James Cole – Halucinace ze třetího patra


Poviem to hneď a narovinu. Som fanúšikom Jamesa Colea a celej jeho tvorby. Čiže logicky som sa tešil aj na Halucinace ze třetího patra –  jeho tretí album behom roka a pol, myslím.

Po „funky“ Orikoule s Orionom a „experimentálnom“ Kapitánovi Láskovi nám James prináša album (aj keď tvrdí, „že tohle není album“), ktorý opisuje obdobie dvoch mesiacov jeho života: presnejšie január a, február 2010.

Pri počúvaní Halucinací mám pocit, že James sa vracia do dôb Supercrooo – čiže tvrdosť, uletené témy, striktný rap. Tentoraz sa s ním „na psovi po prérii hviezd“ už vezie aj Kapitán, čiže okrem rapu sa aj spieva, čo vôbec nie je na škodu. Jeho spev je pre mňa plus. Dokazuje to napríklad v singli „Já chci dál alebo v gamblerskej „Jsem hráč“, kde hlášky ako „vraždím virtuálni lidi“ alebo „byl jsem v nekolika válkach“ človeka pobavia. Humor je silná Phatova stránka, už len názvy niektorých songov („Nech si ponožky kurvo“, „Milá přívětivá píseň o sraní“), vás prinútia si ich vypočuť.

Ako jediný rapujúci hosť sa na Halucinacích predstavil Risto, a to hneď v dvoch skladbách. V otváracom tracku „Elektrickej proud“ a jemu samému venovanej veci „Strýček Risto“, kde sa dozvedáme, že strýček Risto to režíruje ako Jakubisko. Jeho prejav ma veľmi nedostal, teda vôbec. Nevadí, aj tak si nemyslím, že by mal Risto nejaké rapové ambície.

Hudby sú rôzne: od elektra až po metal. Väčšinu si James ošéfoval sám, na pomoc mu v niektorých veciach prišla posádka z Kapitána (Risto a Yarda Holešic) alebo aj parťák z projektu Dixxx Lucas Skunkwalker. Medzi mojich favoritov patrí už spomínaný singel „Já chci dál“, svojou tvrdosťou „Rozviklaný vozík plný krys (žijeme v Americe)“ a album uzavierajúca „Halucinace ze třetího patra“. Ešte by som spomenul vec „Milá přivětivá píseň o sraní“, kde hláška „…nasrat na Slováky, nasrat na Fica…“, môže veľa hrdým slovenským hip-hopovým hlavám vyraziť dych a minimálne pri hokeji budú Čechov neznášať ešte viac. Človek, ktorý berie veci s nadhľadom a počúva ušami, sa nemôže uraziť… jedine, že by hej.

Pokiaľ ste tvorbu Jamesa Colea nemali doteraz radi, nebudete ju mať radi ani po tomto albume. Ak ste jeho tvorbu mali radi, budete ju mať radi aj po vypočutí Halucinací. Pre mňa je James jeden z top českých raperov a svoju pozíciu obhájil aj na tomto CD. Ako som na začiatku spomínal, toto je jeho tretí album za rok a pol. A opäť je iný. Mne z toho vyplýva že James sa hudbou baví, a to je predsa dobré, no nie?

P.S.: Zwei männer und eine frau.

Tracklist k Halucinace ze třetího patra (Bigg Boss 2010)

01. A tohle nám dělá pořád (00:41)
02. Elektrickej proud (03:24)
03. Milá přívětivá píseň o sraní (03:09)
04. Já chci dál (02:51)
05. Motivační píseň pro chlapce, kterého omrzel život (02:53)
06. Jsem hráč (03:22)
07. Jsem lhář (stoupám jako dým) (02:13)
08. Strýček Risto (02:40)
09. Modlitby a výstřely (02:36)
10. Astronaut Koulien (02:13)
11. Supermatro (02:43)
12. Magické noci (02:59)
13. Vzpoura strojů (03:15)
14. Nech si ponožky kurvo (04:04)
15. Rozviklaný vozík plný mrtvých krys (žijeme v Americe) (02:42)
16. Halucinace ze třetího patra (04:29)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.