Najťažšia je vždy prvá veta. A pritom by to mohlo byť také jednoduché: najmä v prípadoch, ako je Well Deep od Big Dady. Kompilácia toho naj za desať rokov existencie vydavateľstva, ktoré ani netreba nejako obšírne predstavovať. Niekedy si vystačíte s prívlastkom kultovosti, niekedy utrúsite čosi o vytváraní britskej urban scény. Niekedy len spomeniete tie správne mená ako Roots Manuva, Ty, Wiley, Diplo či cLOUDDEAD.
Potom nie je čo dodávať. Pretože ak sa aspoň trochu orientujete v súčasnej urban music, tie mená vravia samé za seba. Superlatívy publicistov aj tak znejú nepatrične umelo. Lenže čo napísať? Že Well Deep je sampler, kompilácia, tribute? Že je to rekapitulácia jedného z najpodstatnejších labelov pre alternatívny a indie hip-hop? Že to je sublaleb Ninždov? A že jeho počúvanie je výletom nemainstreamovým rapom a urban, ktorý, ak máte v sebe aspoň trochu vkusu, obstojí voči akýmkoľvek kritériám? Že je úplne jedno, či máte radi UKG, grime, abstract alebo džezom napáchnutý oldschool? Že na takýchto kompiláciách by sa mali učiť slovenskí producenti, lebo naháňanie sa za modernosťou by v sebe mohlo mať zvládnuté základy? Takto by sa predsa dalo pokračovať donekonečna. Načo…
Všetci vieme, Big Dada je Big Dada a Well Deep je to najlepšie z jej funkčnej desaťročnice. Aspoň podľa predstáv vydavateľstva. Možno nie každá skladba vám musí byť po chutí, to žánrové rozpätie (stále však v rámci, aj keď sa mi to prieči takto nazvať, hip-hopu) je veľké. Možno nie každému vyhovuje pri počúvaní hudby počúvať alebo premýšľať, hľadať hlbšie vrstvy. Lenže v takom prípade naozaj treba siahnuť inde. Na iný web, po inom albume.
Väčšina skladieb nie je páčivých. Niektoré nie a nie ísť pod kožu, čo je skôr odrazom komplexov prijímateľa, ako chybou autorov. Odchovaným na ľahkovážnom pozlátku rapu v potítkach by som si takýto dvojalbum ponúknuť nedovolil. A pred tými ostatnými je zbytočné ho chváliť, tí vedia.
Toto nie je pokus o kastovanie, ani nejaké elitárske vymedzovanie sa. Len suché konštatovanie, že väčšinu skladieb si na parkete nevypočujete. Azda s výnimkou Wileyho či Manuvu. Lenže na druhej strane, Well Deep je čosi, čo si s radosťou nechám pustené v domácom prehrávači. Lebo ony také sú, tie skladby s myšlienkou…
Well Deep je iný pohľad, podobne ako celé Big Dada. Napomádovaní hlupáci to možno nepochopia. A pravdepodobne ani rovnakí hlupáci, ktorí sa budú do prś biť svojím alternatívnym dobrým vkusom (plným skladieb, ktoré nikto nepozná), čím okato dávajú najavo, ako vami pohŕdajú. Lenže, nejde nakoniec iba o tú hudbu? Urobte si vlastný názor. Ja si k tomu pustím Well Deep. Dve úžasné cd.
Album na recenziu poskytol WEGART
Tracklist k CD Ten Years of Big Dada Recordings (Big Dada / Ninja Tune – 2008)
CD1:
1. Movement – Roots Manuva (4:13)
2. The Tale (Radio Edit) – TY (3:37)
3. Night Night Theme – Infesticons (4:05)
4. Colossal Insight – Roots Manuva (3:45)
5. Dead Dogs Two – Clouddead (Boards of Canada mix) (5:00)
6. Wherever We Go – New Flesh (3:46)
7. Wait a Minute – TY (3:22)
8. Fader Party – Majesticons (2:25)
9. Percolator – Lotek HiFi (3:20)
10. Dans Le Club – TTC (3:57)
11. Witness (1 Hope) – Roots Manuva (4:14)
12. Diploe Rhythm – Diplo (4:53)
13. Sweet Talk – Spank Rock (4:11)
14. My Mistakes (XXXchange Mix) – Wiley (3:09)
15. Hard Times – Part 2 (4:38)
CD2:
1. 50/50 – Wiley (2:18)
2. Stick & Move – New Flesh (3:30)
3. Worcestershire Sauce – Infinite Livez (3:03)
4. Super Pretzel – NMS (4:53)
5. Monkey Theme – Infesticons (4:15)
6. Slang Teacher – Gamma (3:44)
7. Now’s The Time – Diplo (3:08)
8. Supply & Demand – Busdriver (2:05)
9. Anti-Matter – King Geedorah feat MF Doom & Mr Fantastik (3:27
10. Look For Me – Ty (4:14)
11. Killer Apps – Shadowless (4:12)
12. King Spitter – Big Juss (2:18)
13. Black Astronaut – Busdriver (4:00)
14. Can’t Believe – Lotek HiFi (4:01)
15. Physics of a Bicycle – Clouddead (4:41)
16. Closer – Ty (5:06)