Jižní Pionýři – Potřeby / Hledáme lásku RMX


Tento rozmerovo atypický vinyl (10´´) zo stajne Jihlavských Jižních Pio (Martin, Filip, Dj –J KiD), ma upútal hneď obalom. Je vidieť, že chalani majú zmysel pre recesiu a vtip, uvedomujú si že image nie je podstatný a to sa mi páči !

A strana

“ Potřeby” Ten beat mi šlape. Pohodový, ale pritom striktný. Hlboký nádych, obmieňanie sa motívov, clapy, gitarka, nejaký mierny tlmený xylofón like Doom ,zas obmena nejaká westernová gitarka… Odsejpá to v pohode. Človek má z tejto inštrumentalky pocit nedbalej elegancie, čo iba presne podčiarkuje štýl Jiřních Pio. Produkciu spomínanej A-strany má na svedomí slovenský Grandmajster Výroby z Myjavy, takže ľudia všade kde sa toto meno objaví zbystrite pozornosť, pretože podľa tejto veci nie je žiadne producentské b-čko. Text tohoto treku patrí medzi tie, ktoré si ja osobne zadefinuvávam ako “lyrická poézia”. Človek, ktorý dáva takéto texty musí mať niečo v hlave a taktiež poslucháč, ktorý dokáže takéto texty spracovať musí mať vo svojej hlave tiež niečo. Štýl Jiřních Pio ma veľmi baví. Je to presne ten štýl, ktorý nedáva najavo priamy egoštýl, zato pri počúvaní sa veci znalým ihneď pod kožu zaryje zašifrovaná informácia, že chalani majú hiphop v sebe, nepočúvajú ho nejaké prvé 3 roky, ale ide o napočúvané kvanta kvalitnej muziky, a kopec voľného času strávený pozorovaním vzťahov v tejto world- wide kultúre, no nepotrebujú to dávať najavo siláckymi rečami.

B strana

“ Hledáme lásku RMX “ áno jedná sa o remix, bohužiaľ originál verziu nepoznám, nakoľko vinyl obsahuje iba tento rmx. Hneď ma zaujme netuctový funky-jazz podmaz, vkusný precítený saxofón. Okrem rapových pasáží chalanov, poslucháč má možnosť preniknúť i do spievaných rýfov (neviem či Martina alebo Filipa), ktoré vôbec nepôsobia umelo, ale naozaj vkusne hodiac sa do inštrumentu. Text odsejpá vo veľmi pohodovom ukľudňujúcom a veľmi dobre počúvateľnom feelingu. Cítiť nekonfliktnosť, porozumenie, úvahu a inteligenciu . Ku konci tohto tracku J-KID pridá soft scratching a cuty od PSH “mir a lásku” ..opäť veľmi vkusný saxafón v podaní Františka Kopu, zakončuje túto príjemnú vec..

Tracklist k 10″ singlu Potřeby / Hledáme lásku RMX (Avantgarda Muzik – 2004)

A1. Potřeby
A2. Potřeby (Inštrumentál)

B1. Hledáme lásku (rmx)
B2. Hledáme lásku (rmx) (Inštrumentál)

Text: Spino

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *