Diplo – Florida


Aj vám sa niekedy stane, že máte plné zuby toho stále rovnakého a opakujúceho sa hip-hopu, ktorý neprestajne chŕlia všemožné média? Aj vám sa niekedy zdá ten “klasický” hip-hop nudný a bez nápadu? Našťastie tu ale máme labely ako je napríklad BigDada a producentov, ako je Diplo. Diplo sa narodil v Mississippi, vyrastal na Floride, obklopený močiarmi, loďkami, rybárskymi prútmi a obrovskou dávkou vlastnej fantázie, ktorá mu umožnila veriť, že žije v krajine plnej dinosaurov. Preto to meno (pre menej chápavých – skratka od Diplodocus, nie od čokolády istej nemenovanej firmy).

Zaškatuľkovať album Florida možno iba veľmi ťažko. Napriek oficiálnym informáciám by som bol dokonca opatrný označovať ho za hip-hopový. Ak by sme ale silou mocou potrebovali nejaké priehradky, dalo by sa povedať, že Diplo sa pohybuje niekde medzi hip-hopom, jazzom, funky, breakbeatom, rockom a country. A inokedy ani to nie. Jedným slovom, experiment. Ktorý si z hip-hopu požičal základnú schému výstavby bicích. Prípadne ešte tak kompozíciu tracku.

Rozprávať o jednotlivých skladbách nemá veľmi zmysel. Diplov album je o atmosfére, o atmosfére celku. O tom, ako možno skombinovať naoko nelogické a náhodné zvuky. Toto CD je z veľkej časti o disharmóniách. Keby ste si vybrali jeden nástroj v skladbe a skúmali jeho linku, prišli by ste asi k tomu, že hrá falošne, že noty sú úplne “od veci”. To je pravda. Keď sa ale zameriate na skladbu ako celok, zrazu začne ta kakofónia rôznych ruchov a slučiek dávať zmysel. Z ničoho nič. Akoby šibnutím čarovného prútika.

Pravda je, že tento album je náročný. Na poslucháča, na jeho trpezlivosť. Ak chcete také tie jednoduché “párty” tracky, postavené na kombinácii troch tónov (pustite si niekedy hitparádu niektorej z našich televízií), budete sklamaní. A pravdepodobne aj nahnevaní. Čo má toto CD akože byť? Tancovať sa na to poriadne nedá, hrá to dve na tri, proste toto sa nedá počúvať. Neverte tomu! Na prvé vypočutie bude pre vás Florida asi španielskou dedinou. Tento album nestačí počuť raz, dvakrát, Treba sa k nemu vracať. Možno potom pochopíte jeho silu. Jeho kvalitu. A možno nie, pretože Diplova produkcia naozaj nie je pre každého. Nikdy nebude predávať milióny a Diplo sa asi nikdy nebude pretŕčať v pseudoreláciách typu TRL. Ale vraj “nikdy nohovor nikdy”. Kto vie, faktom ale je, že ak si vás už raz Diplo získa, nepustí.

Odpustíte mu aj drobné prešľapy týkajúce sa zvuku (niekedy prestrelí clipping pri kopáku alebo basse a z reprákov sa ozýva iba akýsi neidentifikovateľný chrapot). No pri Diplovi je možné, že ešte aj to chrapčanie je úmyselné. Kto vie? V každom prípade, ak chcete počuť niečo nové, niečo neobvyklé a ste otvorení neklasickým veciam, Diplovu Floridu môžem iba smelo odporúčať.

Produkty labelu Ninja tune a Big Dada na Slovensku distribuuje spoločnosť Wegart

Tracklist k albumu Florida (Big Dada / Ninja Tune – 2004)

1. Florida
2. Big Lost
3. Sarah
4. Into The Sun (feat. Martina Topley-Bird)
5. Way More
6. Money Power Respect
7. Diplo Rhythm (feat. Sandra Melody, Vbz Cartel & Pantera OS Danadinhos)
8. Works
9. Indian Thick Jawns (feat. P.E.A.C.E.)
10. Summer’s Gonna Hurt You
11. It’s All Part Of A Bigger Plan

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *