Rapresia – Ďalšia časť beatu


Rapresia nový album CD Ďalšia časť beatu

V Žiline to hip-hopovo žije. Mesto je zmaľované, Sven z TCZY „vydáva“ mixtape. Ale Žilina, to nie sú iba „bodybuilderi“, Žilina, to je (okrem talentovanej Sorty a PSFD) aj Severná strana a Rapresia.

Nejaký ten rôčik dozadu som ešte ako tak pokyvoval hlavou do rytmu „demáča“, chalani rapovali do cudzích podkladov – ale úprimne, nič moc. No čas plynul a dnes tu máme „album“. Skôr, než začneme, napriek tomu, že Ďalšia časť beatu má tendenciu tváriť sa ako „skutočný“ album, je to „len“ ďalšie demo. Už kvôli zvuku

Rapresiu tvoria štyria ľudia, Kubes, Richard, Kubez (to nie je preklep) a Lopez. Štyri majky so spoločnou ideou, so spoločným cieľom preraziť na slovenskej hip-hopovej scéne (otázne je, či to vôbec za tú námahu stojí). Bohužiaľ, Ďalšia časť beatu trpí klasickými neduhmi predpubertálnych (v zmysle nevyzretých) nosičov.

Stane sa, že chalani idú mimo rytmu (hneď druhá skladba Ľudstvo – tu mám pocit, že celá akapela stopa predbieha inštrument), niektoré rýmy sú (slušne povedané) klišé: „zem / chcem / sen / deň“, inokedy sa naopak v kope slovného balastu nájde niečo zaujímavé. Vlastne, texty budú skôr devízou ako negatívom tohto CD. Pozitívne taktiež hodnotím melodickosť podkladov (v niektorých skladbách), no tú melodickosť tvoria práve sample, bicie sú na tom už podstatne horšie, ich zvuková skladba ma niekedy rozčuľuje, inokedy zabáva. Proste klasika SK hip-hop, zatlmený zvuk. Ale poďme k niektorým trackom.

Zzzme tu zas, korektnejšia vec a beatbox, no na albume skôr výnimkou. V Ďalšia časť beatu zrýchlime, otázkou plynutia sa budeme zaoberať v skladbe Čas hrá proti nám.

Nasleduje Ateliér ulice, o ktorý sa produkčne postaral Sven a úprimne, táto skladba kope hudobne tak o triedu lepšiu ligu. Možno som to povedal už stokrát, možno to ešte stokrát poviem, no hip-hopová skladba nie je iba rap. MC môže mať bohvieako dobré „skillz“, pokiaľ inštrumentál bude viac-menej nepočúvateľný, takúto skladbu po desiatich sekundách vypnem (to platí aj naopak, dobrý inštrument a zlý rap – podobne zlé).

Ďalšia časť albumu sa nesie v melancholickej polohe, Rapresie rozpráva o veciach, ktoré ju „trápia“, badať istý sociálny podtext textov, témou sa stáva život (v skladbe Život a smrť), prežitá minulosť (Spomienky – jedna z atmosféricky najpríjemnejších skladieb na albume).

Do filozofie trochu zabrúsi štrnásta skladba Odkaz Zhora. Jej problém ale nie je v texte. Je síce pekné, že producent vysamploval Yanna Tiersena, ale takto falošný podklad som už dávno nepočul. Basa (hraná naživo?) rezonuje strašným spôsobom, toto vážne nie, Tiersenov klavír je náročný na tóny a akordy a tu si očividne chalani z Rapresie ukrojili príliš veľké sústo. Rap a text áno, ale nie v tomto inštrumente (uši mi plačú, keď to počúvam).

Vitaj vo svete je naopak celkom príjemný, rýchlejší track, plný myšlienok (na hip-hop tak neobvyklých) znovu koketujúcich s filozofiu (základné otázky ľudského bytia), „všetko je naopak / nič nie je jak má byť / toto nie je svet v ktorom by si mohol šťastne žiť“, „vitaj vo svete kde dobro rovná sa zlu / v krajine kde svetlo nikdy neutláča tmu“. Niekedy to síce zachádza až do depresívnych momentov nezmyselnosti (Schopenhauer sa v hrobe vrtí od radosti), no tak či onak, zaujímavé.

Osemnástka, posledná skladba Leto (pozitívny text a podklad skôr negatívny? – zvláštne), dáme si Výdych a naša prechádzka albumom Ďalšia časť beatu od žilinskej Rapresie končí.

Páči sa mi fakt, že chalani sa na tomto CD neberú až tak vážne (viď. skity). No nezostáva mi nič iné, iba povedať spolu s sedemnástym trackom: „títo chlapci ešte musia veľa trénovať“. Náznak talentu tam je a úprimne, na scéne je dosť podstatne horších kapiel, ba niektoré skladby tohto albumu sa mi aj páčia, ale vziať to nejako komplexnejšie, dobrý pocit z tohto CD nemám.

Zhrnuté a podtrhnuté, niekedy celkom zaujímavý prejav, vo všeobecnosti veľmi zlé podklady a taká nejaká atmosférická neistota. Tento počin od Rapresie sa isto niekomu páčiť bude, no mne nie…

Tracklist k albumu Ďalšia časť beatu (Litera Scripta Manet – 2005)

1. Nádych (intro)
2. Ľudstvo
3. Zzzme tu zas
4. Začiatok pinďa (skit)
5. Ďalšia časť beatu
6. Vytri mi kocúr (skit)
7. Čas hrá proti nám
8. Ateliér ulice (produkcia: Sven)
9. Octavia thc (skit)
10. Život a smrť
11. Neviditeľný trek č.11 (skit)
12. Spomienky
13. MyOwnOpinioN (inštrumentál)
14. Odkaz zhora
15. Mariánov nápad (skit)
16. Vitaj vo svete
17. Into da longplay pič párty (skit)
18. Leto
19. Výdych (outro)

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *