Erik Novák – producent filmu Nyócker / Distrikt


Film Nyócker / Distrikt som už videl, ale keď som sa dozvedel, že sa bude premietať aj na Slovensku, bol som samozrejme zvedavý ako zvládli naši českí bratia preklad, resp. titulky. Prišiel som na novinársku predpremiéru, po ktorej sa mala konať tlačovka za účasti producenta filmu Erika Nováka a scenáristu Viktora Nagya. Dorazil však len pán producent a tak som si ho odchytil na kus reči. Tento vysmiaty „týpek“ je veľmi príjemný, oduševnený a ako odpovedal – to si môžete prečítať nižšie. A len tak mimochodom, preklad sa dá, ale nech si každý vytvorí vlastný názor…

Ako dlho trvala príprava a výroba celého filmu?

Celková výroba trvala 3 roky, ale najpodstatnejšia časť práce bola intenzívna „makačka“ a tá trvala asi rok a pol.

A ako vôbec vznikol nápad témy a spôsobu spracovania?

Nápad vznikol v mojej hlave, oslovil som Árona (Gauder Áron – režisér), o ktorom som vedel, že pracuje ako animátor. V podstate sa poznáme už od detstva a spôsob spracovania vznikol prirodzene počas práce. Cieľom bolo poukázať na realitu, že v distrikte vládne korupcia policajtov, žijú tam rôzne národnosti a funguje rivalita gangov. Ak by sme tému spracovali ako film, charaktery, celková atmosféra mesta a života by vyznela skôr v postkomunistickom duchu. Preto sme zvolili animáciu – a chceli sme vytvoriť aj niečo nové.

Počul som, že finančná podpora či už zo strany sponzorov, alebo aj štátu bola mizerná.

Predstav si, že keď sme začali tvoriť, nemali sme ani kanceláriu, ani peniaze, len niekoľko počítačov. Našťastie sa nám podarilo vyhrať jeden projekt na hraný film od MMK (maďarské filmové združenie) s dotáciou 80 miliónov forintov, čo bolo dobré aspoň na to, aby sme vedeli začať. Potom tam bol ešte jeden projekt na 40 miliónov, ale pod podmienkou, že minimálna hranica divákov filmu musí dosiahnuť číslo 80 000. Bolo úplne „vynikajúce“ pracovať s vedomím, že ak sa tá sledovanosť nedosiahne, tak cca polovicu sumy musíme vrátiť z vlastného vrecka. No a čo sa týka sponzorov, nemali sme žiadnu šancu, keď sme povedali tému filmu: Cigáni, prostitútky? To nie, ani halier ! Neuveríte, ale celkové náklady na film nepresiahli 500 000 eur.

A odkiaľ ste nabrali tváre postáv?

Tváre? Sadli sme do auta a jazdili po Nyóckeri, sledovali ľudí okolo a kto sa nám zapáčil, toho sme oslovili. Napr. tvár Guszti bácsiho sme našli na námestí Teleki. Zapáčila sa nám jeho tvár, prišiel, nafotili sme si ho, podpísali zmluvu, vyplatili a odvtedy používame tento face. Ale vo filme sme použili napríklad aj moju tvár, tvár môjho syna, rôznych známych.

Ty si býval niekedy v Nyóckeri?

V Nyóckeri som nikdy nebýval, býval som vo viacerých distriktoch Budapešti, ale mám veľa dobrých známych, čo bývajú v Nyóckeri.

Už na začiatku filmu sa objavuje motív Rómea a Júlie, považovali ste ho za smerodajný?

Určite áno, ako aj vo filme vidíš, Richie si uvedomuje, že ich situácia s Julikou sa podobá Shakespearovmu príbehu, ale on nechce na konci zomrieť, takže sa snaží situáciu vyriešiť získaním peňazí. Aj keď na konci sa to aj tak vyvinie úplne inak….hehe

Dá sa povedať, že ste vytvorili jedinečný štýl animácie. Aj ste ho nejako pomenovali, resp. už ho verejnosť zaškatuľkovala ?

Vytvorili sme jedinečný štýl animácie, ktorý sa, ako som si všimol, už aj kopíruje, videl som napr. jednu reklamu urobenú podobným štýlom, ale bola hrozná. Ochrannú značku si však dať spraviť nemôžeme, takže musíme trpieť kopírku.

Ale na druhej strane, ak sa tá kopírka vydarí, iste je to príjemné.

Určite, ak sa vydarí, tak sa tešíme, že sme niekoho inšpirovali.

Myslíš si, že by tento film mohol byť kultový?

(smiech) Myslím si, že už aj je. Rôzne „hlášky“ z filmu sú v Maďarsku už zabehnuté a fakt používané. Veková hranica zainteresovaných je tiež pozitívna, t.j. od malých detí až po dôchodcov. Môžem kľudne prehlásiť, že momentálne je najpredávanejším maďarským artiklom vo svete Distrikt.

Hej tomu verím. Ja som dokonca tu na Slovensku započul hlášku: „Pénz, pénz, pina“…..(od Bratislavčana) Ešte by ma zaujímala taká vec, že v médiách bol už od spustenia promotion tento film prirovnávaný k South Parku. Ako ste to prijali, lebo mňa by to určite hnevalo.

Tak tomu môžeš veriť, že aj nás. Nie žeby sme SP nemali radi, práve naopak, ale určite by som ho aspoň čo sa týka animácie neprirovnával k nemu. Na druhej strane, oba filmy poukazujú ironicky na podobné veci, ale maďarská a americká kultúra je úplne iná. Isteže sme nemohli vynechať aj globálne témy a la Bush, Bin Ládin, alebo pointu Budapešť – Bukurešť, čo je asi taká vec ako Slovensko – Slovinsko….. 🙂

Keďže robíme tento rozhovor pre hip hopové médium, spýtal by som sa na hudbu k filmu. Celkovo podľa mňa hudba pasuje k filmu, ale zaujímalo by ma ako prijala maďarská hip hopová scéna interpretov typu Ganxsta Zolee, LL Junior ???

Prijala ju dobre, títo umelci sú uznávaní a niektorým interpretom soundtrack otvoril dvere pre získanie ponuky na album, ako je prípad Ogli – G-ho. A spolupracovalo sa s nimi skvele, boli pozitívni a veľmi radi, že sa môžu prezentovať vo filme, ktorý je o ich „ghette“. Veď napríklad postavu Richieho daboval LL Junior. Všetky skladby boli nahrané priamo k téme filmu.

Okej, ale myslím ako ich prijala scéna? Veď LL Junior, alebo Ganxsta Zolee vystupujú po diskotékach a skôr by som ich zaradil do populárnej hudby.

Hej, vystupujú na diskotékach a sú veľmi populárni.

Aha, tak sa to spýtam inak, je maďarská undergroundová scéna spokojná s výberom hudobníkov?

Undergroundová? Veď napríklad tie 3 baby – Luditták, ktoré hrali vo filme kurvy sú úplne undergroundový projekt, oni nevydávajú, a svoju tvorbu šíria len cez internet. A povedzme si otvorene, že ti žiadne rádio v Maďarsku nepustí ani jednu skladbu do éteru aj kvôli textu.

Dobre. ( Keďže som vedel, že očakávanú odpoveď na moju otázku nedostanem, uspokojil som sa aj s touto odpoveďou.) Ešte otázka na záver, pripravujete momentálne nejaký podobný projekt ? A čo Distrikt2?

Mmmm Distrikt 2 určite nepripravujeme, teda aspoň teraz nie, ale pracujeme na medzinárodnom projekte s vyšším rozpočtom a môžem prezradiť, že to bude sága o vikingoch…..J

Ok, ďakujem za čas a ochotu a nech sa darí….

Vďaka, hello.

Pána producenta sme chceli pozvať aj na bratislavskú Distrikt party do Subclubu, ale bol tu so svojim malým synom, a kvôli pracovnej zaneprázdnenosti hneď po našom rozhovore „utekal“ domov…

Viac o filme – www.artattack.sk/distrikt

Text: Riči


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *