Hovorí vám niečo meno Hajtkovič? Nič?! Tak si nenechajte újsť náš rozhovor


Dj Robo začínajúci svoju (zase nie tak dlhú) kariéru pod pseudonymom dj Potkan je dnes považovaný viac za producenta, ako za dja. Jeho typické inštrumentálne podklady sa stali spestrením pre nejednu, či už začínajúcu, alebo ostatnú zväčša bratislavskú formáciu (Štvanec, Druhá strana, Skaza, NS a iné). Začínal ako dj kapiel Lúza (Slipo, Dano, Robo), a Drvivá menšina (Bacil, Šegi, Dena), spolu vytvorili projekt Názov stavby, s ktorými odohral množstvo koncertov doma, aj za hranicami…

Ako dlho sa už zaujímaš o dj-ing?

Už ako malý chlapec som sa zaujímal o dj-ing. Vždy som sa chcel stať djom, v podstate to bol môj detský sen. Na začiatku, keď vznikla Lúza, som aj ja chcel prispieť svojím hlasom k celkovému výsledku. Uvedomil som si však, že sa radšej budem držať prvku, ktorý mi ide lepšie, v ktorom vidím svoju budúcnosť. Predsa radšej budem robiť jednu vec poriadne ako dve veci, ale na úkor kvality.

V poslednom čase vystupuješ viac ako producent…

Je jedno, akú skratku si dám pred meno, ja som proste stále ten istý Robo ako predtým, s väčšou fantáziou a s novými nápadmi. Môžem iba povedať, že som sa v určitých veciach našiel, čím je poznať moje typické inštrumentálky.

A čo inšpirácia? Kde hľadáš tú?

V starších slovenských piesňach a na ulici…

Ľudia vravia, že už NS nieje to čo niekedy, čo si myslíš ty?

Je to názor nás všetkých, ktorí NS poznajú, boli pri jeho zrode a sledujú ako sa vyvíja. Samozrejme, keď urobím vec v roku 98 a ľuďom sa páči, nebudem sa snažiť v roku 2001 robiť podobnú vec na základe tej z roku 98 iba preto, že sa ľuďom páčila. Ľudia, ktorí vidia do jadra hip hopu pochopia, že ako stárne skupina, tak sa zvyšujú aj jej kvality( v každom prípade to tak ale nieje), keď si všimneš takého Davida zo Senca, pred šiestimi rokmi bol na Slovensku pán, ale prišiel rok 2002 a David je stále niekde tam dole pri roku 96.

Myslíš si, že NS svojím vystúpením dokáže ľudí vyburcovať?

Ťažko povedať. Ľudia, ktorí nás majú radi, poznajú naše texty sa dokážu fantasticky zabaviť, ale všimol som si, že takí ľudia sa nachádzajú zatiaľ iba na Slovensku. Až na posledný koncert, ktorý sme odohrali 30.11.01 v Prahe, tam bola na Prahu nezvyčajne výbušná atmosféra.

Klasická otázka, čo hovoríš na „akožereperov“?

„Akožereperi“ sú podľa môjho názoru všetci tí ľudia, ktorí sa neangažujú do kultúry, nesnažia sa prispieť a rozvíjať kultúru. Kto je raper? Ten, čo má široké nohavice a 50 cd? Raper je človek, ktorí rapuje, tak ako sa dj snaží narábať so svojími gramcami a platňam. A nie ten, kto hrá z cd a myslí, že je dj. Takí robia iba zlé meno ozajstným dj-om. Takisto ma vie naštvať, keď sledujem ako sa „akožereperi“ prídu predvádzať na koncerty v nových prehnane širokých nohaviciach a iba sa obzerajú kto si ich všimne.

S kým rád spolupracuješ?

Spolupracujem a vždy som spolupracoval s ľuďmi, o ktorých viem, že žijú hip hopom, majú perspektívu a neberú hip hop iba ako zabitie voľného času.

Ako by vyzeral tvoj život, keby si sa nedal na cestu hip hopovej kultúry?

Na túto otázku ti neviem odpovedať, musel by som zažiť život bez hip hopu a potom s hip hopom.

Myslíš si, že ťa nejakým spôsobom zmenila „sláva“ NS?

Nemôžem povedať, že ma nejakým spôsobom zmenila, ja žijem s hudbou.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *