Marek6.59: „Volali ma Ujo Marky“


Volali ho Ujo Marky, dnes ho volajú Marek6.59. Človek známy početnými spoluprácami i vlastnými projektmi. Človek, ktorý sa dá považovať za jeden z pilierov, okolo ktorých stojí východoslovenská scéna. Pri rozhovore s ním je jasné, že je patriot a že súdržnosť východu je pre neho jedna z najdôležitejších vecí. Prajeme príjemné čítanie.

Tak na úvod ťa zdravím a začnem s nejakou jednoduchšou otázkou – čo dobrého si dnes mal na obed?
MAREK: Ahoj, tak na obed som si dal výborné kuracie prsia na horčici so zemiakmi a ryžou. Čo ty?

Ja som mal perkelt. Tiež bol dobrý. Čo robíš keď si v práci?
MAREK: Pracujem ako školiteľ v logistickom centre pre veľký obchodný reťazec, takže prijímam ľudí do práce, školím, starám sa o nich a tiež kopec personálnych a riadiacich vecí…

To znie celkom zodpovedne. A čo robíš, keď v práci nie si?
MAREK: Keď nie som v práci, starám sa o frajerku a hlavne sa venujem svojmu neodolateľnému hobby, ktorým sú rýmy, beaty a zbieranie vinylov.

Výborne, tak sa poďme trochu pobaviť o tom hobby. Nedávno vyšiel von tvoj počin s názvom Volali ma Ujo Marky. Čo je to – mixtape, album, demo, alebo čo?
MAREK: V podstate je to retrospektíva skladieb, ktoré vyšli na mojich demáčoch cca od roku 2000 do 2009 – sú to tie najznámejšie veci pre poslucháčov SK hip-hopu.

Tých vecí je celkom požehnane, nehovoriac o tom, že je to len výber toho najlepšieho. Všimol som si ale, že niektoré roky sú tam zastúpené výraznejšie, niektoré menej výrazne. Čím to je? Mal si občas tvorivú krízu, prípadne si niekedy pochyboval, či sa tomu chceš ďalej venovať?
MAREK: Konkrétne tento výber bol poskladaný hlavne so zameraním sa na lyrickú časť môjho ja. Medzi tými rokmi vzniklo veľa produkcií, kde som sa rýmovo nijako nezúčastnil. Boli to hlavne spolupráce s domácimi bratmi. No priznávam, že boli aj obdobia, kedy som nevedel čo bude ďalej a strácal som buď chuť pokračovať alebo som mal pocit, že sa opakujem. Teraz už viem, že mať krátku prestávku nie je vôbec na škodu…

To je pravda, už viackrát sa potvrdilo, že sa človek po takej kratšej prestávke vráti silnejší. Keď si preberal staré tracky a tvoril tento výber, aké myšlienky sa ti preháňali hlavou? Je to predsalen 10 rokov, ktoré určite v tvojom živote zanechali stopu.
MAREK: Je to 10 rokov poskladaných z hudby, no je za tým oveľa dlhšie obdobie, kým som sa vlastne dopracoval ku zvukovo a rýmovo zdatnejšej nahrávke, ktorá už mala nejakú výpovednú hodnotu. Samozrejme že tých myšlienok a spomienok v mojej hlave bolo veľké množstvo – od ulice, kde sme začínali s tancovaním a beatboxom až po neskoršie koncerty, prvé provizórne nahrávania a celú komunitu ľudí, ktorá sa za tie roky pekne vyformovala…

Ako je na tom tá komunita teraz? Dá sa stále hovoriť o nejakej hip-hopovej komunite na východe Slovenska?
MAREK: Samozrejme. Neviem ako je to v iných kútoch Slovenska, ale komunita je tu neskutočne jednotná – o tom svedčia mnohé spolupráce ľudí z východu – Prešov, Košice, Poprad, Stará Ľubovňa, Bardejov, Spišská Nová Ves – a tiež akcie, ktoré sa vždy nesú v rodinnom duchu.

Áno, to som si všimol, že východ je momentálne v spoluprácach oveľa súdržnejší a aktívnejší ako iné časti Slovenska. Ako si v rámci tejto komunity vnímaný ty? Stretávaš sa s názormi, že si legenda, alebo veterán?
MAREK: Stretávam sa s tým denne 🙂 Nehovoriac práve o akciách, kde sa ešte intenzívnejšie s tými ľuďmi stretávam a vačšinou je to o tom, že sa tam cítim ako výchovný dozor. V každom prípade o tom ako ma presne vnímaju iní ľudia by si sa mohol opýtať práve tých iných. K tomu východu by som hádam dodal už len to, že za tie roky sa tu vytvorila veľmi kvalitná a súdržná scéna, ktorej ide o to najdôležitejšie – o podporu skutočného hip-hopu z ulice…OK, vráťme sa teda ešte k tomu tvojmu rekapitulačnému počinu. Čo sa týka čisto techniky a lyriky, tak je jasne cítiť kam si sa za tých 10 rokov posunul. Ako to vidíš ty?

MAREK: Vidím to tak, že mám za sebou dekádu života, ktorá stála za to po všetkých stránkach. Ešte vždy je kde sa posunúť, preto verím, že ak ma neopustí múza a chuť, tak hádam za ďalších 10 rokov budem znova niekde inde.

Držím palce nech ťa neopustia. Ty sa ako jeden z mála venuješ rapu, djingu aj tvorbe hudby. Ktorý z týchto aspektov by si si vybral, keby si si musel vybrať práve jeden?
MAREK:
No to je ťažká otázka 🙂 Všetko má svoje čaro, ale asi tú tvorbu hudby.

Možno neuveríš, ale je to v tvojej hudbe fakt cítiť. Teda že je to hudba robená s láskou k hudbe. Aké melódie sú ti najbližšie?
MAREK:
„Staré melódie“ – sú to zvuky a sample, ktoré majú retro zvuk a ak k nim pridám nové nástroje, živú basu a pod. potom z toho vzniká unikátny celok, ktorý môžem počúvať donekonečna…

Si svoj obľúbený producent?
MAREK:
Jednoznačne 🙂

Výborne. A kto sú tí ďalší? Vzory, inšpirácie, alebo proste len príjemné počúvanie…
MAREK:
Medzi najobľúbenejších určite patria Dr.Dre, DJ Premier, Pete Rock, Evidence, DJ Muggs a veľa iných…

A je aj niekto z domácich, koho si rád pustíš? Alebo domácu tvorbu veľmi nesleduješ?
MAREK:
Sledujem, ale nie na 100%. Z domácich určite Bronek, MCM, Sancho, Hlava  – teda čo sa východu týka.

Jasné, vidím, že si patriot. Každopádne, sleduješ už hip-hop pomerne dlho. Myslíš, že to bolo kedysi lepšie ako teraz? Kam to podľa teba smeruje?
MAREK:
Záleží na tom, čo myslíš že bolo lepšie – ak sa budeme baviť o atmosférach na akciách a o celkovom nadšení všetkými elementmi hip-hopu na Slovensku, tak lepšie to už bolo – zažili sme unikátne obdobie, ktoré sa už nevráti. Ale ak sa budeme baviť o možnostiach či už nahrávania, koncertovania, vydávania nosičov a frekvencii spomínania SK rapu v médiách, tak je to lepšie zasa teraz. Podľa mňa je všetko na dobrej ceste – záleží od konkrétnych ľudí (fanúšikov aj tvorcov) čo presne si vyberú a akým smerom chcú ísť. Je dobré, ak si ľudia majú z čoho vybrať. A v hip-hope myslím platí, že za kvalitnými vecami sa chodí viac „do podzemia“ a viac ich treba hľadať na nete ako aj na pultoch.

Ďakujem za dostatočne podrobnú odpoveď. Prezraď nám ešte, čo nového chystáš, na čo sa môžeme tešiť.
MAREK:
Chystám toho viac, ale koľko z toho skutočne výjde sám neviem. V prvom rade by som chcel dať do kopy spoluprácu s MC-m, s ktorým sme v Prešove okolo rokov ´97-´98 s hip-hopom začínali. Možno z toho vznikne zaujímavé EP. Ďalej by som rád pomohol produkčne aj zvukovo pri dokončení ďalšieho dema od chlapíka menom Nulovič (Vyšné Ružbachy). S PeBem zo Starej Ľubovne sa rysuje spolupráca na spoločnom projekte, chcel by som pomôcť s organizáciou nejakých akcií v Prešove… Je toho veľa…

Je toho veľa, určite nám potom daj vedieť, aby nám niečo neušlo. Ďakujem ti za rozhovor, na záver by si mohol dať scéne nejaké pekné prianie do roku 2011.
MAREK:
Ďakujem aj ja. Celej scéne želám, aby kvalita išla hore. Zároveň by som chcel upozorniť na to, že nie je dôležité myslieť len na seba, ale sledovať aj ďalšiu prichádzajúcu generáciu, ktorú treba vzdelávať, podporovať a spolupracovať s ňou. Všetko dobré.

Marek6.59 – Volali ma Ujo Marky (download)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.