Dj Lucco: Snažím sa robiť svoju prácu naplno


Lukáš Jedlovský pochádza z Nitry a je bratom Kaidžasa. Dnes je už na domácom poli djingu pojem skloňovaný v niekoľkých rovinách. Či už v pozitívnom, alebo negatívnom duchu. S Luccom sa poznáme roky. Považujem nás za dobrých kamarátov, ale keď sme sa naposledy pri rozhovore v Rádiu_FM zamotkali do túlavých vôd obaja sme cítili potrebu rozviesť ten dialóg aj ďalej. A tak pokračujeme …

Pekný deň sa praje, na čom robíš práve teraz ? Okrem rozhovoru.
Je streda doobeda, riešim e-maily, vypĺňam rubriku Dej mi 5 na Bbarak.cz, hľadám hlášky do Kajovej novej skladby Keď sa to rozbúcha, počúvam skladby do nového mixu , popritom si chystám veci na koncíky a dokončujem program Kilowattu. Medzitým obed a večer tréning u Tomiho.

Máš to nabité veru. Spomínaš mix, aké veci rád hráš? Viem, že niesi dj, ktorý púšťa iba hity z ´90 …
Takých 90% môjho setu tvorí vždy rapová hudba, vo všetkých svojich podobách, od 65-130bpm. Ja osobne mám rád aj tie staré klasiky ako jump around a aj ich rád hrám, ale samozrejme nemôžem hrať len to. DJ má prinášať ľuďom hlavne nové skladby, čiže baví ma hrať aj nové rapové a rnb veci so súčasným soundom, podstatné pre mňa je aby mala skladba energiu.

Zúčastňuješ sa ešte súťaží, alebo to podľa teba už nemá význam a skôr sa snažíš presadiť ako party dj?
Samozrejme, že sa zúčastňujem súťaží, stále ma to baví. Minulý rok som bol na DMC Czechoslovakia-3. miesto ako najlepší Slovák, čo to už nesleduješ? 😀

Toto mi ušlo veru, ako to je vlastne s tým djingom ? Dá sa zabaviť VS dá sa zarobiť, alebo máš aj ty iné zamestnanie a iba si privyrábaš po kluboch ? Spomínaš trnavský klub Kilowatt.
Hudbou a djingom sa dá samozjreme zarobiť, v rádiu som skôr myslel čisto turntablizmom. Lebo samotný turntablizmus je len pre úzku skupinku fanúšikov. Ale to čo sa za gramcami pri trénovaní naučíš, sa ti vždy zíde v ďalšom hraní. Či už v kluboch, halách, divadlách, v telke, hocikde. Aby si nevyzeral jak drevo čo sa za gramcami zajebáva a len fajčí jednu cígu za druhou, ale aby si bol správny človek na správnom mieste. K tomu zárobku, drvivá väčšina SK djov robí ešte niečo popri hraní v kluboch. Hrá s niekym ako koncertný dj, produkuje hudbu, pracuje v rádiu, v štúdiu, prípadne robí klubovú dramaturgiu, alebo promotérstvo, zvukárčinu. Jednoducho všetko možné okolo hudby, ale aj niečo úplne iné ako hudbu.

Čo znamená, keď je niekto dobrý dj? Je to iba o prome, pekných fotkách a kontaktoch?
Dobrý DJ musí byť osobnosť a niečím jedinečný, odlišný od ostatných. Musí mať zvládnuté minimálne základné skrečové techniky, vedieť mixovať hudbu dokopy, musí baviť ľudí, teda byť Entertainer (zabávač). Mal by hrať pre klub a jeho osadenstvo, nie pre seba, vedieť vystihnúť čo dav v danom okamihu chce. Mať fotky na plagát, robiť si promo mixtape-ami, alebo statusmi na fb, komunikovať s hudobnými webmi, sociálne siete k tomu samozrejme v dnešnej dobe neodmysliteľne patria.

Kupuješ si ešte vôbec vinyly, alebo už všetko riešiš cez digitálne systémy? A doplňujúca otázka, kupuješ si digitálnu hudbu?
Platne si nekupujem, už nie. Hrám cez Serato Scratch Live. Všetkú hudbu riešim kúpou z internetu, alebo digitalizáciou. Nových originál cds, alebo starého archívu platní. Všetko čo hrám v kluboch mám legálne, či už z iTunes, Beatport, djských fór kde si zaplatíš predplatné na určitý čas a môžeš si sťahovať skladby určené pre djov v naj kvalite. Mám aj stiahnuté veci z netu, hlavne také, ktoré sa nedajú hneď alebo vôbec kúpiť, tie si aspoň napočúvam a ak je to možné, kupujem.

Aký je tvoj postoj k šíreniu hudby na internete a vôbec haló okolo ACTA kedy sa „vlády sveta“ rozhodli viac všetko kontrolovať?
Tak ľudia si zvykli, že veci ako hudba, filmy, umenie celkovo je zadarmo. Čo je chyba. I keď rozumiem, že dnes ľudia nemajú na veľa dôležitejších vecí k životu a nemôžu si dovoliť kupovať stále novú hudbu. Nevyznám sa moc v tom ACTA. Nesledujem to a teda neviem ako moc je to pritiahnuté za vlasy. Som za to, aby si ľudia hudbu či filmy kupovali a tým podporovali umelcov, ktorých produkt sa im páči. Je choré vydať album, ktorý je ešte v ten deň na nete zadarmo. Určite nie som za postihy typu basa a podobné hlúposti, skôr treba prísť na spôsob ako tomu predchádzať, to je celé. Určite ale nevidím reálne aby policajti poľovali po ľuďoch pre stiahnuté mp3, lebo sami ich majú doma plný komp.

Vráťme sa k tvojmu vystúpeniu v TV reláciách či divadlách. Správne si v rádiu poznamenal, že bábkou je ten kto si anilen gramce a mix nezapne nie ten, ktorý tam predvedie svoje rokmi naučené skills v priamom prenose bez „playbacku“.
Pozri, ja sa snažím vždy robiť svoju prácu naplno a je mi jedno či som v telke, vo veľkom-malom-alternatívnom priestore. Nerobí mi problém ísť na ulicu, hrať cez naftový agregát a baviť tak okoloidúcich ľudí. Ale ani ísť do primetime.ovej relácie, lebo aj tam robím len to, čo robím všade po kluboch, festivaloch, eventoch. Prezentujem djing najlepšie ako viem, snažím sa ukázať širokej verejnosti čo je skutočný djing, čo je ten “skreč” a tým možno vyšliapať cestu aj pre tie mladé talenty, ktoré si mohol počuť v rádiu pri našom turntablizm meetingu.

Maximum rispekt, no hate bro. Trénuješ ešte nejaké nové techniky, alebo sa skôr sústredíš na ich vhodné využitie počas setu? Viem, že mnohým v kluboch vadí, keď dj „ruší“ skladbu skrečmi.
Nové veci už moc netrénujem, nie je nato toľko času. Skôr využívam svoje nadobudnuté skills do rôznych skrečových a jugglingových exhibícií. V rámci svojej show, party setu, alebo koncertu, v divadle a všade tam kde je o to záujem.

Mal si niekedy tendencie robiť pomocou gramofónov hudbu ako napr. Projekt Biotrick, alebo je ti takáto forma cudzia?
Určite mi táto forma nie je cudzia, veľmi sa mi páči a obdivujem djov, ktorí tak tvoria. Celý turntablizmus je o tvorení hudby pomocou gramofónu. Už na freestylovom mixtejpe Kaidžas-Abysi do rána, som robil inštrumentálku čisto jugglingom z A-Trakových Monkeybreaks. Rovnako v relácii 5.element na TV Óčko sme vystupovali s bratom tak, že on rapoval do môjho jugglingu, čk it

Viem, že Kajo (Kaidžas – pozn.red.) pripravuje ďalší album. Osobne ma skladba Celé dobre ani klip nechytili hoci som fanúšikom aj Bura. Nevadí … cieľovka bola iná, chápem. Dodal si nejaké skreče bratovi, alebo inak sa podielaš na albume? Viem, že si pomáhal aj pri výrobe klipu napr.

Kajov druhý sólový album bude rovnako ako jeho debut silný album, na ktorý sa môžu všetci fanúšikovia rozhodne tešiť. Skladby ako Celé dobre a vynikajúce hosťovačky pre Roba Buriana, v ktorých mohol využiť svoju tvorivosť aj za hranicami žánru. Čo sa týka albumu K.aj.O, budem mať na ňom nie len klasické skreče, ale aj rôzne iné djské vychytávky, taktiež aranž albumu mám na starosti a ďalšie veci potrebné k vydaniu.

Na margo Roberta Buriana. Niekto si môže povedať, že Kaidžas „prešiel na kolotoče“, pričom Buro už roky patrí k oporám domácej elektronickej scény, ale chápem čo vytýkajú tejto skladbe. Otázka znie, do akej miery je to prirodzené vyústenie dlhoročnej spolupráce a do akej miery „kalkul“? Obaja vieme, že skladby s tanečným potenciálom sa hrajú na akciách a majú aj vačšiu „marketingovú silu“.
Skladba Vynikajúce vyšla prirodzene zo spolupráce oboch autorov. Veľa ľudí nevie, ale Buro začínal práve s hip hopovou hudbou, ktorú tvoril pre Kaja a dodnes nás zásobuje kvalitnou produkciou. Aj keď už oveľa viac času venuje elektronike, v ktorej udáva trend. Dnes už je takáto hudba všade a bola by škoda nevyužiť potenciál aký má v sebe spojenie týchto dvoch umelcov. Skladby ako Vynikajúce, Celé dobre a ich úspech v kluboch, rádiách a medzi samotnými fanúšikmi nám dáva len za pravdu.

Ako „človečina“ máme v sebe zakorenené ukazovať na všetkých ostatných, ale nehľadať chyby u seba tak sa opýtam inak. Vnímaš na sebe nejaké negatívum, ktoré by si chcel odstrániť?
Nemám za potreby ukazovať na druhých, už vôbec nie djov. Nech si každý hrá čo sa mu páči a robí čo ho baví. Sústredím sa na seba a na svoje projekty. To, čo by som chcel odstrániť, je asi lenivosť a čo zlepšiť ? Toho je veľmi veľa. V každej jednej činnosti a vlastnosti by som sa chcel stále zdokonalovať.

Na záver si povedz, čo chceš …
Zdravým všetkých, ktorým sa páči tvorba Jedlovskí Bros., čakaj do leta mixtape V mene ulíc 3, album Kaidžas – K.aj.O, album Luger-Kriminálnik a pravidelne kontroluj všetko nové od nás.

Ja toho Lugera nemusím, ale ďakujem za rozhovor kamarát.

Určite si kliknite aj na artattack.sk/turntablism-meeting-2-0

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.