Položili sme pár otázok writerovi z Juhoslávie. A ako to dopadlo?


Čo píšeš a do akej crew patríš?

Lemon, VBS ( Vojvodina Bomb Squad / Vojvodina Bombers )

Kedy si začal malovať a ako dlho maluješ?

Začal som niekedy okolo rokov 97-98. Dosť neskoro ak sa pozrieš na vývoj graff v Európe. Maľoval som už ako dieťa, hlavne cez nudné hodiny v škole. Ale mojím prvotným zdrojom motivácie a inšpirácie bola kniha graffiti art-deutschland no.1. Je to prvá vec ktorá ma pripútala ku graffiti.

Čo ťa ovplyvňuje, inšpiruje pri maľovaní dnes?

Dnes sa snažím nájsť inšpiráciu v ľuďoch, okolí a atmosfére. Myslím si, že je naozaj podstatné ak sa snažíme vytvoriť niečo originálne. Samozrejme, že mám rád aj práce od Reso (kvôli elegancii), charakteri od Toast, alebo Mode2 (kvôli jeho ženským charakterom), Won. Myslím, že inšpiráciu si beriem hlavne od svojích homeboyov zu crew – Shec, Link, Cobe, Justone.

Čo pre teba znamenajú graff?

Znamená to pre mňa veľa…..spôsob myslenia, žitia…….a ešte oveľa viac…

Čo pozitívne a negatívne vidíš na graff?

Najpozitívnejšie je, že sa môžeš kreatívne prejaviť a realizovať sa. Rovnako si môžeš vytvoriť vlastnú galériu pod holým nebom, ktorá je otvorená stále. Veľmi mi vadia ľudia, ktorí sa dali k graffiti, pretože to teraz letí, našťastie takýto ľudia nemalujú veľmi veľa.

Graffiti a hip hop v tvojom meste?

Prvý old school bol v Beograde, Subotica. Beograd mal vždy svoj vlastný štýl, bolo tam iba niekoľko writers, ktorí sa ovplyvňovali navzájom, takže ich pieces boli všetky podobné, ale stále originálne. Ja som zo Senta, je to malé mesto na rieke Tisa, na severe krajiny. Graffiti do Senta prišli približne v rokoch 95-96. Dlhý čas som bol jediný writer v meste. Napriek tomu, že je to malé mesto máme tu legálne zóny a raz za čas aj jam, kde maľujú ľudia z celej krajiny. Tento rok tu boli aj writeri z Maďarska. Hip hop všeobecne v Juhoslávii je stále vo vývojovej fáze. Stále pribúdajú noví a noví writeri. Spomenul by som hlavne Novi Sad, Subotica, Beograd a Senta, to sú mestá kde sa niečo deje. Čo sa týka hudby spomeniem Hain Teny a dj Alex, Mc Ghost(voláme ho srbský Mos Def) a Defence z mesta Nish, ktorí majú najkvalitnejšie rými.

Kde si už maľoval?

Vzhľadom na zlú situáciu v našej krajine (vojna pozn.red.), takmer nikto nemohol veľa cestovať, pretože na všetko boli potrebné víza. Preto som sa snažil maľovať hlavne doma, vo viacerých mestách Juhoslávie, maľoval som aj v Maďarsku, keď som tam chvíľu žil (rešpekt pre ich scénu, hlavne TDF, THA a CRA crews).

Legal VS ilegal?

Mám rád oboje, rád bombím kvôli pocitu (považujem ilegal za jeden z najdôležitejšich bodov graff), ale mám rád aj pieces – burners s vysokou kvalitou. Myslím si, že je dôležité vymýšlať stále niečo nové, a tým prispievať k rozvoju graffiti.

Ako vidíš svoju budúcnosť, je spojená s graffiti?

Rád by som maľoval tak dlho ako iba bude možné, študujem reklamu, tak by som to rád skombinoval…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *