Vec – Funkčný veterán


Je to naozaj ťažké: dostávam sa do pomykova a nedokážem si sám pred sebou obhájiť svoj postoj. Niežeby som nevedel, čo si mám myslieť, naopak, viem úplne presne, čo si myslím, neviem však, aké k mojím myšlienkam zaujať stanovisko.

Vec je totiž mýtus. Ani nie tak živený a vytvorený Braňom osobne, skôr je to ten samovoľný mýtus nabaľujúcej sa snehovej vločky: Trosky, papá Vec. Funkčný veterán. Vec možno nie je ten najdlhšie pôsobiaci na scéne, ale ak si niekto zaslúži označenie ikona, je to bezpochyby on. A to úplne oprávnene. Je možno jediný, možno jeden z dvoch či troch slovenských rapperov, na koho na slovenskej hudobnej scéne nepoviete krivého slova.

Lenže byť mýtom, dokonca mýtom počas vlastného života, znamená jednu vec. Nikto vám nikdy nepovie svoj názor. Ak si vás všetci, a každý z iného dôvodu, vážia, budú len uznanlivo prikyvovať hlavami. Maximálne tak prikyvovať a klopiť zrak. Do očí sa klame fakt ťažko.

Presne s týmto mám problém. Chcel by som, skutočne by som veľmi chcel, napísať, že Funkčný veterán je úžasný a prelomový slovenský hip-hopový album plný radikálne zaujímavých a originálnych vecí. Prial by som si napísať, že Vec je originálny rapper s vycibreným flow, ktorého produkcia je na svetovej úrovni. Svedomie mi to ale nedovolí.

Funkčný veterán totiž trpí presne tým istým, čím trpelo aj Dobré ráno. To síce dostalo Aurela, ale pravdepodobne skôr s prihliadnutím na „vedľajšie zásluhy“. Jednoducho, na tomto albume je niekoľko naozaj výborných vecí, niekoľko priemerných a niekoľko vyslovenej vaty.

Keby ale pre nič iné, áno kričím aspoň za to, že Vec chápe to najbanálnejšie: že to, čo nás môže robiť zaujímavými, je samplovanie našej vlastnej histórie. Jamesa Browna vysampluje kde kto, ale ťažko si môžeme predstaviť, že lokálnu klasiku príde objavovať nejaký Kanye West. Za toto mu patrí úcta. Žiadne rádoby vlastenectvo blbečkov bijúcich sa do pŕs, no v slovenskej hudbe je toľko vynikajúceho materiálu pre crate diggerov: všetci tí Duchoňovia, Patejdlovia, Vargovia a Hammelovci, všetky tie Dubasové, Kolínske a Gombitové. Naša hudba je plná vecí, z ktorých by sa konečne dali urobiť moderné skladby.

Lenže… Možno je naozaj pravda, že Vec nie je najdokonalejší rapper. Sedí mu skôr vtip a ironický nadhľad, ak by sme sa ale bavili o podaní, takí Michadelik alebo Supa ho úplne prevalcujú. Krok vedľa je aj vtedy, keď sa pokúša o newschool. Znie to ako náhodne pospájané patterny. Pri takomto type beatu treba totiž vedieť prinajmenšom dve veci: mať absolútny nápad a vedieť to nazvučiť, pretože „až“ v prvom rade to je o zvuku. A so všetkou úctou k Jazzymu a atď. slovenským zvukárom, „zvuk“ tu nevie urobiť nikto. Slovensku zúfalo chýba dvojka Wich – Sochůrek.

Ale buďme trochu fér a konkrétnejší: kým voči Funkčnému veteránovi, Turistovi, Kurva hrdý či Tine a Bez teba nemám najmenšie námietky, pri Pamätáte ma rozčuľuje inštrument. V Ony si ma nájdu to Vec v doubletimes neustojí (ach, tak neprirodzené oproti Toxxovi), Polárna noc je práve ten problém s (hyphy?) newschoolom, kde to jednoducho „nehrá“ (a Slivka je neprirodzená ako Dara Rolins), cezpoľní Prepnutí sú fajn, Zverinovi uverím aj keby rozprával o tom ako si to rozdáva s kamzíkmi a ani propagačná prítomnosť Müllera nezachráni nudný podklad v Nikdy nevieš. Supa v Tu Veca celkom slušne zatieni, v Toto je to čo sme chceli Vec asi rapuje s nádchou (alebo to je umelecký zámer „hrubších hlasov“), no za obsah textu neuveriteľne cením (lebo napríklad Daniel bol môj…). 1. milión ma baví a Cole je neuveriteľný v tom pozitívnom slova zmysle (tomu hovorím flow). Mám sa dobre je fajn, najmä v tom mikrozábere momentky.

Tak či onak, Funkčný veterán ma niekoľkokrát rozosmial. Napríklad už obalom od chalanov z Fundaluka. Na scéne, kde sa každý berie tak vážne, že je vám z toho až do plaču, je humor hodný nosidiel a dvoch eunuchov s vejármi a hroznom. Preto: Veterán je síce rozhodne funkčný, no práve to vojnové „vyslúžilstvo“ je občas jeho problémom. Super obsah a schopnosť trafiť detail, ale niekedy pokrivkávajúca forma. Primyslite si barličku a bude fajn…

Stále lepšie než skoro všetko, čo u nás vychádza. Pretože Vec je z tých, ktorí nielen vravia, ale aj majú čo povedať. I keď toto nebude album, ktorý by som počúval pätnásťkrát do týždňa. Ale ktovie, možno sa k nemu o takého pol roka vrátim. Takže narovinu, pre mňa je Funkčný veterán sklamaním, pretože už ma nebaví stále zohľadňovať naše „obľúbené“ na Slovensku je to tak. Preto by som chcel napísať, no nenapíšem… Ale napriek tomu, je to rozhodne vypočutia hodný album, ktorý funguje. Len niekedy viac a inokedy menej.

PS: Nechať rapovať producentov je zaujímavý nápad, ale to (ehm…) honenie si ega bola zadaná téma?

O cover sa postarali Fundaluka

www.myspace.com/funkcnyveteran

Tracklist k CD Funkčný veterán (Escape/EMI – 2008)

1. Nitro
2. Funkčný veterán
3. Pamätáte? + Kardinál
4. Turista + Pio Squad
5. Ony si ma nájdu + Delik a Hugo Toxxx
6. Polárna noc + Slivv (PPE)
7. Prepnutí + Zverina
8. Nikdy nevieš + Richard Müller
9. Tu + Supa
10. Kurva hrdý
11. Toto je to čo sme chceli
12. Bez teba + Tina
13. 1.milion + James Cole
14. Mám sa dobre
15. Rošáda (bonusisko) + Roman Zámožný, Yanko Král, Dalib Skwely, Jazzy, Abe, Grimaso, Viktor Hazard i NY Kolaj

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *