Pioneer DJM 700


Dnes sa mi dostal pod ruku konečne zase nejaký mixážny pult, tentokrát od firmy Pioneer. Jedná sa o pomerne nový digitálny mix Pioneer DJM 700, ktorý so svojim kolegom Pioneer DJM 800 pomaly ale isto vytláčajú svojho predchodcu, obľúbenú 600 z klubov. DJM 700 má totiž mnoho možností. Efektová jednotka bola zdokonalená, nielen v možnosti lepšieho a intuitívnejšieho ovládania, ale pribudli aj nové efekty a je tu možnosť ovládania DJ software pomocou MIDI. Určite si nemyslite, že tento mixpult preskúmate za 10 minút, možností modulácie zvuku je tu naozaj dosť a dá sa s ním slušne „vyblbnúť“.

Jedná sa o štvoršablový digitálny mix, kde sú analógové signály prenášané po najkratších cestách a konvertované do digitálneho formátu so vzorkovacou frekvenciou 96 kHz cez  24-bitový vysoko kvalitný A/D konvertor. Mixovanie je robené 32-bitovým DSP, čo úplne odstraňuje akúkoľvek stratu a výsledný zvuk je veľmi kvalitný.

Na každú zo štyroch šablí sa dá pripojiť gramofón, na dvoch je vstup line in a na dvoch CD. Ďalej môžeme pripojiť dva mikrofóny, jeden má vstup na „veľký jack“ a jeden na „kanon“. Oba mikrofónové vstupy majú jeden spoločný dvojpásmový equalizér. Mikrofóny môžeme buď nechať v pozícii off, on alebo talk over. Všetky šable sú samozrejme vybavené trojpásmovým equalizérom s rozsahom pri každej frekvencii od -26 až do + 6 dB a zaberajú naozaj pekne. Knoby sú pogumované a pekne sa s nimi pracuje, niesú ani moc utiahnuté, ani moc povolené, jednoducho tak akurát. Šable majú možnosť nastavenia dvoch druhov priebehov, ale obe krivky mi prišli podobné. Crossfader má možnosť nastavenia troch kriviek, od najostrejšej po klasické postupné prelínanie. Pekne je vyriešené priraďovanie šablí ku crossfaderu a to pomocou jednoduchého prepínača pri každej šabli. Tu je možné zvoliť si buď stranu A (ľavá strana crossfaderu) alebo B (pravá strana crossfaderu) alebo thru, čo ako správne tušíte nepriradí nič.

Efektová jednotka je pomerne „nabombená“ a možností modulácie je naozaj dosť. Je tu 9 základných efektov DELAY, ECHO, TRANSFORM, FILTER, FLANGER, PHASER, REVERB, ROBOT a CRUSH. Tie  viacmenej fungujú rovnako ako na „šesťstovke“, ale lepšie sa tu pracuje s nastavovaním dob (1/16, 1/8, ¼…) a tiež BPM pre synchronizáciu sa dá nastaviť ručne. Síce sa počíta automaticky, ale to je nie vždy spoľahlivé a ja osobne dávam prednosť nastaveniu pomocou tlačítka Tap. Ďalej sú tu 4 roll efekty ROLL, REVERSE ROLL, PITCH UP ROLL a PITCH DOWN ROLL. Hlavne PITCH UP ROLL a PITCH DOWN ROLL robia veľmi zaujímavé veci  a myslím, že viacerí djs si zrovna na týchto efektoch radi „uletia“. Ďalej je tu „stranou“ ďalší manuálny LP and HP filter. Tento filter umožňuje filtrovať skladbu a pri použití v spojení s efektami  tiež  filtrovať efekty samotné, na čo som asi ešte pri inom pulte nenarazil. Vďaka tomuto filtru a napr. jedného z roll efektov sa dá dosiahnuť veľmi zaujímavých efektových doplnkov.  Efekty sa dajú priradiť na jednotlivé kanály, mikrofón, jednotlivé strany crossfaderu alebo na master. Je tu samozrejme knob na nastavenie hĺbky efektu a knob s označením „time“, ktorým ovládame buď čas (napr. u delay, echa…) alebo inú hodnotu, podľa druhu efektu. Taktiež je tu možnosť vypočuť si efekt v slúchadlách pred tým ako ho pustíme von. Displej pri efektovej jednotke je prehľadný, nie je preplácaný ako tomu býva a poskytuje všetky potrebné informácie.

Pioneer 700 poskytuje aj možnosť ovládania MIDI. Bohužiaľ som nemal možnosť si toto vyskúšať a preto som tieto informácie čerpal hlavne z internetu a manuálu. Naplno priradené ovládanie MIDI so svojimi 49 regulátormi, fadermi a spínačmi s priradením MIDI môže model DJM-700 riadiť externý DJ software, zariadenie soft synth a au/vst plugin pracujúci pod systémami Mac alebo PC. Spoločne s novým riadením vysielania MIDI dát je možné dáta zapínať a vypínať a tým poskytnúť digitálnym DJs ďalšie možnosti ovládánia.

Keď to záverom zhrniem, možností práce s týmto mixom je naozaj mnoho a ak je DJ iba trošku kreatívny, dá sa tu vymyslieť viacero zaujímavých trikov a efektových doplnkov. Pioneer 700 sa svojou  kvalitou a možnosťami efektovej jednotky radí pomerne vysoko na rebríčku mixpultov a môžem ho len odporúčať.

Technické špecifikácie:
Počet kanálov 4
Vstupné kanály CD/LINE x 5 (RCA)
PHONO x 3 (RCA)
MIC x 2 (XLR x 1, 1/4-inch PHONE x 1)
Výstupné kanály MASTER OUT x 2 (RCA x 1, XLR x 1)
BOOTH OUT x 1 (RCA)
HEADPHONE MONITOR OUT x 1 (TOP PANEL 1/4-inch PHONE x 1)
REC OUT x 1 (RCA)
DIGITAL OUT x 1 (COAXIAL)
Ostatné kanály SEND x 1 (1/4-inch PHONE)
RETURN x 1 (1/4-inch PHONE)
MIDI OUT x 1 (5P DIN)
CONTROL OUT (φ3,5 MINI JACK) x 2
Vzorkovacia rýchlosť 96 kHz
Prevodník A/D, D/A 24-bitový
Kmitočtová charakteristika 20 Hz – 20 kHz
Celkové harmonické skreslenie 0,005 % alebo menej
Pomer signál/šum 104 dB (LINE)
Prekročenie úrovne 19 dB
Napájanie AC 220-240 V (50/60 Hz)
Príkon 33 W
Rozmery (bez obalu) 320 mm (š) x 378,4 mm (h) x 107,9 mm (v)
Hmotnosť (bez obalu) 6,6 kg
Čierna a strieborná farba

www.maxistore.cz
www.maxistore.sk

Recenziu vypracoval PHILIP T.B.C.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.