Rendezska – SK – To snaď né!


Lejbl Vagón za pomoci trnavských Burner Posse dostali na povrch sveta zaujímavý maxáč bratislavskej skupiny Rendezska-sk. Tento vinyl ma upútal hneď na prvý pohľad profesionálne zvládnutým obalom od RHB design. Som zvedavý čím sa predstavia Pantau, Elban, Blažo a Wugy.

A strana

Je typická singlová strana : track „Boli časy“ – 3 stopy (originál, inštrumentál,akapela)

Tento song je pre mňa zaujímavý hlavne po inštrumentálnej stránke, (producent –Masif z Trnavy) a spracovaním cutov , keď Wugy používa slovenské hlášky, najmä sampel z nejakej starej popovej komunistickej piesne so ženským hlasom „ vyrástli sme všetci v jednej štvrti“, (čo mi charakterovo pripomína staré Trosky –Tozmemi- a Gombitovej sampel „Tozmemi“ z platne Modusu), okrem iného je možné počuť v tomto tracku vysamplovaný Kontrafakt, Veca, H16 atď .. áno takto to má byť rýdza recyklácia. ( ..a vec vinylov..)

Text tejto pesničky – spomienky dozadu. Jednotlivé spomienkové indície ktoré ma zaujali:

Blažo – tesiláky, vlaky , žuvačky , jebačky, bong, biela búda, kazety tesla, Amiga…

Elban- Amiga 500,biela búda, fľaše…

Pantau – biela búda(3.x krát!!)), špeky, namotávanie báb, na Podzemí koncert a to zadarmo ..

Všetkých troch spája teda nejaká biela retro búda, kde sa ktoviečo robilo.. (animal sex?:-)

Ok, nasleduje čistá inštrumentálka, ponáram sa do nej …nosný motív stupňujúca vybrnkávajúca gitara španielka. Celý track je poprepletaný tučnou basovou gitarou – milujem ten zvuk !, Zdynamizovanie celého tracku zaobstarávajú tlmené clapy. … Ale ta bassgitara naozaj tučná ! pozerám na cover , je nahraná živo (Richard Gajlík)

Posledná stopa na tejto platni je 11 sekundový bonus od Wugyho pre Djov. Za sebou nasekané zvuky, ktoré sa dobre scratchujú.

B strana

Skrýva 2 skladby „ to snáď né!“, „r-sk“ , + skrátené 1:43 inštrumentálne verzie oboch týchto trackov.

Je to gut riešenie, pri zachovaní možnosti čo najširších drážok pre hutnejši zvuk. Pri koncertoch Wugy použije 2ks na nadpojenie a inštrumetálku si može predĺžiť z minuty aj na 2 hodiny..

„To snáď né“ ma zaujala opäť hlavne inštrumentálne – zaujimavý, motív ktorý si to tam buble a vyviera jak prameň. Prijemné prírodné motívy ako píšťala a podobne…

text – …zaujala ma hlavne možno bezvyznamná veta „ s partiou s tou istou, ktorou viem ako zapíjam šluky s kofolou..“ …tá kofola je mi moc blízka ..

„R – Sk „ – odchádzajúci vlak to cele naladí .. zaujímavý beat so syntetickým samplom, ktorý to celé zaujimavo dynamizuje a vytvára charakter celej inštrumentálky, vyskytujúce sa sample su zaujimavé.

Predposledná stopa sú čisto sample na cuty vyskytujúce sa na tejto platni ,slovenské sample + pár nahovorených vecí.

Celkovo platňa na mňa pôsobí svojou atmosférou. Texty sú skorej patrioticky zamerané na Rendez. Z tohoto dôvodu ako človek nepoznajúci vzťahy a daný život idú mimo mňa, a až tak ma nezaujímajú, hoci nájdem i zaujimavé časti.

I keď sa do mc-ingu moc nerozumiem, z môjho pohľadu by sa mali chalani viac uvoľniť, ušľachtiť svoj hlas a naučiť sa lepšie narábať s ním, pretože na mňa pôsobia až moc stroho a surovo. Miestami mi dokonca niektoré pasáže pripomínaju skorej rapkavú recitáciu. Polohy hlasov pôsobia na mňa sem tam ako ukričané ale zato ploché. Tieto veci by som vôbec nespominál keby som necítil potencionál, ktorý chalani ukrývajú.

Vinyl sa oplatí mať, pretože z neho cítiť chod vecí v jednej zo štvrtí Bratislavy, i keď osobne si myslím, že texty oslovia práve mladších poslucháčov. Pre mňa text je podstatný z tej stránky, že konečne nepočujem zavádzajúce nebezpečné reči o tvrdom, asociálnom živote v Petržalke (.. vieme o čom hovorím) Za najsilnejšiu stránku tohoto maxáča považujem práve inštrumentálky (všetky 3 od Masifa). Zaujal ma i celkový zvuk. Pozerám na cover a hľadám štúdio, v ktorom sa nahrávalo a mástrovalo. Zisťujem, že je to „B-studio sound recording“…

12″ singel Rendézska – SK – To snáď né! nájdete samozrejme v našom Online SHOPe!

Tracklist k 12″ singlu To snaď né! (Vagón / Burner – 2005)

A1. Boli časy … (Originál)
A2. Boli časy … (Inštrumentál)
A3. Boli časy … (Akapela)

B1. To snaď né! (Originál)
B2. R-SK (Originál)
B3. To snaď né! (Inštrumentál)
B4. R-SK (Inštrumentál)

Text: Spino

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *