či Tóno Suchota. Práve obrovský počet hostí je jedným z problémov tohto tejpu. Keď vyškrtáme 9 skitov (=šnitov), Intro a snippet trackov z prvého albumu, dostaneme sa k pätnástim plnohodnotným skladbám. V takmer každej sú však aspoň dvaja hostia a dokonca je tam často počet členov z RSK v nevýhode, alebo maximálne v rovnováhe.

Mixtape sa síce počúva celkom dobre, ale po prvom vypočutí začne mať človek nepríjemný pocit, že vlastne tam Rendezsku takmer nepočul. S hosťami v trackoch prichádza aj ďalší klasický neduh a to nekoncepčnosť trackov. Keď si piati interpréti len dohodnú tému a každý z nich k nej napíše slohu, tak skladba potom vyzerá ako pozliepaná. Každý povie to svoje, ale k ničomu sa vlastne nedopracujú.

Navyše skladby veľmi často upadajú do určitého rapového klišé, keď mám pocit, že interpréti rapujú len preto, aby niečo rapovali. Nevravím, že treba silou mocou vymýšľať nové, neobvyklé a originálne témy, ale aj ošúchaná téma sa dá poňať tak, aby poslucháč po vypočutí nemal pocit, že toto tu už mnohokrát bolo a že mu raper nemá čo nové povedať. Po pozitívny príklad, že sa to dá, nemusíme ani ísť ďaleko, pretože svojimi slohami to priamo tu na tejpe dokazuje Danosť, ktorý každú skladbu, v ktorej ho počuť ťahá nahor. Prekvapilo ma angažovanie Beneho v skladbe Underground, lebo jeho prejav mi predsalen medzi ostatných raperov v skladbe nezapadá, ale nakoniec ma veľmi pozitívne prekvapil a práve na jeho časti v tejto skladbe sa vždy veľmi teším. Do lineárnej a tématicky jednoduchej skladby dokázal opäť vniesť obraznosť a určitú hĺbku. Škoda, že tak trochu kopíruje niektoré časti textov, ktoré sme už od neho počuli.

Keď mám hodnotiť prejavy samotných raperov z RSK, tak musím vyzdvihnúť najmä výkony Blaža. Ten od albumu značne vyzrel a je oveľa viac schopný pracovať s dýchaním a pauzami, do textov mu pribudol nadhľad a miestami i určitá vtipnosť. Jeho problémom je trochu atypický spevavý prejav, ktorý do niektorých tém a skladieb proste nesedí. Taktiež PanTau tu predviedol niekoľko výrazných výkonov. Elbana som si žiaľ v žiadnom tracku nejako nevšimol.

Jeho spoločný track s Blažom, Nemôžem za to, je síce jedným z najlepších na tomto mixtape, ale to pripisujem na triko skôr Blažovi a Elban mu len pomerne úspešne sekunduje a dopĺňa ho. Produkčne najvačšiu časť skladieb pokryli Analytik a Deryck. Mne sa páčila napríklad Abeho produkcia tracku Elementy, ktorá má v sebe veľkú dávku energie a na refréne sa predvedie spievajúci DJ Škrupo. Ten okrem spevu samozrejme občas vytvorí nejaké tie DJské kreácie, aby to bol skutočne mixtape, ale nič svetoborné to nie je. Občas trochu zaskrečuje, občas vráti späť nejakú frázu a podobne.

Mixtape od jedného k druhému teda do bodky spĺňa to čo deklaruje. Neponúka nejaký dlhotrvajúci hlboký zážitok ale dokáže spríjemniť pár chvíľ ľuďom, ktorí čakajú na plnohodnotný album RSK. Odporúčam skôr ako kulisu k nejakej inej činnosti, keď vám ide len o to aby hral nejaký slušný rap v dobre znejúcej hudbe, ale nad samotným obsahom sa vám až tak zamýšľať nechce. Na pár vypočutí túto úlohu určite splní a potom ho postavíte do poličky a občas si vypočujete pár najsilnejších trackov z neho.

www.myspace.com/rendezskask

Tracklist k CD Od jedného k druhému mixtape (Vagon – 2008)

1. Intro
2. Vyložené karty /snippet/
3. Šnit A
4. Elementy
5. Uhni + eLPe, Tono Suchota, Rebel
6. Čo bude keď nebude + Wrana, Kriss
7. Samorast + Shomi /remix/
8. Na rozdiel od teba + Idea
9. Na rozdiel od teba + Stopercent /remix/
10. Šnit B
11. Paranoja
12. Šnit C
13. Arogantný hajzel + Dekan, Danosť
14. Zvliekanie z vlastnej kože
15. Šnit D
16. HC riddim + Beyuz Man
17. Šnit E
18. Mám problém
19. Šnit F
20. Nemóžem za to
21. Poznáš ma + Danosť, Tono Suchota
22. Šnit G
23. Kontakty + Nenapravitelne Decko, Rebel, Opak
24. Šnit H
25. Andgraund + Danosť, Nenapravitelne Decko, Bene
26. Šnit I

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *