A Nightmare on Elm Street (2010)


Réžia: Samuel Bayer
Scenár: Wesley Strick a Eric Heisserer
Hudba: Steve Jablonsky
Hrajú: Jackie Earley Haley, Kyle Gallner, Thomas Dekker, Katie Cassidy, Donta Storey…
Oficiálna stránka:  www.nightmareonelmstreet.com

One, Two Freddy’s coming for you, Three, Four, better lock your door, Five, Six, grab your crucifix, Seven, Eight, gonna stay up late, Nine, Ten never sleep again.

Riekanka, ktorú môžeme počuť v každom celovečernom filme o zabijakovi z malého mestečka Springwood, v štáte Ohio, menom Freddy Krueger. Vrahovi desiatok detí, ktoré uniesol a následne zavraždil v kotolni, kde pracoval. Trest za spáchané zločiny si Freddy odpykal upálením, ktoré zorganizovali rodičia detí z mesta Springwood.

No po určitej dobe sa Krueger vracia opäť, aby sa pomstil. Zjavuje sa mladým teenagerom v ich snoch, so spálenou tvárou a domácky zhotovenou rukavicou, so štyrmi nabrúsenými britvami. Je pripravený postarať sa o to, aby sa už žiadna mladá obeť neprebudila zo svojej nočnej mory.

Keď som sa dopočul, že svetlo sveta uzrie nový film o tejto kultovej postave svojho žánru, mal som rozporuplné pocity. A boli na mieste! Veď pustiť sa do remake-u snímku, ktorý stojí na čele americkej hororovej kinematografie, nebude žiadna prechádzka ružovou záhradou.

Tvorcovia mali čo-to na práci, aby sa im podarilo aspoň trochu kvalitou priblížiť prvému dielu, ktorý zhotovil pre plátna kín pred viac ako dvadsiatimi šiestimi rokmi režisér Wes Craven. Žiaľ, po návšteve kina musím priznať, aj keď nerád, že až na vizuálne efekty sa im to moc nepodarilo.

Už pri začiatku filmu je možné spozorovať, že oproti originálu chýba uvedenie do deja filmu. Mal som pocit, ako keby tvorcovia počítali s tým, že každý potenciálny divák videl originál a úvod v remake-u proste vypustia. V priebehu filmu nám scenáristi ponúkli hneď niekoľko pôvodných záberov, pri ktorých tuhne krv v žilách. Krueger ukázal svoje dávno nadobudnuté skills s čepeľami napríklad pri scéne s dievčaťom, ktoré ako nevládna bábka nabodnutá na nože puppet mastera Freddyho, poletuje v miestnosti z jednej steny na druhú. Musím povedať, že vo filme je veľmi málo strašidelných chvíľ. Málo kriku, málo krvi a celkovo málo brutálnych záberov, ktoré tento horor potrebuje. Ľakačky absolútne nefungovali, čo sa u predchodcu povedať nedá. Strašidelnú atmosféru som nepostrehol. Možno iba pri scéne v školskej budove, kde Nancy zbadá Kris vo vreci na mŕtvoly. Tento úsek filmu je samozrejme prebratý z prvého dielu, kde je vo vreci mŕtva, hovoriaca a zakrvavená Tina. Alebo scéna v kúpeľni, ležiaca Nancy vo vani a z hladiny pokrytej penou vytŕčajúca rukavica pred jej rozkrokom. Taktiež záber z pôvodného filmu. V snímku absentoval vždy rovnaký dom Freddyho Kruegera, do ktorého sa nasťahovala Nancy s otcom a matkou. Mne taktiež chýbala scéna – otvorená zem pod schodiskom v dome so šľahajúcimi plameňmi priamo z pekla. Asi každému sa snívajúce olovené nohy v podobe pádu do bahna našťastie nevynechali. Vizuálne efekty boli prepracované veľmi dobre. Prechody medzi realitou a snom pôsobili taktiež uspokojivým dojmom. Svet snov bol skoro tak isto temný, ako ho poznáme z filmových predchodcov.

Freddy v skutku trápil svoje obete, ale v tomto remake-u ako keby stratil svoju iskru. Zrejme to bude tým, že legendárneho Roberta Englunda (ktorý hral Freddyho po každý krát) tento raz vymenili za herca Jackie Earle Haley. Nepochybujem o hereckých kvalitách pána Haley-ho, ale na majstra Englunda sa proste v tejto úlohe nechytá. Englundov Freddy Krueger bol vtipný chlapík s čiernym humorom, jeho charakteristickou mimikou, gestikuláciou a poskakujúcou chôdzou. Nový Freddy má síce dobrú masku, ale ako postava nemá žiadnu osobnosť. Je stvárnený iba ako nástroj určený na zabíjanie.

Ostatní, menej či viac známi herci, zahrali štandardne. Chýbala mi určitá naivita u postáv, ktoré stvárnili. Hlavne u Nancy. Tá mi pripadala, že s ňou strašidelné situácie ani nepohnú.

Hudba od Stevea Jablonsky-ho je výborná, ale mne väčšie zimomriavky naháňali skladby od Charlesa Bernsteina z roku 1984. Skoro v celých deväťdesiatich piatich minútach zvukovej stopy sú použité iba jednoduché ľakavé zvuky a skoro žiadna melodickosť. Veľmi mi chýbala titulná skladba – Prologue, ktorá hrala v priebehu každého dielu niekoľkokrát. V remake-u, žiaľ, len raz, a to pri zobrazení názvu filmu. Skladbu Prologue zložil Charles Bernstein a v ďalších dieloch si ju iní umelci pretvárali k obrazu svojmu.

Takýto dojem vo mne zanechal tento film, od béčkového hororu líšiaci sa zrejme iba rozpočtom. Priznám sa, čakal som omnoho viac od remake-u tak kultového hororu, ako je A Nightmare on Elm Street. Mám pochybnosti o tom, čo chceli tvorcovia týmto filmom docieliť. Vzdať hold kultu? Zarobiť? Ukázať dnešnej mládeži, kto to bol Freddy Krueger? Mladej generácii sa pravdepodobne bude tento nový hororový film páčiť, ale verím tomu že my starší, ktorí sme vyrástli na hororoch osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, ostaneme verní dnes už klasikám.

V každom prípade, film treba pozrieť a urobiť si vlastný názor. Nič tým nezískate, ale ani nestratíte.

Ja mu dávam 5/10, aj to jeden bod navyše z dôvodu, že pôvodný film je môj najobľúbenejší horor.

Autor recenzie: Krek

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.