NA DOTYK


Originálny názov: Closer
Žáner : romantika/dráma
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2004
Na DVD od : august 2005
Réžia: Mike Nichols
Hrajú: Jude Law, Clive Owen, Natalie Portman, Julia Roberts, Nick Hobbs, Colin Stinton
Scénar: Patrick Marber

Ak veríte v lásku na prvý pohľad, nikdy sa neprestávajte pozerať. Nie, to nie je žiadna moja rada do života. Práve toto je ústredný motív, alebo ak chcete krédo, ktorým chce film „Na dotyk“ osloviť. Myslela som si, že to bude ďalší americky sladký cukrík, ktorým nás producenti kŕmia, aby sme si uvedomili silu lásky a partnerských vzťahov. Po zhliadnutí tejto lahôdky som ostala v nemom úžase. Dostal ma všetkými desiatimi.

Film je natočený podľa divadelnej predlohy Patricka Marbera, ktorá je podobne ako jej filmový prepis založená na pikantných, štipľavých a pravdou zraniteľných dialógoch, v ktorých sa nešetrí ani vulgarizmami. A prečo aj? Práve táto skutočnosť dáva filmu čaro, dokonca sa sami vcítite do úlohy podrazeného a máte chuť vrátiť to tomu druhému aj s úrokmi. Ale kto je v tomto prípade ten „podrazený“? Pre mňa doposiaľ neznámy režisér Mike Nichols naaranžoval scény, ktoré vám vyrazia dych, zrýchlia tep a budete len dúfať, že nič podobné nezažijete…

Ľudské vzťahy sú veľmi krehké a zraniteľné. Ak chceme byť vo vzťahu šťastní, podvody a zrady nie sú dovolené. Inak to nejde. To vieme asi všetci (teda aspoň tí, ktorí majú kúsok svedomia). No bolo by naivné myslieť si, že to tak v skutočnosti aj funguje. Alibizmus dovoľuje obhájiť sa tým tak často opakovaným, „čo oči nevidia, to srdce nebolí“.

Hrdinami filmu sú štyria obyvatelia Londýna, ktorých osudy sa stretnú na križovatke plnej zrád, bolesti, sĺz, krivdy a samozrejme lásky. Už úvodné minúty filmu boli pre mňa zážitkom. Alice (Natalie Portman) a Dan (Jude Law) s koketným úsmevom na tvári, za asistencie ústrednej piesne (Damien Rice – Can´t take my eyes off ofyou) padajú do oprát lásky. Nádherný, pre romantické duše vysnený začiatok filmu. Áno, zo začiatku všetko nasvedčuje tomu, že našli jeden druhého. Až do chvíle, keď sa Dan zoznámi s príťažlivou a charizmatickou Annou (Julia Roberts).

Chémiu, ktorá medzi nimi funguje budete cítiť aj vy. Pomyslíte si, určite si spolu začnú. Náhoda v spolupráci s Danom (skvelá scénka s internetom) prinesie Anne do života krásavca Larryho (Clive Owen) a tak sa rozbieha druhá love story .V normálnej romanci by sa všetci štyria začali priateliť a vytvorilo by sa idylické kamarátstvo „do štvorky“. Čakali by ste márne, toto nie je normálna romanca, toto je sarkastický pohľad na ľudské vzťahy a neúprimnosť partnerov. A priznajme si, bohužiaľ pravdivý (česť výnimkám).

Pre mňa špeciálne je hodnota tohto príbehu postavená na krutosti lásky, otvorenosti v otázkach sexu, brilantných hereckých výkonoch, skvelých dialógoch a v skutočnosti, že sa to môže stať každému z nás. Nechcem zachádzať do podrobností, inak by som vás ukrátila o skutočne originálne zvraty a emócie.

Ak sa aj s vami láska kruto zahrala, zažili ste niečo nefér odporúčam zohnať DVD a sadnúť k filmu, ktorý vás nenechá chladným k pocitom osoby, ktorú každý večer zohrievate v náručí. Tento film nie je dokonalý, tak ako láska nie je. No podľa mňa v nedokonalosti je krása. Čo viac dodať…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *