O klipe, albume, Danielovi Hevierovi, ale predovšetkým o RSKtau


Pantau, Elban, Blažo a Wugy, to je bratislavská hip hopová štvorka Rendezska-sk. Pred časom vydali svoj prvý vinylový maxisingel, majú za sebou množstvo koncertov /jeden dokonca so spisovateľom Danielom Hevierom/, natáčali videoklip a pripravujú debutový album …

Zdravím chalani, už nejaký piatok sa debatuje o pripravovanom albume, respektíve EP-čku vašej crew. Povedzte o ňom niečo, koľko trackov tam bude, koľko je hotových, koľko ešte pripravujete?

RSK: Na to, že to nebude iba EP-čko, ale skôr kratší album sme sa prišli, keď sme si začali spisovať potenciálne veci, ktoré by tam mohli byť. Úplne hotové nie je zatiaľ nič, rozrobených je 5 a dokopy by tam malo byť zhruba nejakých 10-12 trackov. Plus skity (intro, outro a tak) – ani nie tak inštrumentálne, skôr nejaký ten beatboxík, freestajlík minutový. Tak spontánne – chytí sa diktafón a ide sa.

Ako je to s textami a témami? Akým smerom sa vlastne teraz uberáte? Čo hostia ?!

Čo sa týka tém, tak tie budú rôzne. Ani v jedom tracku by sa nemala opakovať tá čo už bola v inom. Texty si píšeme samozrejme sami, budú to v podstate témy ako party, život – proste veci, ktoré si ideme a ktorými sme inšpirovaní. Vydali sme vinyl, začali sme koncertovať a jeden track opisuje napr. ako sme na žúrke – proste ten priebeh, ako to tam celé vnímame. Ďalším je zaujímavý diss track s pracovným názvom „Nepičuj“. Tie hosťovačky ešte nie sú úplne dokončené. Istá je s Dekanom, kde je téma kríza v písaní. Vo veci, čo práve dokončujeme, bude na hosťovačke s nami dávať Slipo a Major Z. Tá sa volá „Resumé“. Určite tam bude „Držím ti miesto“, čo asi viacerí ľudia poznajú z koncertov.

Budú to teda striktné rapové tracky, alebo tam bude aj nejaké to experimentovanie? Narážam na váš koncert s Danielom Hevierom 😛

Bude to čisto rapový album, žiadny úlet. Jediný úlet bude ten, že nám možno Daniel Hevier urobí exkluzívne taký menší skit pred jednou vecou „Držím ti miesto“. To ale ešte uvidíme. On v podstate napísal pôvodný text tej piesne, takže by to bolo také symbolické. Samozrejme že nejaké experimenty tam budú, či už hodobne, rapovo, tak aj v podobe hostí.

Oukej prejdime k produkcii, dvorný producent Masif bude stáť opäť za všetkým?

Na albume bude z väčšej časti Masif, ale budú aj produkcie od Metyza, Geboda a možno ešte niekto iný.

Masif: Nemám zatiaľ vytvorený konkrétny štýl, svoj rukopis. Skúšam sa hrať s mnohými vecami, skúšal som napr. aj jednu elektronickú vec. Mám rad ale hustý beat, tvrdé bicie, prepracované inštrumentálky a v takomto znamení sa ponesie aj ďalšia produkcia. Z hudobnej stránky sa snažím veľa spodkov dohrávať nástrojmi. Väčšina vecí bude z mašiny, ale v „Držím ti miesto“ bude viac-menej všetko naživo – okrem bicích, lebo tie robím cez sampler. Budeme mať pozvaných skvelých slovenských huslistov, na to sa veľmi teším. Dúfam, že basu nahrá opäť Rišo Gajlík, čo nám ju nahral aj do veci „Boli časy“ z vinylu.

V poslednom čase je trendy „new school-ový“ štýl produkcie a elektronický sound. Čo na to hovoríte?

Čo sa týka týchto nových štýlov, je to naozaj tak, na party sa hráva väčšinou crunk, bounce, dokonca aj elektro. Dá sa povedať, že striktný underground sa na akciách už prakticky vôbec nehrá. Ale je to pochopiteľné. Dosť sa to orientuje na veci známe z médií. Masif: Nechcem sa dávať na moc moderný štýl, ale zase ani na ten starý. Hľadám kompromis. Snažím sa to dať tak ako to cítim, podľa seba.

Otázka na Blaža, čo vravíš na album AMO?

Album je zaujímavý, zopár vecí je špičkových, niektoré ma bavia, niektoré nie. Každopádne chalanom k tomu gratulujem a som istý že album bude mať veľký komerčný úspech. Momentálne sú produkčne na Slovensku najlepší. Okrem Čistého teda – ten zostáva neprekonaný.

Máte nejaký plán dokedy by ste chceli album vydať, alebo ste si neurčili žiadny deadline a jednoducho sa uvidí?

Najskôr to bolo viac o financiách (koľko si našetríme) a teoreticky to vychádzalo tak, že maximálne na jar by to malo byť vonku ešte ako EPčko. Ale nedávno sme nad tým rozmýšľali, je z toho album a my o ňom máme už nejaké svoje predstavy. Je to ale trochu zložitejšie s vydaním, sami to neutiahneme. Čo sa týka štúdia, to si vyriešime, ale vylisovanie, distribúciu a ostatné veci okolo toho, na to budeme niekoho potrebovať. Niečo sa už rysuje, ale kým to nie je na papieri neznamená to nič…

Takže je možné, že si album, rovnako ako v minulosti vinyl, vydáte sami na Vagóne?

Robili sme koncerty, party, takže nejaké peniaze našetrené na štúdio máme. Ponúkol sa nám jeden chalanisko, že nám to vydá on – ak nie budeme hľadať iné alternatívy. Každopádne by sme to chceli ponúknuť aj vydavateľstvám, ale až keď to bude komplet nahrané.

A nahrávať by sa malo kde?

Nahrávať to budeme celé u Ventiho z Flapsu, ktorý si v poslednom čase dosť „vytunoval“ štúdio a je už na úrovni.

Koľko vám trvalo nahratie vinylu?

To sa radšej ani nepýtaj. Nahrávanie trvalo tak štyri týždne. My sme sa tam ale vyhrávali s detailmi. A to sa vlieklo ďalšieho pol roka.

Vinyl sa napáliť nedá album ale áno, aký je váš názor na napaľovanie?

Na jednej strane, keď sa napaľuje, šíri sa tvoje posolstvo medzi ľudí. Keď do toho ale ty vložíš prachy, tak to nie je nič príjemne. Je to fenomén, ktorý proste neodstrániš, s tým treba počítať vždy.

Ako ste sa dostali k účinkovaniu v Coca-Cola Popstar?

Bola to pre nás šanca ukázať sa širokému spektru slovenského publika a nie len z tzv. hip-hopovej scéne. Nakoniec sme ale zistili, že ide aj tak iba o klasickú marketingovú frašku. Bolo to nespravodlivé, hlavne voči iným skupinám, ktoré nepostúpili do finále. My sme boli nakoniec radi, že to skončilo, tak ako to skončilo.

Ste jedna z mála SK skupín, ktorá má svoj oficiálny web (aktualizovaný web). Ako vznikol nápad jeho realizácie?

My sme o tom v podstate ani nerozmýšľali. Máme „svojho vlastného“ fotografa Smasha, ktorý chodí s nami na akcie, fotí nás. Smash začal sám od seba dávať fotky na web na svoju vlastnú stránku a nakoniec nás začal tlačiť, aby sme mu dali ďalšie materiály a urobili komplet web. No a nakoniec sme zistili, že je to celkom dobré.

Pred nedávnom ste točili svoj prvý videoklip, o čom bude?

Základná myšlienka je úplne jednoduchá. Pantau vyjde z brány s platňou, platňa putuje od Pantaua k Elbanovi, od Elbana ku mne a odo mňa k djovi a ten to na ihrisku dáva na gramec. Celý príbeh sa deje okolo tohto. Bude to zaujímavo zostrihané a určite to bude veľmi dobré.

V slovenskom hip hope sú už na točenie klipov dobre zabehnutí chalani z RESERVE07, Vám točili klip Dekan a Mišo Žák, prečo?

Pantau: Chceme si zostaviť svoj tím ľudí, s ktorými by sme chceli robiť aj do budúcnosti.

Blažo: Oki je zabehnutý, ale nemôže predsa na Slovensku robiť všetko jeden človek. Dôležitá bola tiež stránka financií, takto nás to vyšlo lacnejšie ako keby sme to dávali robiť niekomu inému. To, že to bude Mišo Žák režírovať ani nebolo plánované, vyvinulo sa to tak spontánne. Sám sa toho ujal a Dekan má zase dobré nápady, takže to dali dokopy a bude to dosť zaujímavé. Vybrali sme ich preto, že sú to naši ľudia. Vedeli presne, čo chceme. Strašne nám pomohol aj Števo Rybár, ktorý je na kamere absolútny profík a s Jimmi Jib-om tam robil divy.

Oki je možno okukaný, ale na druhej strane má už svoje skúsenosti a môže sa vyvarovať chýb, ktoré pri prvom videoklipe môžu vzniknúť. Nebojíte sa toho?

Elban: Nebojím sa toho, lebo Števo robí s tou kamerou 5-6 rokov a točil Miss, alebo Vyvolených a iné aktuálne relácie a má preto cit. Veľmi pomohol aj po tej režijnej stránke.

Nejaké pikošky z natáčania?

Blažo: Moja pasáž sa točila na stanici pri Dimitrovke a pobehovali tam také živly, čo boli ožratí už o 8 hodine ráno. Zastaviť ich nebolo možné. Keď videli, že tam máme kameru a niečo točíme, okamžite chceli byť v zábere. Dosť prúser bol aj s kazeťákom, ktorý nám mal hrať podklad pre rapovanie, ale po polhodine sa vybili baterky a zachránil nás iba môj mobil a mp3ojak, aby sme vedeli aspoň ako máme otvárať ústa.

Elban: Ja som skoro utrhol nápravu a rozbil požičanú kameru aj s kameramanom. Celá moja scéna sa totiž odohráva v aute a chalani potrebovali viacero záberov, aby to mohli postrihať. Kameraman Števo si lahol na kapotu auta a bral ma spredu, druhý mu držal nohy, aby nepadol, takže som nevidel nič, čo sa pred autom deje. Povedal som im teda, nech mi dajú vedieť, keď niečo pred autom bude, aby som pomaličky zabrzdil. Stalo sa ale to, že som vo vnútri vypeckoval hudbu a rapoval si do nej. On mi začal kričať, že je tam jama a ja som nič nepočul. Nakoniec som zabrzdil asi centimeter pred otvoreným kanálom…

A čo celková atmosféra?

B: Bola tam masa ľudí, ktorí nám boli nejakým spôsobom blízky a utvorili tam dobrú náladu, žili s nami. Ľudí tam bolo dosť nato, aby sme sa cítil dobre a aby zábery boli dobré. Uvidíme ako sa to zostrihá.

P: Tým klipom by sme chceli trochu pripraviť ľudí na album. Je to vlastne také promo, predzvesť albumu. Aby si potom naňho ľudia počkali a tešili sa naňho.

A čo dokument ?! Z webu som si stiahol trailer a podľa mňa sa je na čo tešiť…

B: Jasné, ten sa začal točiť keď sme nahrávali veci na platňu. Je tomu cca rok. Boli tam nejaké živé točenia, dokrútky na Rendezi, v Trnave. V prvom štádiu to vznikalo tak, že Dekan robil svoju bakalársku prácu do školy, ale zistili sme, že je to dosť dobré aj na to, aby to išlo von. Je to vlastne všetko o nás. Prvá verzia bola určená pre komisiu do školy – tá bola taká „slušnejšia“ – a v tej, čo ide von ako dokument o hip-hopovej skupine, budú nejaké 2-3 minútky pridané. Naše vyjadrenia a podobne. Plánujeme to vydať v rámci albumu ako špeciálnu edíciu / multimediálnu prílohu. Keď sa to potom rozchytá, hodíme to možno aj na náš web, uvidí sa …

P: Chceli sme prísť s niečím novým, aby sme ukázali ostatným, že aj takéto veci sa dajú robiť. I keď nás nakoniec Kontrafakt s vydaním predbehol predbehol 😛

Na záver? Len stručne – velké big UP pre šetkých našich verných, ktorí sú furt s nami. Buďte trpezliví, bude to velké!!!

www.myspace.com/rendezskask

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *