Notes From Prague – Same Place


Album Same place od „pražských“ Notes From Prague je síce už nejaký ten piatok vonku, ba nejaký ten mesiac sa váľa aj v mojej domácej poličke, no nebol by som to ja, keby som si isté povinnosti neodkladal a neodkladal, až som na ne zabudol. Aby som ale splatil dlh, prinášam vám (možno trochu po funuse) pohľad na toto CD.

Niekto si hádam ešte spomenie na klip k titulnej skladbe, ktorý zhruba na jeseň koloval internetom, no predpokladám, že „partia“ skrývajúca sa pod záhadnou skratkou NFP je väčšine čitateľov neznáma. Takže na úvod trocha predstavovania. Niekedy sa stane, že klasická úteková cesta Východ – Západ sa otočí. Antwi, frontman a jediný rapujúci člen NFP je totiž Američan. Presnejšie, čierne dieťa z Filadelfie. Niektorí už možno tušia, ostatným to poviem: áno, Same place je narapované po anglicky. Či už sa vám to bude páčiť alebo nie, berte to ako fakt. Okrem Antwiho sú členmi tejto grupy ešte producenti Maykee a David, no a samozrejme DJ Negative. Ak by som mal hovoriť o nejakých začiatkoch tejto formácie, museli by sme sa vrátiť niekde do roku 2000 a ku pražským „skejtovým“ kruhom. Vlastne, to, že NFP majú „dodnes“ k sk8 blízko, počuť z väčšiny textov. Aby som ale dlho neobkecával, poďme k samotnému albumu.

Prvá vec, čo mi padla do očí po zbežnom pohľade na obal, je absencia akýchkoľvek bližších informácii o jednotlivých trackoch. Považujem takéto veci za štandard a napokon môžem iba hádať, kto je vlastne za čo v konkrétnych skladbách zodpovedný. Prvé mínus, aj keď so samotnou hudbou nemá nič spoločné. Druhým mínusom by bol zvuk. Po formálnej stránke mi nesedí, niektoré tracky sú podľa mňa zvláštne v mixe, bicie znejú, akoby vychádzali z plechovej škatule, alebo z takých tých staručkých umelohmotných rádií. Teraz myslím napríklad skladby Recovered experience a Cosmic. Ono, nedalo mi to, na rovnakej aparatúre som si teda pustil iné (nazvať to referenčné?) CD a vida, naozaj. Takže mix a master niekedy zlyhal na celej čiare. To platí aj o skladbe s číslom dvanásť, kde podľa mojich uší prestreľuje clipping.

Pozitívne hodnotím melodickosť podkladov, akúsi ich plnosť. Proste sa to celkom príjemne počúva (odhliadnuc od predchádzajúcich výhrad), nie je to len súbor akýchsi náhodných samplov bez hlavy a päty, ktoré producent pustil do bicích.

Vedľa už známejšej skladby Same place, na ktorej sa spolupodieľal La4, je pre mňa najlepším kúskom tretí track, Project. Na mikrofóne hosťuje Dr. Kary (ten z klasických Bratři v rýmu od Indyho a Wicha), taktiež „wichovský“ zrýchlený hlasový sampel, atmosféra. Táto skladba jednoducho dýcha, aj keď rapu dajme tomu (ako kto) nerozumiete. Bohužiaľ, je na albume skôr výnimkou.

Skit považujem za zbytočný, Gipsyho podklad sa mi síce páči, ale siedmu skladbu nezachráni, v desiatej Vampire mám pocit, ako keby som počúval 80te roky a Depeche Mode (toto môže byť pre niekoho poklonou), vo všeobecnosti ma rapový prejav Antwiho nebaví, niekedy mi chýba náznak hudobného nápadu a podobne.

Ono, povedať to nejako vcelku, tomuto albumu podľa mňa absentuje výraznejšia charizma, niečo, čoho by ste sa mohli chytiť, ten pocit, že toto si chcete spolu s Antwim „spievať“. Možno to je v jazyku, možno akousi neosobnosťou tých skladieb. Totiž, Antwiho rapovanie je na môj vkus príliš monotónne a zabije akýkoľvek náznak rodiacej sa emócie. Pustiť si toto CD ako kulisu, ktorá vás nebude rušiť – to áno, ale niekde tam sa jeho prínos (nehľadiac na dva celkom podarené klipy ako bonus) skončí.

A na druhý deň si aj tak nebudete pamätať, že ste čosi ako Notes From Prague počúvali. Čo možno trochu mrzí.

Tracklist k albumu Same Place (Black Rabbit / Paranormalz – 2004)

1. Intro
2. P2P – from praha to philly
3. Project (feat. Kary)
4. My zone
5. Skit
6. Same place Feat. LA4
7. Step up Feat. Daniela
8. Recovered experience
9. Cosmic
10. Vampire
11. Outro
12. Recovered experience (rmx)
+ 2 video klipy – Recovered Experience a Same place

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.