LETÍ LETÍ VŠETKO LETÍ


čo má krídla všetko letí. Papierové lietadlo? Letí! A keď doletí najďalej, či najdlhšie, alebo najkreatívnejšie, staneš sa svetovým šampiónom, sťa Jurij Gagarin, v hode papierovým lietadielkom na Red Bull Paper Wings. Tretí ročník celosvetovej študentskej súťaže, do ktorej sa zapájajú vysokoškoláci z 85 krajín sveta bude mať tradične vyvrcholenie v salzburskom Hangar-7 v Rakúsku.

Od vynájdenia papiera v starovekej Číne už ubehol nejaký ten piatok. Študenti si na ňom po stáročia píšu rozsiahle zápisy z prednášok, ale aj miniatúrne ťaháky, či kresbičky len tak na pobavenie. Papier sa ale dá využiť aj mnohými inými spôsobmi. Tak napríklad, dá sa zložiť tak, aby letel a dokázal preplachtiť cez celú učebňu, alebo dokonca cez celú univerzitnú aulu. Či už si zručný konštruktér, alebo bezstarostný pilot papierových lietadiel, vezmi kus papiera, ohni ho sem, ohni ho tam, vytvaruj svoje lietadlo, daj mu tvar, ak chceš, aj meno, poriadne napriahni, udeľ mu rýchlosť, smer a daj mu krídla. Už teraz sa vidíš na piedestáli s vymakaným papierovým delom „made by you“?

Študentský preukaz je tvoje letecké oprávnenie, nasaď pilotské okuliare a prihlás sa do národných kvalifikácií. Z nich vedie priama cesta na celoslovenské finále 22. marca na medzinárodnom letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Tvoje lietadlo však môže doletieť ešte ďalej, až na svetové finále Red Bull Paper Wings do známeho salzburského hangáru Hangar-7 v Rakúsku. Netrpezlivo čakáme na tvoje papierové lietajúce veľdielo, ktorého dokonalosť obletí celý svet!

V KRÁTKOSTI O PRAVIDLÁCH

Súťažiť sa bude v troch kategóriách:

Najväčšia vzdialenosť – ak má tvoj papierový prístroj dokonalý aerodynamický tvar a ty v sebe skrývaš kopu sily, hodíš ho najďalej zo všetkých súťažiacich.

Najdlhšia doba letu – podmienky sú podobné. Dokonale vytvarované lietadlo, silné ruky. Menia sa len podmienky – nie je dôležité, ako ďaleko lietadlo doletí, ale ako dlho sa udrží vo vzduchu.

Akrobacia – umožní vytvárať šialené pohyby nielen tvojmu lietadlu, ale aj tebe. Skombinuješ svoje pohyby s akrobaciou lietadla a ak budeš najlepší, výhra patrí tebe.

Podmienkou je, aby bolo v prvých dvoch kategóriách lietadlo vyrobené z jedného kusu papiera rozmeru A4. Pri akrobacii je dovolené vytvoriť lietadlo pomocou rôznych techník spolu s pridaním ďalších dielov, či podporných materiálov, ale pamätaj, že na mieste konania súťaže nebudú žiadne pomôcky na vytvorenie takýchto lietadiel k dispozícii a preto je povolené priniesť si so sebou dopredu vyrobené lietadlo.

Nastúpiť na palubu môžeš na týchto letiskách:

Utorok, 13.3. – KOŠICE: TELOCVIČŇA JEDLÍKOVA 7, odlet o 17:00
Streda, 14.3. – BANSKÁ BYSTRICA: TELOCVIČŇA – FAKULTA HUMANITNÝCH VIED, odlet o 10:00
Štvrtok, 15.3. – ŽILINA: PRÍZEMIE NOVEJ BUDOVY ŽILINSKEJ UNIVERZITY, odlet o 10:00
Pondelok, 19.3. – TRNAVA: MESTSKÁ ŠPORTOVÁ HALA, odlet o 10:00
Utorok, 20.3. – NITRA: SPOLOČENSKÁ MIESTNOSŤ NA MLADOSTI, odlet o 10:00
Streda, 21.3. – BRATISLAVA: TELOCVIČŇA CAŠ STU (pri Kotolni), MLYNSKÁ DOLINA, odlet o 10:00

Palivo dočerpáme v BRATISLAVE na finále 22. 3. 2012 na LETISKU M. R. SŤEFÁNIKA

Pristávať budeme 4. a 5. mája 2012 na svetovom finále v prekrásnom HANGAR – 7 v rakúskom Salzburgu.

Viac informácií a podrobné pravidlá nájdeš na stránkach www.redbull.sk/student a www.redbullpaperwings.com/slovakia

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.