Opia nový album CD Cutalogue
Žijeme v dobe kompilácii. Naše jedlo je zmeskou spracovaných surovín zo všemožných krajín a móda, tá je na tom tiež podobne. Neprekvapí preto, že sa rôznym takýmto kompiláciám celkom dobre darí. Platí to aj v hudbe. Madonna sa nás snaží trpezlivo presvedčiť, že disko vôbec nie je mŕtve, a že ona vlastne od tínedžerky až tak ďaleko nemá. Niektorí slovenskí hudobníci vydávajú skladby za hranicami a tým zahraničným sa zase darí v našich rádiách. A čo s tým má spoločné hip-hop? V poslednom čase ako by sa roztrhlo vrece so všemožnými výberovkami či dídžejskými mixami (čo je u nás v podstate to isté).
Všetko začal Wich, u nás doma potom Viktor Hazard s Rap Superstar, pridali sa Sasa a Side, vyšiel Nejbr Mix atď.. Posledným prírastkom do tejto rodiny je „album“ Cutalogue brnenského dídžeja Opiu.
Pre tých, čo pričuchli k hip-hopu včera, Opia nie je „ktosi“ neznámy. Stačí spomenúť dva názvy. Naše Věc a Illuzionists. Prvý je známa brnenská kapela s dvomi albumami na konte, ten druhý hádam rovnako známe združenie „turntablistov“. Týmto máme odbitý nejaký ten povinný úvod a môžeme sa venovať samotnej doske.
Neviem či chváliť alebo kritizovať. Vo všeobecnosti sa mi Opiova produkcia páči. A keďže toto je album najmä o produkcii – je to fajn. Britský garage zvuk v Reign to blood, variácia na elektro bounce v Dupovom Skla či neskutočne „nasratá“ (a tak trochu smutno-smiešna) skladba Sám sobě pánem. Raggamuffin s českým Vyvoleným (neodpustím si) Plutom Nikdy nepochybuj, grime a El Ninove Elektro ghetto, trueschool a poľský Pezet v skladbe Codziennie, trochu konvenčná Death Wish alebo Cesta na vrchol, „wichovsky teplá“ (nenarážam na žiadnu orientáciu) skladba Krutor exekutor. Kopírka SuperCrooo (žeby zase crunk?) v Janekovom Rocco Basstil. Intro a niekoľko inštrumentov bohato prepletených turntablismom. Opiovým, či pozvanými Illuzionists a Questablists. A nakoniec asi najzaujímavejšia skladba Výlet s AMO. Bikiny, mojito, cigara, lehátko, slnečník, pár paliem a šumenie mora. Asi najzaujímavejšia skladba albumu. Nielen preto, že to je dancehall, ale najmä prejavom.
Tu sa dostávam asi k najväčšiemu a možno aj jedinému problému tohto konkrétneho katalógu. Asi sa zase opakujem, ale tým je znova prejav MCs (a niektorých by som MC ani neoznačoval, tých majstrov je tu tak na prsty jednej ruky). Preto vás azda neprekvapí, keď sa priznám k tomu, že na tomto albume ma asi najviac bavia čisto inštrumentálne tracky. Tie často pripomínajú Blockheadov nový album Downtown Science – a to považujte za pochvalu. Pekne nasekané dychy, otvorené, vzdušné a príjemné bicie, v pozadí sláky, efekty, v Omar Sharif indická (etno) citara (i keď tam si mohol Opia odpustiť príliš prierazný clap a hádam vybrať menej konvenčný loop), zašumené (nevadí to) lo-fi sample, v Deeper into the Wax planet napríklad aj cymbál.
Zaujímavé sú i turntablové vložky. Tie ale nech hodnotí niekto iný, najlepšie ktosi, kto dídžejingu rozumie. Ja len poviem, teda napíšem, že taká Golden czech hands má dobrú atmosféru a Go to the record store tiež neurazí. Aj keď dídžejing mám radšej naživo.
Zvukovo album celkom fajn, napokon, nad mastrom dohliadal sám Boris Carloff (ktorý má na konte práve aktuálny album kNot), a mix mal na starosti DupX. S výnimkou skladby Deeper into the Wax nemám výhrady. Tam robia bicie neplechu.
Vo všeobecnosti a ako zhrnutie – jeden zo zaujímavejších počinov. Najmä po hudobnej stránke. So samotným rapom to až také slávne nie je. Samozrejme, nájdu sa svetlé výnimky ako Orifice Vulgatron a Skrein, AMO, Pezet, Idea. Silnejšie momenty striedajú slabšie; a ako to už býva, po čase niektoré tracky skipujem. Napriek tomu alebo práve preto, Opiov katalóg určite nie je len nejaký výkrik do vetra. Nie je to ani najlepšia doska v československom hip-hope. Ani najhoršia. Ba nie je ani priemerná. Je nadpriemerná. Predovšetkým hudobne. Ale žeby trón obsadil nový kráľ, tak to teda ani náhodou. Teší ma však, že tu máme na scéne ďalšieho talentovaného a variabilného producenta.
Tracklist k albumu Cutalogue (X Production / ZeePrime – 2006)
1. In´s´tro
2. Reign in blood feat. Orifice Vulgatron of Foreign Beggars & Skrein
3. Skla feat. DupX
4. Niggdy nepochybuj feat. El´PutoPlutoLaPuta
5. Go to the record store feat. Illuzionists
6. Eye – Catcher
7. Sám sobě pánem feat. Tafrob, Kunny, Jiři Walker
8. Golden czech hands
9. Elektro ghetto feat. El Nino, Michael
10. Codziennie feat. Pezet
11. Deeper into the Wax planet
12. Omar Sharif
13. Death Wish feat. Esoteric
14. Daily routine feat. Questablists
15. Krutor exekutor feat. Jiři Walker
16. Rocco Basstil feat. Janek
17. Cesta na vrchol feat. Idea
18. Beat generation
19. 6:45
20. Výlet feat. AMO