Špendlík „Niekedy mám pocit, že som mal byť záhradník“


Zdravím ťa man .. čo práve robíš, neruším ťa pri niečom dôležitom?
Vitaj.. nerušíš.. akurát sa dostávam z opice ako každý víkend.. klasika.

Prejdime k veci, teda dialógu o tattoo. Na „verejnosti“ si skôr známy ako graffiti writer. Viem, že si istý čas riešil „brush“. Bol to už iba logický krok k tattoo, alebo prečo táto voľba?
Brush som začal riešiť hlavne kvôli tomu, že v zime sa mi moc maľovať v exteriéroch veru nechcelo. Tak som hľadal nejakú náhradu na dlhé noci. Bol to ďalší krok ako propagovať svoje meno na oblečení mojich kamošov a samozrejme časom aj pre verejnosť. A tu už bol aj nápad, že začnem kérovať. Som si myslel, že budem robiť svoje pieces na kožu, ktoré nebudú doživotne zmazané :)) žiaľ nejako mi to nevychádza a zatiaľ som nevykéroval ani jeden.

To je škoda … kedy si vlastne začal s kérovaním? A kedy si sa nechal prvý krát ty tetovať?
Prvý krát som okúsil ihlu na vlastnej koži keď som mal 15-16 rokov. Som si nakreslil zopár „perfektných“ tribalov a spolu s mamou sme hodnotili, ktorý si dám. Som rád, že ho mám už prekrytý hehe. S kérovaním som začal keď som mal 22 +- ?! To boli dlhé začiatky. Doma v izbe len s pár radami od skúsenejších, ktoré mi aj tak nepomáhali. Takže si to všetko odskákali moji kamoši, ktorí mi tak moc verili, že ich prvé kérky nedojebem a predsa sa stalo heh.

Aká je tvoja história? Študoval si nejakú umeleckú školu, alebo si samouk?
Umelecká škola žiadna. Ani len nejaké rýchlokurzy, nič. Od mala (teda malý som ešte stále) som rád kreslil a to sa so mnou ťahá až doteraz. Keď som mal 17, mal som prvú vernisáž. Predali sa nejaké moje veci a odvtedy ma vlastne živí len moja tvorba. Bude to asi vďaka tomu, že POČUJEM FARBY.

Povedz mi viac o súťažiach, ktorých si sa zúčastnil a vyhral …
Tieto súťaže sa volajú Convention. Nejde na nich ani tak o to súťaženie ako skôr sa stretnúť s tatérmi z iných štúdií, nabrať kontakty, hento toto, „poodkukávať“ čo kto ako robí a potom to doma kopírovať hehe. Je to viac menej ako graffiti jam. Spolu cez deň kérovať a večer sa rozbiť. Cestujeme dosť po Európe na tieto Conventions. Posledne sme teraz navštívili Brusel, Barcelonu, Viedeň … na Slovensku bola jedna minulý rok v Prešove a tam sa mi podarilo zobrať 1. miesto vo farebných kérkach, 1. miesto vo veľkých kérkach a 2. v malých.

Pekne, tak to gratulujem. Zaujímaš sa aj o históriu samotného tattoo, alebo to berieš ako život a prácu ?!
Tá história ma nejako moc neberie. Je to pre mňa už ako životný štýl. Raz mi jeden starý „kérovač“, keď som robil v Anglicku, povedal, že tomu musíš obetovať celé svoje žitie a až potom budeš dobrý. A mám pocit, že tomu už začínam prepadať až toľko…

Viem, že vaše štúdio má silnú tradíciu v Trnave. Napíš mi o ňom viac.
Štúdio MEFISTO bude toto leto oslavovať 10. rokov od svojho otvorenia. Šliape na plné obrátky, keď nie aj viac. Sme tam traja: Peter Dojčák, Mia Maix a ja. V podstate sa u nás dostaneš ku všetkému. Od tradičných tetovaní, oldschoolu, newschoolu, cez real a Áziu, až po super tribaly hehe. Prípadne, že by si sa chcel nechať poprepichovať nejakými kovmi, môžeš prísť aj na piercing. Naša Mia robí aj perma make up, to je ale ženská záležitosť. A ak by ťa tetovanie chytilo až natoľko, že by si sám chcel začať robíme aj kurzy akreditované Ministerstvom Školstva, takže je toho až až. Ak chceš vedieť niečo viac čekuj web www.mefisto.sk

Ako vnímaš domácu scénu? Sleduješ to vôbec, alebo si ideš svoje a nejaké žabomyšie spory medzi ľuďmi neriešiš ?! Platí pre graffiti rovnako ako tattoo …
Tak scéna u nás nie je zase nejaká veľká. Ľudia v tomto biznise sa väčšinou poznajú a myslím, že vzťahy sú kamarátske. Samozrejme nejaké vystatovačky, že henten používa farby z koralov a tamten má plné štúdio žltačky ešte stále idú vetrom 😀 ale toto sú fakt len výnimky.

Odmietol si už zákazku? Niekto prišiel aby si mu urobil na čelo “háčkový kríž” ?! Alebo naopak, zobral si kšeft kvôli zaujímavému kešu aj keď chcela osoba vytetovať čisté kulo?
To neee… sám som vždy bol proti tejto menšine a už to nezmením. V tom nebudem nikdy nikoho podporovať. Na hákový by si ma fakt neprehovoril aj keď na druhú stranu ako sa hovorí každý má svoju cenu :DD, ale na čelo by som ho asi dal aj zadara. Veď ak je raz niekto kokot nech je tak aj označený (Inglourious Basterds – pozn.red.)

Snažíš sa ľuďom vyhovoriť “female kérky” typu kvietok a čínske značky, alebo je to práca a pokúsiš sa do toho aspoň vniesť svoj rukopis?
Hej to je jasné, že musíš tých ľudí trošku navigovať. Väčšinou si dajú poradiť a dopadne to vždy dobre, aj keď je to len malý kvet. Všetko môže vyzerať fajn, keď sa tam vloží aspoň štipka fantázie.

Sú nejaké trendy v tattoo, alebo ide skôr o štýl autora?
V tetovaní sú trendy ako vo všetkom inom. Predsa len to určité percento ľudí berie ako módu. Veď si isto pamätáš dobu delfínov hehe, potom to boli čínske znaky a teraz sú to kvety. Niekedy mám pocit, že som mal byť záhradník. Milujem lalie :DD

Navštevuješ galérie, sleduješ aktuálne umenie, kde čerpáš inšpiráciu?
Z času na čas nejakú galériu navštívim. Väčšinou v zahraničí. Ale nejak extra ich zase nevyhľadávam. A inšpirácia? Mám ju z graffiti, najradšej robím newschool a to ma veľa spoločného. Mám rád hýrivé farby, rozprskané pozadia a hlavne tučné linky.

Ostal si „sezónnym sprejerom“, alebo si graffs zavesil na klinec? Kedy si maľoval naposledy piece?
Presne toto označenie ma vystihuje „sezonny sprejer“. Graffiti maľujem už len na jamoch, festivaloch alebo pre biznis s parťákom Dian-om. Posledný piece som dal minulý víkend, konečne vykuklo slnko tak Jorek, Ymro, Yeboy, Roks, Biok, Opal a ja, sme to dali …

Fér, „stará trnavská garda“ zasahuje. Mám z vás radosť.  Prezraď mi aký je tvoj postoj k sociálnym sieťam?
Idem s dobou. Keď chceš byť v obraze musíš držať krok. A samozrejme je to jedna veľká neplatená reklama.

Na záver jedno klišé … nebudeš v starobe ľutovať svoje kérky na tele?
Navždy mladý …

Ďakujem za rozhovor, nech sa ti aj naďalej darí.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.